Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Letecký den CIAF není jediný

ciaf1

V Pardubicích právě začíná letecký den CIAF, což je nejlepší příležitost, jak si spravit pohled na české letectví nabízený médii. Našinec má možnost slyšet o letadlech nejčastěji v souvislosti s nějakým skandálem; gripeny, CASA, L-159, privatizace ČSA, Letiště Václava Havla... Jenže to je hodně pokřivený obraz, protože letadlo, to je především nádherný stroj, esence nejmodernějších technologií, ztělesnění síly a elegance. Jak na zemi při pohledu zblízka, tak především ve vzduchu. Jednu z mála možností jak si to opravdu vychutnat nabízejí letecké dny. Ten nejlepší u nás je bezesporu Czech International Airfest (CIAF), který letos začíná 8. září v Pardubicích. Ale jsou i další letecké přehlídky - u nás i v zahraničí.

 

Od svého prvního ročníku v roce 1993 se CIAF trochu toulal: nejdřív za ním obdivovatelé vojenských letadel jezdili do Hradce Králové na tamní vojenskou leteckou základnu, když ji ale musela armáda opustit, stěhoval se také létající cirkus CIAF. Zpočátku do Brna na letiště Tuřany, tam se ale nedařilo akci sladit s civilním provozem mezinárodního letiště, a tak je od roku 2009 už zase zpět v Hradci Králové.

ciaf2

Pokud se vydáte na CIAF, připravte se především na to, že tam rozhodně nebudete sami: při loňském ročníku, kterému počasí opravdu přálo, se návštěvnost vyšplhala přes hranici padesáti tisíc. To se samozřejmě neobejde bez trochy komplikací při příjezdu, hledání místa na zaparkování a sem tam nějaké té zácpě při odjezdu. Dívat se po orientačních tabulích, případně poslechnout pokyny organizátorů, se vyplatí.

Nenechte se tím ale odradit - není to nic proti opravdu světovým akcím, kde se návštěvnost běžně počítá na statisíce až milióny a okolí letiště připomíná Mekku v posvátném měsíci muslimských poutí. Vůbec nejde o nadsázku; třeba takový Oshkosh v USA je skutečná Mekka leteckých nadšenců - a podobně jako v případě muslimů i tady si ti chudší a vzdálenější o ní mohou nechat jen zdát. Oproti tomu CIAF je sice jen něco jako pouť k Panence Marii na Svatou Horu - i tak ale stojí za to. A hlavně je po ruce.

Také loni bylo v Hradci na co se dívat. Nejdřív je ale potřeba se do areálu letiště dostat a trochu si ho projít. Nejen proto, že tu je záplava stánků s občerstvením, suvenýry, leteckou literaturou, modely, ale také proto, že je možnost si prohlédnout stroje na zemi. Je to něco úplně jiného, než na fotografii nebo televizní obrazovce - tím spíš, že tu bývají letadla, která jste nejspíš předtím viděli v akčních trhácích, jako byl třeba svého času Top Gun. Někdy se to může stát osudné: při jednom z prvních ročníků vzal americký pilot mého syna do kokpitu legendární stíhačky F-16 Fighting Falcon. Možná právě to způsobilo, že ze syna se o nějaký ten rok později stal také pilot, byť "jenom" větroňů a motorových letadel...

Projít důkladně areál je ale užitečné i z jiného důvodu: je potřeba najít si místo, odkud budete dobře vidět. Nejen na oblohu, ale i na vzletovou dráhu a těsně nad ní. Vzpomínám si, jak jednou švédský pilot předvedl s gripenem doslova tanec těsně nad zemí, při kterém burácející stroj chvílemi téměř stál na místě jen na proudu horkých plynů z trysek.

ciaf3

Stejně důležité je dobře slyšet - ne snad prolétající stroje, protože ty rozhodně nepřeslechnete, ale poučený výklad, který k jednotlivým vystoupením dává odborník z řídící věže. Ne všude v areálu jsou ovšem reproduktory tak blízko, aby přehlušily hřmění motorů.

Také loni bylo na co se dívat. Pochopitelně nesměly chybět gripeny a nejvyspělejší česká původní konstrukce, bitevní a cvičný L-159 Alca. Oba stroje jsou nádherné a při pohledu zblízka v akci se nejspíš utvrdíte v názoru, že tanec korupce a neschopnosti kolem skomírajícího českého letectva je ve skutečnosti ještě větší zločin proti této zemi, než to vypadá ze stránek novin. Totéž je možné říct i o nákladních letadlech CASA: je to působivý stroj, jen ale asi určený k něčemu trochu jinému, než kvůli čemu jsme ho ze svých daní přeplatili...

Na CIAF naštěstí nejsou jen letadla neslavně slavná z českých skandálů posledních let. Loni byla k vidění také skutečná legenda českého letectva a předchůdce "Alky" proudový cvičný Albatros L-39. Na zemi i ve vzduchu ani loni nesměly chybět již zmíněné legendární "ef šestnáctky", tentokrát dánského letectva. Působivý bylo také vystoupení akrobatické skupiny Flying Bulls, simulovaný souboj historických strojů nebo vojáci slaňující z vrtulníků. A tak by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho, protože loni bylo v Hradci okolo stovky letadel z 11 zemí. Ale slova jsou zbytečná - letošní CIAF bude za pár dní a do Hradce je to u nás odevšad blízko.

Jan A. Novák

 

NEJVÝZNAMNĚJŠÍ LETECKÉ PŘEHLÍDKY U NÁS

CIAF (Czech International Airfest)

Letošní termín: 8.- 9. 9. 2012

Největší přehlídka vojenské letecké techniky u nás. Kromě strojů české armády tu budou také letadla ze Slovenska, Německa, Belgie, Polska. Litvy a dalších zemí - další účastníci se průběžně přihlašují.

Informace o akci najdete na http: //www.airshow.cz

Horácký letecký den Jihlava

Letošní termín: 8. 9. 2012

Akce, kterou pořádá aeroklub Jihlava - od modelů přes akrobacii a parašutisty až po historické stroje.

Informace na http: //www.aeroklub-jihlava.cz/souteze_akce/horacky_letecky_den_2012

ciaf4

Letecký den Olomouc

Pro letošní rok olomoucký magistrát termín neuvádí

Akce zastřešovaná olomouckým magistrátem se koná na letišti v městské části Neředín. Loni byly k vidění gripeny, akrobatické vystoupení proudového letadla Su-29, repliky historických letadel, vrtulníky, ultralehká letadla a další stroje, nechyběl seskok parašutistů. U letiště jsou kasárna s leteckým muzeem zaměřeným na vojenská letadla.

Dny NATO v Ostravě

Letošní termín: 22. - 23. 9. 2012

Součástí přehlídky vojenské techniky armád NATO jsou také Dny vzdušných sil Armády České republiky. K letošním atrakcím bude patřit například ukázka tankování za letu (poprvé u nás) nebo slavný americký bombardér B-52 Stratofortress. Americké letectvo tu představí také dopravní letoun C-130H2 Hercules a několik dalších strojů. Se špičkovou technikou přiletí také piloti vzdušných sil Velké Británie, Německa, Rakouska, Itálie, Švýcarska, Slovenska, Turecka a dalších zemí.

Informace na http://www.natodays.cz

Letecký den Cheb

Letošní termín: 15. - 16. 9. 2012

Už po čtvrté se na chebském letišti uskuteční pestrá přehlídka letecké techniky, v ních že nebude chybět například ukázka souboje letadel z první světové války, hašení požáru pomocí speciálního letadla, vzdušná akrobacie, předvedení vírníků, historické stroje, seskoky parašutistů atd.

Informace na http://www.letistecheb.cz

Plzeňské letecké dny

Letošní termín: 25.-26. 8. 2012

Na programu tohoto ročníku budou letadla české armády (gripeny, L-159 Alca a vrtulníky. K největším magnetům bude jistě patřit legendární stroje z časů druhé světové války: americký létající člun Consolidated PBY-5A Catalina a stíhač Mustang, nebo britský Supermarine Spitfire - pravděpodobně nejslavnější stíhač všech dob.

Informace na http://www.plzenskeleteckedny.cz

ciaf9

Aviatická pouť Pardubice

Letošní termín: 2.- 3. 6. 2012

Město spojené s Janem Kašparem a jeho legendárním blériotem, takže nepřekvapí, že akce, která patří k nejoblíbenějším u nás, se zaměřuje především na historické stroje. Návštěvník tu má možnost vidět ve vzduchu slavná letadla obou světových válek, nechybí ani současná technika, včetně vojenských strojů. Organizátoři se neomezují jen na nebe: letos mohli návštěvníci vidět polní ležení armády německého císařského vojska, obrněnou techniku a divadelní nastudování několika historických událostí.

Informace: http://aviatickapout.cz

Memorial Air Show Roudnice nad Labem

Letošní termín: 18. - 19. 6. 2012

Na programu bývají historické i současné stroje, akrobatická vystoupení, parašutisté, letos nechyběly také historické tábory vojsk účastnících se 2. světové války. Nenudí se ani děti, pro které tu jsou připravené nejrůznější pouťové atrakce.

Informace: http://memorialairshow.webnode.cz

Dobový letecký den Mladá Boleslav

Letošní termín: 16. 6. 2012

Tento ročník se nesl ve znamení stého výročí od prvního vzletu českého průkopníka letectví Metoděje Vlacha. Diváci viděli repliky historických strojů vybudované v rámci Nadačního fondu Metoděje Vlacha. Byla tu ale i soudobá technika, včetně vojenské.

Informace: http://www.mb-net.cz/?page=cz,dobovy-letecky-den

NĚKTERÉ VÝZNAMNÉ LETECKÉ PŘEHLÍDKY V ZAHRANIČÍ

EAA Air Venture Oshkosh

Místo konání: Wittman Regional Airport, Oshkosh, Wisconsin, USA

Největší letecký den na nejen na americkém kontinentě, ale i na světě, který každoročně začíná poslední pondělí v červenci. Pořádá jej organizace Experiment Aircraft Association (EAA) a návštěvníci si současně mohou prohlédnout vyhlášené letecké muzeum EAA AirVenture Museum s více než 150 exponáty. Vlastní air show trvá týden a má obrovský tématický záběr od modelů a amatérských letadel vyrobených v garáži přes historické stroje, balóny, helikoptéry a vzducholodě až po poslední vojenskou techniku. Každoročně tu mohou diváci vidět okolo 10 000 létajících konstrukcí všeho druhu. Organizátoři se právem chlubí, že jde o největší svátek nadšenců létání na světě.

Letošní termín: 23. 7. - 29. 7. 2012 (předpokládaný začátek příštího roku je 29. července)

Informace: www.airventure.org

ciaf11

Royal International Air Tattoo (RIAT)

Místo konání: Letiště Royal Air Force ve Fainfordu (Velká Británie).

Největší letecká přehlídka vojenských letadel na světě, která se každoročně koná třetí víkend v červenci. Počet návštěvníků se pohybuje okolo 150 tisíc.

Letošní termín: 7.- 8. 6. 2012, příští ročník začíná 20. 7. 2013

Informace: http://www.airtattoo.com

Pařížský aerosalon (Salon International de°l Aeronautique et de l°Espace)

Místo konání: Letiště Paris Le-Bourget)

Největší a nejstarší světová přehlídka, která se koná už od roku 1909. Jde především o průmyslový veletrh letecké a kosmické techniky, na své si ale přijdou i diváci, pro které jsou připraveny jak stroje zaparkované na zemi, tak i ukázky ve vzduchu..

Termín: Akce se koná každý druhý rok, příští ročník se uskuteční 17.- 23. 6. 2013

Informace: http://www.paris-air-show.com

ciaf5

ILA Berlin (Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung)

Místo konání: Letiště Schönefeld v Brandenburgu u Berlína

Nejstarší a jeden z největších leteckých dnů na světě, který se koná od roku 1909. Letos se očekává účast 1150 vystavovatelů z 47 zemí a více než čtvrt milionu návštěvníků. Objem uzavřených kontraktů se pohybuje okolo 16,5 miliard dolarů, proběhne více než 100 tiskových konferencí. Na zemi i ve vzduchu tu budou moci diváci vidět okolo tří stovek strojů. Vystavovatelé se chlubí, že jde o jedinou velkou leteckou akci tohoto druhu, která organicky spojuje funkce průmyslového veletrhu s divácky vděčnou leteckou přehlídkou. Součástí je také pavilon kosmické techniky.

Letošní termín: 11. - 16. 9. 2012

Informace: http://www.ila-berlin.de

Bournemouth Air Festival

Místo konání: Bournemouth, Velká Británie

Koná se každoročně v srpnu a trvá celé čtyři dny. Jedinečná příležitost, jak vidět v akci letadla Royal Air Force i Royal Navy - ale i mnoho dalších strojů (a potom třeba navštívit i nedaleké oceanárium). Loni se zúčastnilo rekordních 1,4 miliony diváků.

Letošní termín: 30. 8 - 2. 9. 2012

Informace: http://bournemouthair.co.uk

ciaf7

Airshow Farnborough

Místo konání: Farnborough, Velká Británie

Britský aerosalon, jedna z nejvyhlášenějších leteckých akcí tohoto druhu na světě, se koná každý druhý rok.

Letošní termín: 9.- 15. 7. 2012

Informace: http://www.farnborough.com

Airshow Duxford

Místo konání: Duxford, Velká Británie

Vyhledávaný britský letecký den, který pořádá Imperial War Museum Duxford. Akce je zaměřená především na historii vojenské letecké techniky.

Letošní termín: 9. 9. 2012

Informace: http: //www.iwm.org.uk/events/iwm-duxford/the-duxford-air-show

SIAF (Slovak International Airfest)

Místo konání: Letiště Sliač

Obdoba českého CIAF, největší slovenská letecká přehlídka.

Letošní termín: 1.- 2. 9. 2012

Informace: http://www.siaf.sk

 

NĚKTERÉ NEHODY A KATASTROFY NA LETECKÝCH PŘEHLÍDKÁCH

- 1973, Paris Air Show. Sovětský dopravní nadzvukový letoun Tu-144 se v důsledku konstrukčních vad rozpadl ve vzduchu. Zahynulo všech 6 osob na palubě a 8 diváků na zemi.

- 1982, Manheim, Německo. Při havárii helikoptéry Chinook, která měla vysadit parašutisty zahynulo všech 46 osob na palubě

ciaf6

- 1988, Ramstein, Německo. Ve vzduchu se srazila tři letadla italského akrobatického týmu Frecce Tricolori. Zahynuli tři piloti a 63 diváků, dalších 346 osob bylo vážně zraněno.

- 1993, Royal International Air Tattoo, Fainford, Velká Británie)

Dvojice ruských letadel MiG-29 se srazila ve vzduchu. Piloti se stačili včas katapultovat, nikdo nebyl zraněn. Pozdější vyšetřování zjistilo, že vina byla na straně jednoho z pilotů.

1997, Ostend, Belgie. Letadlo jordánských vzdušných sil přejelo konec dráhy a explodovalo. Zahynul pilot a 8 diváků, dalších 40 bylo vážně zraněno.

- 2002, Sknyliv, Ukrajina. Při nehodě letounu Su-27 zahynulo 77 divák, zraněno bylo více než 500 osob.

- 2011, Reno Air Race and Air Show, Itálie. Po zřícení stroje Mustang zahynulo 11 lidí.

- 2012, Dobový letecký den, Mladá Boleslav, ČR. Za letu vysadil motor repliky historického letadla, po pádu začal stroj hořet. Dva lidé byli lehce zraněni

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny


You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack