Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vesmír

Potvrzeno: organické látky v meteoritu jsou z Marsu

marsmet1Meteorit ALH 84001 našli polárníci v Antarktidě už roku 1984, rozruch ale vzbudil až o 12 let později, kdy se prokázalo, že pochází z Marsu, na své domovské planetě přišel do kontaktu s vodou a obsahuje složité organické sloučeniny. Nechyběly ani hlasy, že konečně máme v rukou první nesporný důkaz o existenci mimozemského života. Brzy se ale z vědecké komunity ozvaly nesouhlasné komentáře, až nakonec převládlo mínění, že tvrzení o přítomnosti stop života v kameni je omyl. Rozruch časem opadl, spor ale doutná stále a ALH 84001 je pořád předmětem výzkumu.

 

Cesta do vesmíru začíná pod vodou

nov1Důležitou součástí přípravy dlouhodobých misí do vesmíru je nutné posádky důkladně prověřit už na Zemi, protože při nich je rizikovým faktorem nejen technika, ale i samotní lidé- a tam nahoře je každé selhání nesmírně drahé. Nejvíc se kosmickým podmínkám blíží prostředí pod vodou. Česká republika se může pochlubit dlouhou tradicí ve výzkumech metod sledování duševního stavu astronautů a sociálních vazeb v posádkách kosmických lodí.

Oumuamua prý byla mimozemská loď

oumua1Záhadné kosmické těleso Oumuamua prolétlo sluneční soustavou a zase zmizelo v hlubokém vesmíru už před několika lety, ale nepřestává vzrušovat vědce i milovníky záhad. Zatím poslední rozruch v souvislosti s ním vyvolala kniha Aviho Loeba Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Betone Earth. (První známka mimozemské inteligence). Loeb totiž není potrhlý ufolog, ale profesor astronomie na Harvardu.

Těžký život u červeného trpaslíka

erd1Jak přibývá objevů planet u jiných hvězd, stále častěji se přicházejí zprávy, že byly nalezeny takové, kde by mohl být život. Autoři tak usuzují podle toho, že kolem svého slunce obíhají v takové vzdálenosti, že by se na jejich povrchu udržela kapalná voda - a kde teče voda, tam se daří životu (říká se tomu obyvatelná zóna). Jenže to má háček. 

Model předpovídá, že Slunce poleví v aktivitě a může přijít ochlazení

solzim1Slunce je motorem téměř všeho, co se na Zemi odehrává, přesto zůstává poněkud stranou pozornosti poukazování vědců na to, že současné minimum sluneční aktivity se může projevit v chodu ekonomik i v každodenním životě mnoha nečekanými způsoby. Přitom důkazů, že pozemské klima ovlivňuje především naše hvězda, je z minulosti známo hodně. 

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack