Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tajemství Mt. Everestu

everest1

Na nejvyšší horu světa Mt. Everest vysokou 8846 metrů poprvé vystoupili 29. května 1953 Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Dodnes ale není jisté, zdy byli na vrcholu světa opravdu první. Na svazích hory celá desetiletí ležela mrtvá těla Georga Leigh Malloryho a Andrewa "Sandyho" Irvina, možná skutečných prvních dobyvatelů vrcholu.

Malloryho expedice se uskutečnila už roku 1924. Devětatřicetiletý Mallory byl zkušený himalájský horolezec, který se účastnil už předchozích expedic v letech 1921 a 1922. Při nich také zjistil, že bez dýchacích přístrojů to ve větších výškách nepůjde a výprava z roku 1924 byla první, která je měla. Na dvaadvacetiletého Irvina bez zkušeností z vysokohorského lezení patrně padla volba právě pro jeho znalosti nové aparatury.

Na vrchol se Mallory a Irvin naposledy vypravili 8. července 1924. Navečer je zahlédl geolog výpravy Noel Odell v dalekohledu jako dvě malé tečky pod vrcholovou pyramidou Mt. Everestu. Sestupovali jistě a rychle dolů s malým časovým předstihem a tak Odell nabyl dojmu, že se vracejí z vrcholu. Do tábora však nikdy nedorazili. Patrně je zastihla lavina, nebo se zřítili ze svahu.

everest2

 

obr: Prvními lidmi, kteří stanuli na vrcholu Mt. Everestu možná byli George Leigh Mallory a Andrew Irvin. Zpět je ale hora živé nepustila a přesvědčivé důkazy pro jejich prvenství stále chybí

 

Později se našlo několik skromných pozůstatků z výbavy vrcholové skupiny a tiskem několikrát proběhla i zpráva o nalezení těl. Jako pravdivá se ukázala být až ta z května 1999. Malloryho tělo leželo v nadmořské výšce 8155 metrů, jenže ani smutný objev záhadu nerozřešil. Rozhodující předmět - fotoaparát Kodak Vespocket Model B s filmem, na němž by mohl být vrcholový snímek - má hora stále ve své moci. A zatím se nenašlo ani tělo Andrewa Irvina.

A tak stále zůstávají jen nepřímé indicie. Zastánci hypotézy Malloryho a Irvinova prvenství je vidí především v tom, že Mallory měl sluneční brýle v kapse. Usuzují z toho, že je měl nasazené při lezení ve vrcholových partiích hory, nebo přímo na vrcholu, sundal si je však při sestupu, když se blížila tma. Otázku, zda před tím horu zdolal, ale mnozí horolezci nepovažují za významnou, protože vítězství je přisouzeno pouze tomu, kdo se vrátí živý - cesta na vrchol je jen polovina celé mise.

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny - Víkend

 

obr: Malloryho výprava z roku 1924

everest3

Komentáře   

-1 #1 Petr 2013-06-01 18:08
Popisovanáý výstup byl 8. června, ne července. Jestli je kolega Odel viděl jít nahoru nebo dolů není jasné.
Má se za to, že vrcholu nedosáhli z důvodu tzv. druhého výšvihu- několik desítek metrů obtížného lezení 200 metrů pod vrcholem, které se dnes překonává po pevně instalovaných žebřících.
#2 Petr 2013-06-11 06:18
Jasně, 8 června. To že je Odel viděl stoupat je naprosto jasné z jeho zápisů, které jsou nezpochybniteln é. Přepisů těchto zápisů jsou desítky a všechny píší to samé - viděl je jít po sněhovém poli a poté nastoupili na skálu. Na onen druhý krok !!! Tento druhý krok, kterým argumentujete přelezl volně Conrad Anker a Leo Houlding 16.6.2007 a poté znovu v dobovém vybavení 18.6.2007, kdy zároveň dosáhli vrcholu. Na oba tyto pokusy bylo pevné jištění v podobě žebříků odstraněno. Na youtube je z této akce hned několik videí. Oba tyto horolezce v kopiích öblečení z výpravy z roku 1924 máte na té fotce výše s chybným popisem, že se jedná o Malloryho s Irvinem. Ale to jsem tady již jednou psal.

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com