Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Technika

Vzducholodě se vracejí - ale v novém kabátě

airland1Nedávná havárie testovacího prototypu vzducholodi Airlander 10 znovu obrátila pozornost k evergreenu leteckých nadšenců, jímž je návrat vzducholodí. Létající obři se sice na stránkách technického tisku "vracejí na oblohu" už nejméně půl století, poslední dobou se ale zdá, že je to opravdu možné.

Lithium dělá z Krušných hor nové Eldorado

lithc1Čím bylo v předminulém století zlato a v minulém ropa, tím zřejmě bude lithium - a z Krušných hor se nejspíš stane nové Eldorado. Bez lithia se neobejde výroba výkonných akumulátorů, po nichž dramaticky stoupá poptávka, přitom ložiska tohoto kovu jsou ve světě rozložená velmi nerovnoměrně. Všechno začíná nasvědčovat tomu, že největší evropské zásoby leží v České republice.

Blesk za 100 milionů dolarů je připravený k boji

f35-1Porod sice trval dlouhých 20 let, ale nyní je dítě konečně na světě: letectvo Spojených států oznámilo, že nejnovější bojové letadlo Lightning II F-35A jde do operačního nasazení. Stroj možná předznamenává historický předěl: mluví se o něm jako o posledním válečném letadle s živým pilotem.

Nehoda balónu v Texasu připravila o život 16 lidí

ball1Nikdo nepřežil požár horkovzdušného balónu provozujícího vyhlídkové lety nedaleko texaského města Lockhart. Podle posledních zpráv si sobotní nehoda vyžádala 16 obětí. Příčiny zatím nejsou známé, už nyní se ale rozhořely diskuse o bezpečnosti tohoto druhu létání.

Solární letadlo na cestě kolem světa

solimp1Jen poslední etapa zbývá letadlu Solar Impulse 2, aby se nesmazatelně zapsalo do historie jak letectví, tak i alternativních zdrojů energie: pokud vše půjde dobře, stane se prvním strojem, který obletěl Zemi, aniž by spotřeboval jedinou kapku paliva.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack