Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Historie

Tajemné perpetuum mobile holandského alchymisty alchymisty

drebbb0Pražským dvorem Rudolfa II. prošla pestrá směsice alchymistů hvězdopravců a umělců, z nichž někteří se tu sice nezdrželi moc dlouho, ale nesmrtelným písmem se zapsali do historie vědeckého poznání. Mezi ty nespravedlivě poněkud opomíjené patří Cornelius Jacobszoon Drebbel (1572 - 1633). Byl nejen alchymista, ale také vynálezce s nevšedním rozsahem zájmů, kterého lze bez velkého přehánění přirovnat k Leonardovi da Vinci. Svým způsobem renesančního génia dokonce překonal: zatímco Leonardovy technické myšlenky v drtivé většině zůstaly na papíře, Drebbel toho sice nevymyslel tolik jako on, ale na rozdíl od něj skutečně konstruoval.

Tajemné jezírko mrtvých duší u Točníku

toc1Většina hradů měla problém se zdrojem vody, ale Točník je v tomto ohledu zajímavou výjimkou - stojí přímo u nikdy nevysychajícího jezírka. Hluboká tůň na vrcholu vysokého kopce pochopitelně odjakživa dráždila fantazii, a tak je jezírko, nazývané také Černé, opředené řadou pochmurných pověstí. Údajně je nabité jakousi temnou silou (dnes je v módě tomu říkat negativní energie) a zjev4vují se tu nebezpečné přízraky.

Vojta Náprstek: národní obrození z pivovaru

nap1Počátkem září 1894 proběhl v Praze pohřeb nebožtíka proměněného v popel - událost dnes běžná, tehdy však budící pohoršení konzervativní veřejnosti. Rakouské úřady pro takovou výstřednost neměly pochopení, a tak muselo tělo nejdříve odcestovat do Saska. Jedním z prvních zpopelněných nebožtíků u nás nemohl být nikdo jiný než Vojta Náprstek, buditel, revolucionář, etnograf a muž mnoha zájmů, který takto i po smrti demonstroval své životní postoje.

Zazděné manželky a dcery

zaz01Pokud vám ve středověku chyběly prostředky na hladomornu, nic se nedělo: mohli jste nepřátele, nevěrné manželky, neposlušné dcery a další osoby, odstraňovat ze světa i způsobem méně náročným na hradní prostor. Stačilo je zazdít. Odvrácenou stránkou tohoto způsobu likvidace bylo, že zazděná osoba později často na hradě strašila. Ale ani nešťastnic, kterým se podařilo opustit zeď v podobě ducha, se prý nemusíme bát; dokonce prý občas pomáhají opilcům.

Říšský vůdce a bílá paní

bilpan01Bílé paní jsou jedním z nejhojnějších strašidel na našich hradech - při přípravě knihy Tajemství našich hradů, tvrzí a pevností, (Alpress 2022) jsem jich napočíta více než sto a to skoro jistě zdaleka nejsou všechny. Ne všechny fungují jako ochranní duchové v něž se proměnily historické šlechtičny. Jedním z hradů disponujících netypickou a velmi akční bílou paní, je moravský Bouzov dlouhou dobu patřící Řádu německých rytířů.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack