Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Zdraví

Vincenz Priessnitz: Zázračný vodní doktor

pries1Představte si, že jdete k lékaři, třeba kvůli bolesti v krku, zažívacím problémům nebo vymknutému kotníku. Doktor nepředepíše léky, ani nepošle na rentgen, ale vezme vás na procházku. A cestou po mostě vás jen tak mezi řečí shodí do vody. Pokud přežijete úlek a přesto nemáte pocit, že jste uzdraven, léčba pokračuje: celý den máte kolem břicha a zad ručník nasáklý ledovou vodou, hodiny stojíte v dešti, mezitím několikrát denně absolvujete studené koupele. Aby té vody nebylo málo, tak jí denně musíte vypít něco okolo osmi litrů...

Je spánek restart organismu nebo tichý zabiják?

spank1Konstatování, že někdo něco prospal nebo zaspal, obvykle nezní moc lichotivě; spánek máme tendenci vnímat jako něco neproduktivního, jako formu zahálky. Ve skutečnosti je základem, na kterém stojí všechny další aktivity. A nejen to: celá řada převratných objevů má původ v tajemné říši nočních snů. O to víc překvapuje, že řada mimořádně tvůrčích lidí se bez dostatečného spánku dobře obešla.

Zdravé zuby podle receptu z doby kamenné

zuby1Vědci zvolili netradiční metodu jak zkoumat nabídku pravěkých šéfkuchařů: prováděli analýzy zubního plaku kosterních pozůstatků lidí doby kamenné. Získali přitom nejen řadu překvapujících poznatků o tehdejším životním stylu, ale zjistili také, že pravěká strava by mohla být inspirativní i pro nás.

Co udělá marihuana s mozkem

marihu1Debaty o prospěšnosti nebo škodlivosti užívání marihuany neberou konce. Zatím posledním příspěvkem do diskuse je práce vědců z Texasu, kteří zkoumali mozek kuřáků konopí a změny jeho schopností pomocí magnetické rezonance.

 

Ebola není sama: tváří v tvář novým virům

virus0Roku 1967 pronesl jeden vedoucí činitel Amerického úřadu pro zdravotnictví projev, v němž oslavoval definitivní přemožení infekčních chorob. Brzy se však ukázalo, že šlo o poněkud předčasné fanafáry - za poražené nepřátele stále častěji nastupují další a ještě nebezpečnější. Přitom tolik populární AIDS či Ebola jsou jen špičky ledovce.

 

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com