Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Energie

Energetickou krizi zaženou akumulátory

aku1Kritických problémů, kterým čelí naše civilizace, by asi každý dokázal vyjmenovat řadu, jeden ale mezi nimi nejspíš bude chybět: akumulace elektrické energie. Snaha vyvinout levný, lehký, účinný akumulátor s vysokou kapacitou se může zdát zanedbatelná vedle takových výzev jako je populační exploze nebo znečištění. Ale není: úspěch by neznamenal nic menšího než zahnání strašidla energetické krize.

Velké širé žluté lány aneb Biopaliva bez emocí

repka1Žluté lány právě kvetoucí řepky působí na některé lidi jako rudý hadr na býka – a osobnost ministra financí, který s ní podniká, adrenalin u některých ještě zvyšuje. Jenže emoce jsou špatný rádce: Andrej Babiš na straně jedné a biopaliva na straně druhé spolu souvisejí jen okrajově. To první rád přenechám fanouškům politiky, to druhé je ale významný civilizační problém. Před časem jsem na toto téma napsal článek pro přílohu Hospodářských novin, který jejich situaci shrnuje. Je stále aktuální – alespoň pro ty, kterým jde o věc a ne o demagogii, či zástupný hromosvod pro své frustrace.

Dno oceánu pokrývají živé elektrárny

elbak1Vypadá to jako výmysl autora sci-fi a přesto je to pravda: dno řek a oceánů pokrývá obrovská síť vzájemně propojených organismů, které vyrábějí elektřinu. Vědci z několika amerických vědeckých pracovišť nedávno zjistili, jak přesně tato hlubinná elektrárna funguje.

 

Elektřina z výfuků a chladičů

thermo1Čím bylo v minulých staletích zlato, tím se stává energie: nedostatkové a drahé zboží, předmět intrik, vydírání i válek, časem možná dokonce symbol luxusu. Přitom jí ve svých strojích stále ještě nezřízeně plýtváme - nejméně dvě třetiny vložené energie se ve většině zařízení mění v odpadní teplo. Vědci z americké Northwestern University jsou na stopě metodě, jak jej efektivně přeměňovat v elektřinu.

 

První jaderný reaktor pracoval na stadionu

fermi1Jedni vidí v jaderné energii spásu před energetickou krizí, jiní naopak nákladnou záležitost s mnoha nedořešenými problémy. Doopravdy jisté je jen jedno: cestu k jejímu využití otevřel vynález jaderného reaktoru. První postavil italský fyzik Enrico Fermi  v USA. "Objev jaderné energie nepřinesl nové problémy," konstatoval kdysi Albert Einstein. "Pouze učinil naléhavější nutnost vyřešit problémy stávající." To platilo i v časech vzniku prvního jaderného reaktoru - a dodnes se na tom mnoho nezměnilo.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack