Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Rok začne zatměním Slunce

zatm1

Nejen proroky konců světa, ale i přátele astronomie a přírody vůbec jistě potěší, že hned v úvodu roku 2011 nás čeká částečné zatmění Slunce. Začne v úterý 4. ledna 3 minuty po osmé hodině ranní (tedy prakticky okamžitě po východu slunce), maximum nastane v 9:24 hod a skončí v 10:51 hod. Ve vrcholné fázi bude Měsíc zakrývat 79 procent slunečního kotouče. K dalšímu velkému zatmění dojde až roku 2026, takže budeme doufat, že v úterý počasí umožní sledování.

Dřív velká zatmění budila hrůzu, dnes už se patrně nemůže stát, že by parlament ohlásil občanům: zlobili jste, 4. ledna necháme zmizet Slunce (i když u některých politiků jeden nikdy neví).Jen málokdo se už také bojí, že naše životodárná hvězda zmizí navždy, pokud se nebude důsledně modlit a kát ze svých hříchů. I z toho je vidět, že jakýsi pokrok existuje.

Nějaké nebezpečí tu ale přece jen hrozí, i když je poněkud odlišné povahy...

 

Zatmění slunce je působivý jev, je ale nutné jej sledovat opatrně. Při pozorování bez náležitých ochranných pomůcek si můžete trvale poškodit zrak. Rozhodně se proto nedívejte přímo do Slunce ani neozbrojeným okem, tím méně pak dalekohledem, který sílu paprsků ještě znásobí. I při zacházení s tradičním kusem skla začouzeným nad plamenem svíčky je třeba určité opatrnosti, protože ne vždy má tento "filtr" rovnoměrnou hustotu.

zatm2Lépe se pozoruje s většími kusy stejnoměrně osvíceného a vyvolaného filmu. Obvykle má potřebné vlastnosti zejména odpad - konce filmů, materiál, který byl nechtěně osvícen a podobně. Pro větší pohodlí je dobré vložit film mezi skla nebo napnutého do nějakého rámečku. Použít se dají také fólie ze ze starých disket.

Majitelé jakýchkoliv dalekohledů mohou obraz z okuláru promítat na nějakou bílou plochu ve vhodné vzdálenosti (kus papíru, zeď a podobně). Pro vážnější zájemce o pozorování a fotografování tohoto jevu připravily některé hvězdárny a planetária programy sledování, podívejte se proto na weby těchto organizací v okruhu vašeho bydliště.

Jan A. Novák

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack.com