Mimozemšťané v Praze, aneb IAC 2010, den třetí
- Kategorie: Vesmír
- Vytvořeno 29. 9. 2010 17:19
Středu jsem na Mezinárodním astronautickém kongresu IAC 2010 zasvětil mimozemšťanům, protože dva z mnoha seminářů toho dne byly věnované právě této atraktivní problematice. Nešlo si to nechat ujít – byly tu i takové legendy jako Seth Shostak nebo Paul Davies. Následující článek pro Hospodářky jsem o tom psal pár minut před uzávěrkou, takže je to na něm možná vidět, pro první informaci ale snad stačí. Později se k tématu snad vrátím podrobněji a přidám i pár fotek z jednotlivých prezentací.
Životem ve vesmíru, mimozemskými civilizacemi a metodami jejich hledání se včera zabývali vědci z celého světa v Praze. Šlo o jeden z mnoha bodů programu Mezinárodního astronautického kongresu IAC 2010, který od pondělka probíhá v Kongresovém centru na Pankráci.
Problematika kontaktu s mimozemskými civilizacemi není tak vzdálená praktickému životu, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vědci, kteří se tímto tématem zabývají, v Praze připomněli, že až dosud o nás vesmír nevěděl - první radiové vysílání teprve doletělo do vzdálenosti 100 světelných let. Každým rokem se však zvyšuje pravděpodobnost, že se o nás někdo tam nahoře doví.
Budoucnost je v amatérech
Mezi účastníky sympózia věnovaného tomuto problému byly také známé osobnosti programu SETI (Search for Extraterretrial Intelligence - Hledání mimozemských inteligencí), mimo jiné Seth Shostak ze SETI Institute, nebo Paul Davies, fyzik a autor řady knih věnovaných této problematice.
Program SETI letos oslavil právě půl století svého trvání. Za tu dobu se podařilo pouze jednou zachytit signál, který by mohl pocházet od obyvatel jiných světů. Šlo o takzvaný případ WAW z roku 1977, relace zachycená teleskopem Big Ear (Velké ucho) patřícímu Ohio State University však trvala jen velmi krátce a podruhé už se spojení nepodařilo navázat. O podstatě signálu WOW se proto dodnes vedou polemiky.
Historií a výsledky programu SETI se na pražském semináři zabýval americký inženýr Paul Shuch. Připomněl, že po zastavení vládního financování se pátrání po mimozemských signálech stále více přesouvá směrem k amatérům. Budoucnost programu vidí v tom, že radioteleskop za pár tisíc eur si na dvorku může postavit skoro každý - a když se tyto přístroje propojí přes internet, vznikne jeden obří radioteleskop s mimořádnou citlivostí. Na podobném principu už pracuje program SETIatHome, který na domácích počítačích napojených na internet analyzuje signály zachycené radioteleskopem v portorickém Arecibo.
Stopy dávných návštěv
Na pražském sympóziu vystoupil i Seth Shostak, který patří k legendám mezi lidmi usilujícími o kontakt s mimozemšťany. Zabýval se schopnostmi současných radioteleskopů a konstatoval, že pravděpodobnost zachycení cizího signálu pomocí těchto přístrojů není velká. Soudí, že lepší výsledky může přinést zvyšování počtu antén a stavba radioteleskopů určených speciálně pro kmitočet, na kterém vědci mimozemské relace očekávají.
O zajímavé myšlence využití tzv. gravitačních čoček pro hledání mimozemských signálů v Praze referoval italský vědec Claudio Maccone. Konstatoval, že hvězdy nebo planety zakřivují elektromagnetické záření a mohou proto fungovat jako čočky teleskopu. Navrhl proto metodu, jak pomocí sondy vyslané ohniska "čoček" tvořených Sluncem nebo planetami pátrat po mimozemských civilizacích.
S celou řadou nevšedních hypotéz přišel známý fyzik a spisovatel Paul Davies. Připouští, že mimozemšťané tu mohli už v minulosti být - nikoliv však před tisíciletími, jak o tom ve svých knihách píše Erich von Däniken, ale před milióny nebo desítkami či stovkami miliónů let. Zabývá se proto otázkami, co by to za tak dlouhou dobu po nich zůstalo a dochází k závěru, že by mohlo jít hlavně o tři druhy stop: radioaktivní odpad, artefakty související s těžbou surovin a biologické stopy. Nevylučuje ani, že na Zemi existuje "šedá biosféra", tedy mikroskopický život, který vznikl jindy, jinde a jinak než náš.
Účastníci sympózia se zabývali i dopady případného kontaktu na lidskou společnost. Kathryn Denningová z kanadské York University tuto událost srovnávala s kontakty mezi pozemskými civilizacemi v minulosti. Připomněla přitom, že o nich dodnes panují velmi zkreslené představy a že je proto nutné studovat dějiny mezikulturních vztahů podrobněji.
Vědci se na semináři zabývali také problémem obsahu komunikace s mimozemšťany, vytváření speciálního "jazyka" pro mezihvězdnou komunikaci, možnostmi využití internetu a sociálních sítí ke studiu problematiky SETI a dalšími problémy souvisejícími s možným kontaktem.
Jan A. Novák