Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Věda

Podmořská odyssea Roberta Ballarda: peníze, lidé a Titanic

balla1Chtít po českých badatelích, aby hledali vraky na dně Atlantiku nebo starověké osady v Černém moři asi nejde - peníze z rozpočtů a grantů tu nestačí ani na mnohem skromnější záměry. Ale ani Robert Ballard, slavný objevitel Titanicu nefinancoval své výpravy touto cestou. A i když pracuje v poněkud jiných podmínkách, přesto může být jeho přístup k organizování podmořských expedic v lecčems inspirující.

V Evropě ožívá supervulkán, který vyhubil neandrtálce

campi1Nebezpečí, které hrozí světu od slavného supervulkánu Yellowstone, je populární i díky filmům, které na toto téma vznikly. Málokdo ale ví, že stejná časovaná puma tiká pod Evropou - že na jihu Evropy se probouzí nejnebezpečnější sopka kontinentu, jejíž výbuch by zničil větší část Itálie a změnil světové klima. Vědci chystají vrt do nitra supervulkánu, někteří se ale bojí, že tak probudí spícího netvora.

Thor Heyerdahl: muž z balzového voru

heyerd1Dunící příboj vrhl primitivní vor proti korálové bariéře a vláčel jej přes útesy ostré jako nůž. Lidé na palubě se zoufale drželi všeho, co bylo po ruce, zatímco nárazy několikametrových vln měnily jejich plavidlo v trosku. Dlouhá cesta byla u konce, začínala však jiná: velitel podivného plavidla se právě ocitl na začátku dlouhé a úspěšné kariéry vědce - dobrodruha.

Kyslík může být v prášku jako instantní káva

kysl1Bez kyslíku člověk nepřežije ani pár minut, přitom jsou místa a situace, kde se ho zoufale nedostává. Dánští vědci vyvinuli sloučeninu, která umožní jeho pohodlnější skladování, než jsou těžké tlakové láhve. Odpadne i jejich náročné plnění, protože látka si molekuly kyslíku "vychytá" sama z okolní atmosféry.

Ohlédnutí za největšími úspěchy vědy 2015

scienceStalo se zvykem koncem roku sepisovat ohlédnutí za jeho průběhem - a není tedy důvod neudělat v prosinci přehled úspěchů vědy. Nemůže být úplný, protože vědecký výzkum je v současnosti tak obsáhlý, že jej jeden krátký článek nemůže postihnout.  A samozřejmě je i do určité míry subjektivní, neboť každý autor inklinuje k různým oborům. Takže jej berte spíš jako připomenutí toho, co nejvíc zaujalo média.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack