Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Věda

Ohnivá hrozba z Neapolského zálivu

camp00Zničení Pompejí Vesuvem je asi nejslavnější vulkanická katastrofa, která lidstvo postihla, i když zdaleka ne nejhorší. Málokdo ale ví, že na druhé straně Neapole se ukrývá mnohem větší a strašnější sopka. Má se za to, že supervulkán Campi Flegrei před desítkami tisíc let vyhubil neandrtálce - a nyní se možná znovu připravuje k výbuchu.

Otto Wichterle - otec silonu a kontaktních čoček

wicht01Češi se rádi chlubí tím, co všechno dali světu, rádi však zamlčují, že se tak obvykle dělo navzdory ostatním příslušníkům tohoto národa a za stálého házení klacků pod nohy. A tak někteří odešli, aby svůj talent uplatnili v zahraničí, zatímco jiní na svou věrnost národu a vlasti doplatili. Ukázkovým příkladem je vynálezce gelových kontaktních čoček Otto Wichterle.

Mezi řeckými ostrovy se ukrývá spící supervulkán

0a01Supervulkán Yellowstone chystající se zničit civilizaci je tak známý, že se stal i tématem popkultury a do širšího povědomí pomalu proniká také stejně nebezpečná obří sopka Campi Flegeri u Neapole, o níž se dokonce soudí, že kdysi pomohla vyhubit neandrtálce. Někteří vulkanologové ale poslední dobou upozorňují, že tím výčet hrozeb ohnivé apokalypsy ještě nekončí. Mají podezření, že další supervulkán se ukrývá pod mořskou hladinou poblíž turisty oblíbeného řeckého ostrova Kós.

Hrozba i naděje: od roku 1940 žije lidstvo s plutoniem

pluton01Objev uměle vyrobeného prvku většinou vzruší jen fyziky – první z nich ale zásadním způsobem ovlivnil moderní dějiny lidstva. Roku 1941 byla na University of California at Berkeley vědecky potvrzena existence plutonia, které se tam podařilo připravit o dva měsíce dřív, v roce 1940. Nový prvek pak otevřel cestu k mírovému i válečnému využití a zásadně ovlivnil další vývoj lidské civilizace

Síla bublajícího vakua

cassimir1Každý, kdo ve škole dával pozor, ví, že hmota a energie se nemohou ztratit, ale jen proměnit. Z toho také vyplývá, že je nelze vytvořit z ničeho, což je mimochodem důvod, proč jsou marné snahy sestrojit perpetuum mobile. Na první pohled proti tomu člověk se zdravým rozumem nemá co namítnout - dokud se neobjevila kvantová mechanika. Ta mimo jiné tvrdí, že (zjednodušeně řečeno) může síla vznikat z ničeho. A vědci později dokázali, že tomu tak skutečně je..

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack