Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Putovanie po näjvačších záhadách Slovenska

Z-Slov1 Putovania po näjvačších záhadách Slovenska

 

Slovensko asi představuje unikát nejen v rámci Evropy - na necelých 50 tisících čtverečních kilometrech se vystřídají snad všechny druhy krajiny, od vnitrozemské delty veletoku Dunaje až po vysokohorské štíty Tater. Stejně pestrou má i historii v níž se mísí západoevropské vlivy s dědictvím nájezdníků od jihu a východu, nebo geologické zvláštnosti, mezi nimiž nechybí horká vřídla, léčivé vody, rozsáhlé jeskynní systémy, propasti a naleziště drahých kovů i drahokamů. V těsné blízkosti u sebe tu tak může poutník za krátký čas navštívit víc divů přírodní i lidské historie než kdekoliv jinde na světě.

Bylo by divné, kdyby tak dramaticky utvářená země neměla svá tajemství. Některá z těch zdejších výrazně přesahují místní význam: záhada Měsíční šachty snad ukryté kdesi v Tatrách se vlastně narodila v USA a už léta inspiruje badatelské výpravy z celého světa. Zraky ze zahraničí přitahuje také domnělé bohatství legendární Atilovy hrobky, kterou mnozí hledači pokladů tuší právě tady. Skutky hraběnky Báthoryové jsou dodnes předmětem sporů, zatímco při vyprávění průvodců o podivných jevech u sarkofágu hraběte Pálffyho v Bojnici běhá mráz turistům z mnoha zemí.

Ale je tu i celá řada méně známých záhad a tajemství, která přitom nejsou o nic méně vzrušující. Málo se ví, že také na Slovensku působili alchymisté, probíhaly tu procesy s čarodějnicemi neprávem osočenými i skutečnými, nechybí legendy o tajemných zjeveních, pokladech a podivných skutcích. Další záhady však jsou pevně zakotvené v historii (dokonce i v té moderní), jiné se zase váží k přírodním jevům - a některé se racionálnímu vysvětlení stále úspěšně brání.

Dát tak různorodé směsi příběhů, faktů i dohadů nějaký řád, ovšem nebylo jednoduché: jde o jevy, které sahají od pravěku po současnost, od přírodních věd, přes vždy humanitní až po čirý okultismus, od báchorek a smyšlenek po dějinná fakta. Nakonec jsem tedy zvolil nejjednodušší řešení, jímž je abecední pořadí. čtenář tak bude moci rychle dojít k lokalitě nebo tématu, které jej přímo zajímají - stejně dobře ale může číst knihu od začátku až do konce. Což pochopitelně doporučuji, protože slovenská tajemství za to stojí: jsou to horory, detektivky, historické romány, přírodopisné kuriozity, duchařské příběhy, nebo dokonce i sci-fi, jako třeba případ Měsíční šachty. A to všechno pěkně pohromadě na malém kousku země.

Pojďme se tedy vydat po jejich stopách. Bude to putování, při němž se dá zažít mnoho dobrodružství, pocítit doteky tajemna a přitom možná otevřít i mnoho nových pohledů na podivuhodnou zemi jménem Slovensko.

 

Knihu je možné objednat zde:

http://www.xyz-knihy.cz/putovanie-po-najvacsich-zahadach-slovenska.html

 

Obsah knihy

 

01. Úvod

02.Alchymisté na Slovensku.

03. Atilova hrobka

04. Babí hora

05. Bojnice

06. Čachtická paní

07. Čarodějnice

08. Cyprián

09. Draci

10. Domica

11. Dubček Alexander

12. Gánovce

13. Jaslovské Bohunice

14. Kamenné koule

15. Klátov

16. Megality

17. Měsíční šachta 

18. Meteority

19. Mumie

20. Nápisy

21. Pribina

22. Římané

23. Sifony

24. Stopy

25., Štefánik

26. Tornala

27. Upíři

28. Vedomníci

29. Venuše

30. Zjevení

31. Zmizení

 

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack