Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Cesty za záhadami

Tajemná podzemní pumpa

argost1Podzemí řeckého ostrova Kefalonia ukrývá velkou záhadu: tajemný "stroj" který nasává mořskou vodu, čerpá ji do výšky a o několik kilometrů dál vypouští zpět do moře. Na první pohled jedno z tvrzení barona Prášila, ale není to nic než pravda - přestože podle zdravého rozumu pod úroveň hladiny moře už jeho voda nemá kam padat. Jev, který je zcela nezávislý na přílivu a odlivu, větru, vlnách, či jiných zjevných silách, je odedávna považován za jeden z nejzáhadnějších divů přírody Středomoří.

Milešovka: záhady hromové hory

miles1Za celý rok tu je jen 8 bezvětrných dní, zato 50 bouří. Při každé z nich do observatoře na vrcholu uhodí v průměru 5 blesků. Zdejší Němci proto Milešovce říkali Donnersberg, Hromová hora. Pojmenování také nápadně připomíná boha Donara, který byl staroněměckou obdobou známějšího skandinávského boha bouří a blesků Thora.

Tetín: vrch čarodějky a světce

tetin1Skalní ostroh Tetín vypínající se příkře nad Berounkou má všechno, co každý mýtický kopec ke své slávě potřebuje: dramatický vzhled, pověsti o pokladech i nadpřirozených bytostech, dlouhou a pohnutou historii, zříceniny i podzemní chodby a jeskyně. Nabízí také nádherné výhledy do údolí Berounky, takže jde o jeden z velmi oblíbených cílů v oblasti Českého krasu. Legendou je už samotné jméno kopce: dostal je po Tetě, legendární dceři knížete Kroka a sestře kněžny Libuše.

 

Na Boubín za magickými bylinami

boubin0Nejvyšší horou Šumavy je sice bavorský Groisser Arber (Velký Javor) s 1456 metry nadmořské výšky a nejvyšším českým vrcholem je zase Plechý s 1378 metry, ale nejpopulárnější je bezesporu Boubín. A to i navzdory skutečnosti, že na české straně hranice, je v pořadí výšky až pátý. Za popularitu vděčí především své majestátní podobě, pralesu na svých úbočích a také pověstem, které o něm odedávna kolovaly.

 

Burkovák: úkryt magických předmětů

burkov1Na první pohled je to celkem obyčejný kopec, jakých je ve středním Povltaví spousta. Většině lidem jeho jméno asi nic neřekne. Přesto se tu ukrývá jedna z velkých záhad naší minulosti. Na malém prostranství na temeni kopce našli archeologové obrovské množství prastarých hliněných plastik znázorňujících zvířata, ale ještě častěji různé geometrické předměty neznámého určení nebo tvary zcela abstraktní. S největší pravděpodobností sloužily nějakému kultu - ale proč jich tu bylo tolik? Nikdo jinde u nás nebylo nic podobného nalezeno. Nejbližší obdobu znají archeologové až z daleké Itálie.

 

Ze stejného soudku

 
Joomla Template by JoomlaShack