Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Věda

William Harvey: objevitel krevního oběhu

harvey1Snad všechny děti dneska vědí, že naše tělo je vybavené systémem, jímž srdce po celém těle pumpuje krev okysličenou v plicích. Ještě před několika málo stoletími ale ohledně podoby krevního oběhu tápali i nejvěhlasnější učenci. Muž, který to změnil, se jmenuje William Harvey (1578 - 1657).

Neuromarketing se umí dostat zákazníkovi do hlavy

neurom1Už se vám někdy stalo, že jste přišli do supermarktetu dejme tomu pro květák - a najednou místo toho v ruce držíte láhev vyhlášené značky whisky? Nemusí to nutně být příznak alkoholismu ani Alzheimerovy choroby. Může jít o jeden z úspěchů poněkud kontroverzního vědního oboru, kterému se říká neuromarketing.

Podmořská odyssea Roberta Ballarda: peníze, lidé a Titanic

balla1Chtít po českých badatelích, aby hledali vraky na dně Atlantiku nebo starověké osady v Černém moři asi nejde - peníze z rozpočtů a grantů tu nestačí ani na mnohem skromnější záměry. Ale ani Robert Ballard, slavný objevitel Titanicu nefinancoval své výpravy touto cestou. A i když pracuje v poněkud jiných podmínkách, přesto může být jeho přístup k organizování podmořských expedic v lecčems inspirující.

V Evropě ožívá supervulkán, který vyhubil neandrtálce

campi1Nebezpečí, které hrozí světu od slavného supervulkánu Yellowstone, je populární i díky filmům, které na toto téma vznikly. Málokdo ale ví, že stejná časovaná puma tiká pod Evropou - že na jihu Evropy se probouzí nejnebezpečnější sopka kontinentu, jejíž výbuch by zničil větší část Itálie a změnil světové klima. Vědci chystají vrt do nitra supervulkánu, někteří se ale bojí, že tak probudí spícího netvora.

Thor Heyerdahl: muž z balzového voru

heyerd1Dunící příboj vrhl primitivní vor proti korálové bariéře a vláčel jej přes útesy ostré jako nůž. Lidé na palubě se zoufale drželi všeho, co bylo po ruce, zatímco nárazy několikametrových vln měnily jejich plavidlo v trosku. Dlouhá cesta byla u konce, začínala však jiná: velitel podivného plavidla se právě ocitl na začátku dlouhé a úspěšné kariéry vědce - dobrodruha.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack