Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Zdraví

Afrodisiaka: obchod se snem o dokonalém milování

afrod1Afrodisiaka vyhlížejí jen jako odlehčující téma na samé hranici bulváru, ve skutečnosti ale jde o závažnou problematiku. Především proto, že obchod s nimi má obrovský objem - téma se ale týká také zdravotnictví, ochrany ohrožených druhů rostlin a živočichů a v neposlední řadě i kriminality.

Zoonózy: rezervoár budoucích pandemií se nachází v živočišné říši

zoon1Virus SARS CoV 2 způsobující nemoc Covid 19 podle všeho přišel mezi lidi od zvířat - a zdaleka není sám. Takzvané zoonózy (nemoci zavlečené od živočichů) představují jedno z největších rizik pro vznik příštích pandemií; mnoho odborníků varuje, že mohou být mnohem horší než je ta současná. Proto jim věda věnuje mimořádnou pozornost.

Zbraně proti covid: není vakcína jako vakcína

vakcina1Někteří odborníci a politikové ve vystoupeních pro média opakovaně tvrdí, že pandemii koronaviru definitivně vyřeší teprve velkoplošné nasazení vakcíny. Část veřejnosti se proto k očkování upnula s nadějí, že ukončí opatření devastující ekonomiku i soukromí. Tlačí proto na urychlenou vakcinaci, pokud možno všech obyvatel. Naproti tomu druhá část veřejnosti očkování proti Covid-19 odmítá. A - jak už to tak bývá - pravda je někde uprostřed.

Z boje proti pandemii: není test jako test

test0Protichůdné názory na nebezpečnost a způsoby likvidace pandemie mají nejem politici, ale překvapivě i odborníci. Jedním z hlavních důvodů je, že neexistují spolehlivé údaje o počtu nakažených i těch, kdo s virem SARS-CoV-2 přišli do styku a získali imunitu. Každý test totiž reaguje na něco jiného, má jinou přesnost i odlišnou dobu po které je kdispozici výsledek. Přesto se z těchto údají vytvářejí grafy zdůvodňující často likvidační nařízení.

Dohady kolem původu viru obracejí pozornost k čínským výzkumným ústavům

wuhan1Pandemie COVID-19 vznikla v čínském městě Wuhan - a zvláštní shodou okolností je tam také Wuhanský virologický institut, který se zabývá výzkumem nebezpečných virů. Tedy ideální konstelace pro vznik konspiračních teorií. A dobrý důvod se s institutem seznámit podrobněji.

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com