Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Kosmické manévry nad Prahou

iss1

Mezinárodní kosmickou stanici ISS společně s raketoplánem Discovery na misi STS-133 bylo možné pozorovat  nad naším územím navečer 7. března – a šlo o unikátní příležitost, jak  na vlastní oči vidět jeden z posledních manévrů stroje, který po přistání půjde do muzea. Shodou okolností se mi poštěstilo být svědkem kosmického divadla  - a stálo to za to.  

  Cestou z redakce jsem to vzal přes Letnou, přestože už byla tma a letenský park je jistě nebezpečné místo, když tu za války působili dokonce partyzáni, jak dosvědčuje jeden polozapomenutý pomníček. Mohlo být tak okolo 18,45 zimního času. Čistá jasná obloha, hvězd ještě moc nebylo, na západě nad Hradčanami svítil srpek nového Měsíce, pod ním Venuše - a najednou severozápadně od nich letěly v řadě za sebou dva svítící objekty. Mířily od severozápadu k jihovýchodu, první byl slabší, druhý jasnější.

iss2Dělila je od sebe vzdálenost několika měsíčních úplňků. Nejdřv jsem myslel, že jde o horkovzdušné balóny - lampióny štěstí, na to ale letěly moc rychle a tak nějak cílevědomě.

 

obr: Přelet ISS a Discovery 7. 3. 2011. Snímek Petr Soukeník, Hradec Králové, www.astro.cz 

 

Pak mi došlo, že je to ISS a Discovery, raketoplán byl to slabší světlo vpředu. Shodou okolností jsem předtím v redakci na internetu četl čerstvou zprávu NASA o jeho oddělení od stanice. Sledoval jsem je přes celou oblohu, na jihovýchodě se mi ztratily ve světlech města. Doma jsem si na internetu ověřil, že skutečně šlo o kosmickou stanici a oddělující se raketoplán. Působivý zážitek.

Bohužel jsem neměl při ruce nic, čím to vyfotit a natočit. Snímky jsou z webu České astronomické společnosti..

 

You have no rights to post comments

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack