Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vesmír

Obamův sloní tanec v porcelánu kosmických programů

obam1Éra odcházejícího prezidenta Obamy bude hodnocená podle mnoha jeho aktivit. Málokde je ale výsledek tak zřejmý, jako v astronautice: při celé řadě nepochopitelných zvratů byly utraceny miliardy dolarů na to, aby USA neměly pilotované lodě a dramaticky omezily planetární výzkum.

Čína cílevědomě šplhá na vrchol žebříčku kosmických supervelmocí

chind1Nedávno vypuštěnou čínskou kosmickou stanici Tiangong 2 během října obsadí dvoučlenná posádka lodi Shenzhou-11 a svět opět upře pozornost na čínský kosmický program. Není to totiž jediný vesmírný triumf Říše středu v poslední době.

Žijeme ve velké černé díře

blackh1Ještě před nemnoha lety většina lidí ani netušila, že prostor se může zhroutit sám do sebe a zcela se oddělit od vesmíru, v němž původně existoval. Dnes se pojem "černá díra" stal běžnou součástí slovníku většiny lidí.

Kosmický teleskop našel vodní gejzíry na Jupiterově měsíci Europa

euge1Několik dní dopředu oznámila kosmická agentura NASA, že na tiskové konferenci zveřejní významný objev týkající se Jupiterova měsíce Europa. Konala se v pondělí večer a z ohlašované senzace se vyklubal objev gejzírů tryskající vody. Potvrzuje existenci oceánu v hlubinách, zvyšuje naději na nalezení mimozemského života a především zjednodušuje možnosti, jak se dostat k důkazům jeho existence.

Čína oficiálně otevřela největší radioteleskop na světě

chintel1Při slavnostní ceremonii tuto neděli byl v provincii Guizhou na jihozápadě Číny otevřen největší radioteleskop na světě. Přístroj nese název Five Hundred Matre Aperture Spherical Telescope (FAST). Jeho parabolická anténa o průměru půl kilometru vyplňuje přirozenou krasovou prohlubeň v krajině. Ambiciózní projekt přišel Čínu na 180 milionů dolarů. Nový čínský radioteleskop má průměr mísy půl kilometru. Přístroj už přijal první signály, má ale před sebou tři roky ladění a kalibrací. Stavba teleskopu přišla Čínu na 180 milionů dolarů

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack