Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

ARES I - ÚSPĚCH!

   Mohlo by to znamenat začátek nové etapy americké astronautiky: ve středu 28. října provedla kosmická agentura NASA úspěšný test raketového nosiče Ares I. Jeho úkolem v budoucnosti není nic menšího než vynášet do vesmíru kosmickou loď Orion, součást stavebnicového systému Constellation. Ten je určený nejen pro lety do blízkého okolí Země (především na Mezinárodní kosmickou stanici), ale hlavně k Měsíci a Marsu.

 

"Je to obrovský krok směrem k uskutečnění dlouhodobých cílů NASA," komentoval úspěšný test Doug Cooke, jeden z šéfů kosmické agentury. "Získali jsme velké množství dat, která nám umožní zlepšit výkony a bezpečnost nové generace amerických kosmických lodí a tak se znovu vrátit na oběžnou dráhu."

Cooke  naráží na  kritizovanou skutečnost, že dosud používané raketoplány mají být vyřazeny z provozu už v příštím roce, zatímco Orion bude k dispozici nejdřív v roce 2014 - pokud vůbec, protože někteří kritici programu tvrdí, že současné financování nestačí, zatímco jiní by jej nejraději zrušili úplně. Patří mezi ně i členové komise ustavené prezidentem Obamou (The Human Space Flight Plans Commitee), která má dodat doporučení, co s pilotovaným programem dál. Těm se zdá program Constellation příliš složitý a drahý. Doporučují buď zvolit jednodušší řešení, nebo přenechat vesmír soukromým společnostem.

Přitom právě Ares I je asi to nejjednodušší, po čem NASA mohla sáhnout. Jeho první stupeň tvoří jeden z pomocných startovacích motorů pro raketoplány, zatímco druhý stupeň pohání vylepšený motor J-2, který se používal už v raketách Saturn lunárního programu Apollo. Kritikové ovšem tvrdili, že tato kombinace bude zdrojem problémů. Cílem testu bylo zjistit, zda mají pravdu.

Pokusný let měl především prověřit provoz prvního stupně, jeho oddělení od zbytku rakety a návrat na padácích. Druhý stupeň a kosmická loď tu byly jen v podobě nefunkčních maket. Během dvě a půl minuty trvajícího chodu motoru se Ares 1 dostal do výšky 40 kilometrů - a vše nasvědčuje tomu, že obavy skeptiků se nepotvrdily.

Ares I je jen jedním z nosičů programu Constellation. Tím druhým má být mohutná raketa Ares V, jejíž římská číslovka je upomínkou na legendární Saturn V, který bezpečně vynášel astronauty na Měsíc. Ares V bude dopravovat na oběžnou dráhu Země těžké náklady systému Constellation (lunární a servisní moduly, části měsíčních stanic nebo kosmické lodi pro Mars), které se tam spojí s velitelským modulem Orion.

Úspěch testu by mohl pro NASA představovat významné povzbuzení, nelze ale vyloučit, že ani to zastavení projektu nezabrání. V agentuře už dřív panovala skrytá rezistence vůči plánu návratu na Měsíc a cesty na Mars vyhlášené prezidentem Bushem - a Obama bude potřebovat peníze víc ve svých populistických sociálních projektech než ve vesmíru.

 

Psáno pro Hospodářské noviny, 28. 10. 2009

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack