Elektřina z odpadního tepla
- Kategorie: Technika
- Vytvořeno 20. 1. 2011 10:42
"Polovodiče, které teplo proměňují na elektřinu, jsou známé už sto let, jenže jsou málo účinné a drahé." říká Mercouri Kanadzidis z americké Northwestern University, jeden z členů výzkumného týmu. "Jde o to najít materiál, který by to dokázal efektivně. A my jsme ho našli."
Vědci z Northwestern University tento materiál vytvořili tak, že nanokrystaly sloučeniny stroncia a teluru (telurid strontnatý, SrTe) rozptýlili v teluridu olovnatém (PbTe). To mění elektrické vlastnosti tak, že tento materiál měnit teplo v elektřinu s účinností 14 procent. Na první pohled to není mnoho - jenže jde o energii, která by se jinak neužitečně ztratila. Přitom solární fotovoltaické články, které jsou nyní běžně na trhu, mají účinnost jen o málo vyšší: pohybuje se okolo 16 procent. "Z našeho materiálu můžeme vytvořit levné a malé prvky - například obyčejné dráty - které vložíme třeba do žárovky. Tam bude ze ztrátového tepla zpětně získávat elektřinu a tím se účinnost žárovky podstatně zvýší," říká Vinayak Dravid, další člen výzkumného týmu.
Nemusí ale zůstávat jen u žárovek, protože odpadní teplo produkuje mnoho elektronických prvků, počítačové procesory, měniče a transformátory i další součástky vyžadující chlazení. Ještě větším zdrojem jsou velké stroje: motory dopravních prostředků, průmyslové výroby, kotelny a teplárny, spalovny odpadů... Výsledkem by měly být především úspory energie - znovu se využije teplo, které by se jinak neužitečně ztratilo.
"Energetická krize a ochrana životního prostředí jsou hlavní důvody, proč jsme se do výzkumu pustili," říká profesor Dravid. "Může tu být ale celá řada dalších aplikací, které si zatím ani neumíme představit. Předpokládám, že se výsledků našeho výzkumu chopí jiní a najdou pro něj řady zajímavých využití."
Jan A. Novák
Psáno pro HN/iHned.cz