Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Zdraví

Zbraně proti covid: není vakcína jako vakcína

vakcina1Někteří odborníci a politikové ve vystoupeních pro média opakovaně tvrdí, že pandemii koronaviru definitivně vyřeší teprve velkoplošné nasazení vakcíny. Část veřejnosti se proto k očkování upnula s nadějí, že ukončí opatření devastující ekonomiku i soukromí. Tlačí proto na urychlenou vakcinaci, pokud možno všech obyvatel. Naproti tomu druhá část veřejnosti očkování proti Covid-19 odmítá. A - jak už to tak bývá - pravda je někde uprostřed.

Z boje proti pandemii: není test jako test

test0Protichůdné názory na nebezpečnost a způsoby likvidace pandemie mají nejem politici, ale překvapivě i odborníci. Jedním z hlavních důvodů je, že neexistují spolehlivé údaje o počtu nakažených i těch, kdo s virem SARS-CoV-2 přišli do styku a získali imunitu. Každý test totiž reaguje na něco jiného, má jinou přesnost i odlišnou dobu po které je kdispozici výsledek. Přesto se z těchto údají vytvářejí grafy zdůvodňující často likvidační nařízení.

Dohady kolem původu viru obracejí pozornost k čínským výzkumným ústavům

wuhan1Pandemie COVID-19 vznikla v čínském městě Wuhan - a zvláštní shodou okolností je tam také Wuhanský virologický institut, který se zabývá výzkumem nebezpečných virů. Tedy ideální konstelace pro vznik konspiračních teorií. A dobrý důvod se s institutem seznámit podrobněji.

Pokračuje hon za elixírem mládí

old0Podle demografických prognóz bude roku 2050 na Zemi žít okolo 10 miliard lidí, z toho dvě miliardy budou starší než 60 let, z nichž bude značná část trpět nemocemi a omezenou soběstačností. Stáří tak přestává být jen nepříjemná poslední část života jedince, ale stává se závažným sociálním a ekonomickým problémem celé civilizace.

Vincenz Priessnitz: Zázračný vodní doktor

pries1Představte si, že jdete k lékaři, třeba kvůli bolesti v krku, zažívacím problémům nebo vymknutému kotníku. Doktor nepředepíše léky, ani nepošle na rentgen, ale vezme vás na procházku. A cestou po mostě vás jen tak mezi řečí shodí do vody. Pokud přežijete úlek a přesto nemáte pocit, že jste uzdraven, léčba pokračuje: celý den máte kolem břicha a zad ručník nasáklý ledovou vodou, hodiny stojíte v dešti, mezitím několikrát denně absolvujete studené koupele. Aby té vody nebylo málo, tak jí denně musíte vypít něco okolo osmi litrů...

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com