Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Technika

Armin Delong, otec československých elektronových mikroskopů

delong0Zasvěcení považovali Armina Delonga za jednoho z nejpřednějších vědců někdejšího Československa, širší veřejnost ale o něm moc nevěděla. Přesto právě jemu země vděčí za to, že v mnoha oborech vědy a průmyslu alespoň trochu držela krok se světem, protože bez elektronových mikroskopů by to nebylo možné. V časech izolace od vyspělého zahraničí dokázal Armin Delong tyto přístroje konstruovat a vylepšovat tak zásadním způsobem, že obstály i v mezinárodní konkurenci

Výstava Volty.cz míří do budoucnosti

volt1Početná skupina mladých lidí před vchodem do Trojhalí v ostravské Nové Karolíně mi připomněla, že jsem cestou sem viděl několik technických škol. Jak to spolu souvisí? Uvnitř se na rozlehlé ploše haly odehrával první ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz. A právě zájem mladých o moderní technologie je v současném složitém a dramaticky se proměňujícím světě mimořádně důležitý, protože nikoliv politikové, manažeři, obchodníci, úředníci nebo sociální pracovníci, ale právě technici suverénně ovládající vše, co souvisí s elektřinou a daty, jsou základním předpokladem, aby jakýkoliv stát v takovém světě obstál. Ne jako montovna přežívající díky levné pracovní síle, ale jako vítěz.

DIY: rakety a ponorky z garáží

diy1Technické školy se potýkají s nedostatkem zájmu studentů a obsazovat místa kvalifikovaných techniků je stále těžší - současně ale roste obliba hnutí DIY (do it yourself, udělej si sám). Ty dvě věci spolu nesouvisí jen zdánlivě, protože tohle není o stloukání poliček nebo natírání plotů. Nadšenci DIY umí postavit plně funkční ponorku, robota, kosmickou raketu... České DIY je sice zatím mnohem skromnější, ale možnost spatřit jeho výsledky na veletrhu Prague Maker Faire není o nic méně zajímavá. Akce se bude konat od 7. do 9. října 2022 v Pražské tržnici v Holešovicích.

Praotcem letectví byl Sir Georgie Cayley

cayley1Počátky létání jsou většinou spojovány s prvními aviatickými pokusy na počátku 20. století. Ve skutečnosti všechno začalo mnohem dřív - už okolo roku 1796 začal Brit Sir George Cayley nejen s prací na teorii letadla těžšího než vzduch, ale i se stavbou prvních modelů a roku 1809 pravděpodobně i v praxi vyzkoušel první úspěšný kluzák.

Česká firma připravuje letadlo s kolmým startem

zuri1Malá letadla s kolmým startem pro provoz v městských aglomeracích se začínají přesouvat ze sci-fi do reality. Do oblasti, která se nazývá UAM (urban air mobility) vstoupili přední světoví hráči v leteckém průmyslu jako jsou společnosti Boeing, Airbus, Embrarer, stejně jako automobilové a elektronické firmy, například Honda, Toyota a Hyunday nebo americká kosmická agentura NASA. Malé letadlo s kolmým startem (VTOL - vertical take off and landing) vyvíjí i český start-up Zury, který roku 2017 založil podnikatel Michal Illich.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack