Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vesmír

Astronomové poprvé objevili atmosféru planety podobné Zemi

explred1Vědecký tým vedený Johnem Southworthem z britské Keele University poprvé v historii dokázal existenci atmosféry u planety velikostí podobné naší Zemi. Obíhá kolem hvězdy Gliese 1132, která se od nás nachází ve vzdálenosti 39 světelných let. Pozorováním pomocí teleskopu Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile se podařilo zjistit, že planeta s označením GJ 1132B má hustou atmosféru skládající se převážně z vodní páry a (nebo) z metanu.

Obamův sloní tanec v porcelánu kosmických programů

obam1Éra odcházejícího prezidenta Obamy bude hodnocená podle mnoha jeho aktivit. Málokde je ale výsledek tak zřejmý, jako v astronautice: při celé řadě nepochopitelných zvratů byly utraceny miliardy dolarů na to, aby USA neměly pilotované lodě a dramaticky omezily planetární výzkum.

Čína cílevědomě šplhá na vrchol žebříčku kosmických supervelmocí

chind1Nedávno vypuštěnou čínskou kosmickou stanici Tiangong 2 během října obsadí dvoučlenná posádka lodi Shenzhou-11 a svět opět upře pozornost na čínský kosmický program. Není to totiž jediný vesmírný triumf Říše středu v poslední době.

Žijeme ve velké černé díře

blackh1Ještě před nemnoha lety většina lidí ani netušila, že prostor se může zhroutit sám do sebe a zcela se oddělit od vesmíru, v němž původně existoval. Dnes se pojem "černá díra" stal běžnou součástí slovníku většiny lidí.

Kosmický teleskop našel vodní gejzíry na Jupiterově měsíci Europa

euge1Několik dní dopředu oznámila kosmická agentura NASA, že na tiskové konferenci zveřejní významný objev týkající se Jupiterova měsíce Europa. Konala se v pondělí večer a z ohlašované senzace se vyklubal objev gejzírů tryskající vody. Potvrzuje existenci oceánu v hlubinách, zvyšuje naději na nalezení mimozemského života a především zjednodušuje možnosti, jak se dostat k důkazům jeho existence.

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack