Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Národní technické muzeum se probouzí

Národní technické muzeum, NTM    To, že je Národní technické muzeum už čtyři roky mimo provoz, vím dost dobře: chodím kolem do redakce a často jsem tedy vystaven otázkám bloudících, jestli ta zavřená budova je opravdu muzeem, co mělo být už několik let po rekonstrukci. Asi na ni pro samé Open Card, tunely Blanka, garáže pod magistrátem  a podobné nezbytnosti nevybylo peněz...Nicméně letos na podzim prý už doopravdy bude konečně hotová - a nasvědčovat tomu by mohla i tisková zpráva, kterou jsem dnes dostal. Potěší především příznivce vesmíru, protože se týká připravované astronomické expozice.  

 

     Simulaci vesmírného světa ukáže nová expozice v Národním technickém muzeu 

     V jižním křídle budovy Národního technického muzea (NTM) vzniká na více jak dvou stech metrech čtverečních unikátní expozice astronomie, která ukáže rozsáhlou sbírku přístrojů, dokumentů a map od 16. století až po současnost. Hlavní myšlenkou celé expozice týmu architekta Romana Brychty je struktura vesmíru a jeho vzájemně propojené prostory, díry a ovály. Mezi exponáty bude například téměř metrákový meteorit z Argentiny.

Národní technické muzeum, NTM, expozice astronomie, Roman Brychta   „Celá místnost bude ponořená do tmy a z té bude zářit téměř dvě stě unikátních astronomických předmětů.

obr: Pohled do připravované expozice astronomie v Národním technickém muzeu. Autorem návrhu je architekt Roman Brychta.

Foto: NTM 

 

     Ve sbírkovém fondu pro tuto expozici máme ty nejvýznamnější historické vědecké přístroje z astronomie, které nemají obdobu v žádném jiném muzeu,“ přibližuje chystanou výstavu ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. U vstupu do expozice bude umístěný meteorit o váze 81 kg, jenž byl nalezen roku 2005 v Argentině na území Campo del Cielo a bude jediným volně vystaveným meteoritem v České republice. Dokončení expozice je naplánováno na konec srpna.

 

    Návštěvník se ocitne jako ve vesmíru

    Návštěvník vstoupí do nekonečného prostoru vesmíru plného zářících hvězd, které budou představovat svítící předměty. Prosklené ovály, ve kterých se bude návštěvník pohybovat, jsou  navrženy z ohýbaných dělených skel přes dva metry vysokých, za nimiž budou prezentovány předměty určité tématické skupiny.

Národní technické muzeum, NTM, expozice astronomie, armilární sféra    Vizuální prostupnost prostoru ale umožňuje, že za jedním objektem bude vidět mnoho dalších. Ocitneme se v prostoru děleném pouze skleněnými stěnami, podtrhující mnohovrstevnatost vnímání vystavených předmětů.

obr: Armilární sféra z let 1560 – 1580, zlacená mosaz. Armilární sféra je zasazena do zdobeného podstavce, který je vybaven kompasem stupnicemi se směry, větry a kalendářem. Přístroj je konstruován jako geocentrický model vesmíru. Zemský glóbus o průměru 3,8 cm má kartografické zobrazení, které odpovídá druhé polovině 16. století. Kolem Země se otáčejí tři sféry: měsíční, sluneční (nese obraz Slunce) a hvězdná, na níž jsou zobrazeny pozice 8 jasných hvězd.

Foto: NTM 

 

      „Další rovinou bude zprostředkování textových a vizuálních informací vztahujících se k exponátům. Vedle klasických popisků vzniknou i nejrůznější formy projekcí. Ty se budou promítat přímo na sklo a jejich obsahem bude například animovaný nebo hraný příběh, přibližující fungování vystaveného přístroje,“ dodává k expozici Kubíček.    

 

    O výstavě

    Při vstupu do expozice se návštěvník ocitne v místnosti v podobě tmavé bubliny, která tvoří vstupní filtr mezi ortogonálním prostorem budovy NTM a organickým prostorem expozice. Tento ovál prezentuje vlastní schéma expozice a časovou linku mapující dějiny astronomických pozorování. Na ní budou vyznačeny časové mezníky, krátké texty a zavěšené LCD displeje, prezentující fotografie, animace či dokumenty. Osa bude zobrazovat rozpětí věků v trvání 6 500 let, od starověkého Egypta až po 21. století. Současnost bude připomínat prostor, kde bude možné napojit se na ESO (Evropská kosmická agentura), kde bude možno se účastnit astronomických pozorování přes internet apod.   

    Podobu novému prostoru vtiskl architektonický ateliér Projektil architekti, s. r. o. v čele s architektem Romanem Brychtou. 

 

Autor článku: Ing. Ilona Petřinová, produkční expozice astronomie

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack