Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Astronautický kongres - den první

iac2010, mezinárodní astronautický konkresPrvní den Mezinárodního astronautického kongresu v Praze se nesl především ve znamení oficialit. Slavnostní zahájení, proslov pražského primátora, folklorní soubor a podobné kosmické radovánky jsem si nechal bez výčitek svědomí ujít, plenární zasedání s šéfy kosmických agentur už ale ne. Žádné velké překvapení tam nezaznělo, několik zajímavostí však ano - vrátím se k nim podrobněji v zítřejším článku. Odpoledne byla také tiskovka na stánku Evropské kosmické agentury (ESA), kde ale její ředitel v podstatě zopakoval mnohé z toho, co řekl už na plenárním zasedání (viz dál).  

 

 S hodinovým zpožděním začala také výstava, která je pěkná, ale popravdě řečeno, vzhledem k významu kongresu poněkud skromná - tím spíš, že ostatní rozlehlé prostory Kongresového centra zejí prázdnotou. Chyběla mi tu především slibovaní velká expozice NASA, na níž mělo být (podle neoficiálních zpráv) jakési překvapení - ale možná jsem jen špatně hledal. Pro veřejnost bude výstava otevřená až v pátek (a zadarmo). Několik pohledů do expozic vám tu přináším už dnes, společně s portréty prominentních účastníků kongresu a se záběry z plenárního zasedání.

 iac 2010, mezinárodní astronautický kongres

 

 

 obr 1: Mezinárodní astronautický kongres IAC 2010. Celkový pohled do prostor právě otevřené výstavy

  

 

 

 

 

 

iac 2010, International Astronautical Congress, Prag

 

 

obr 2: Expozice Evropské kosmické agentury je tu jedna z těch větších. Mezi jinými na ní jsou vystavené i modely nosičů ESA. Agentura teď žije ve znamní příprav na zahájení provozu tří raket: vylepšené Ariane V, Vegy a startů Sojuzů z kosmodromu v Korou.

  

  

  

 

 

 

 

 

 

 

IAC 2010

 

obr: Další kousek z expozice ESA, bezpilotní loď ATV pro zásobování Mezinárodní kosmické stanice

 

 

 

 

 

iac 2010, exposition

 

obr 4: Model letadla sloužícího k vynášení infračervené astronomické observatoře do stratosféry.

 

 

 

 

 

 

 

iac 2010, charles bolden

 

 

obr 5: Jako administránor NASA je Charles Bolden pořád ještě prvním mužem nejen americké, ale i světové astronautiky. Jeho pozice v časech Obamovy podivné kosmické politiky ovšem není zrovna záviděníhodná. I na kongresu musel odpovídat na otázku, jak chtějí Američané splnit Obamovu vizi letu na Mars, když jim svérázný prezident současně zrušil program vývoje kosmické lodi. 

 

 

 

 

iac 2010, Jean-Jacques Dordain  

 

obr: 6: Generální ředitel Evropské kosmické agentury Jean-Jacques Dordain je žoviální hovorný pán, jak se na Francouze sluší a patří. K jeho zajímavým myšlenkám patří tvrzení, že spolupráce je sice dobrá,konkurence ale ještě lepší. Věří, také že astronautika musí najít rovnováhu mezi výzkumem a službou občanům. Že to není nic nového? No, asi máte pravdu - ale říká to přesvědčivě. Zkrátka Francouz...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

iac 2010, Anatoly Perminov

 

obr 7: Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Anatolij Perminov za to asi nemůže, ale ve mě pořád nějak evokuje vzpomínky na typické sovětské papaláše. Anglicky se zřejmě učit nehodlá (pán vlevo je tlumočník). Zaujal mě prohlášením, že Rusové chtějí vyvíjet nukleární motor pro rychlý pilotovaný let na Mars, Američanům ale nechtějí konkurovat. No, ani nemusí, alespoň pokud příští americký prezident nezaujme k pilotovaným výpravám konstruktivnější postoj.

 

 

 

 

iac 2010

 

obr 8: Prezident japonské kosmické agentury JAXA se tu tváří důstojně jak Budha, při svých proslovech však byl docela nervózní. Byl mi tím sympatický, ostatně jeho angličtina měla sice silný japonský přízvuk, jinak ale byla podobně nesrozumitelná, jako ta moje.

 

 

 

 

                                                                     

 

iac 2010, rathakrishnan

 

obr 9: Pohled do kongresového sálu během prvního plenárního zasedání. Právě mluví předseda indické kosmické agentury T. Rathakrišnan.

 

 

 

 

 

 

 

iac 2010, Jan Kolář 

 

obr 10: Mluví Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

iac 2010, czech exposition

 

 

 

obr 11: Pohled do českého stánku na výstavě. Účasti České republiky na výzkumu vesmíru bude věnované celé páteční plenární zasedání, takže se tu k této tématice nejspíš koncem týdne ještě vrátím. 

 

 

 

 

 

POZNÁMKA K FOTOGRAFIÍM: Autorem všech snímků je Jan A. Novák. Chcete-li je použít na svých nekomerčních webech, není námitek, uveďte jen, prosím, autora a odkaz na tento web: www.novakoviny.eu . Pokud byste měli zájem o fotografie v tiskové kvalitě, napište mi na můj mail (viz sekce O autorovi)

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack