Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Dovolená za Měsícem: nová destinace pro kosmické turisty

moo1

Měsíc dovolené není nic mimořádného, dovolená na Měsíci naopak ještě dlouho bude utopií. Zato prázdniny strávené na cestě okolo Měsíce se možná stanou realitou už brzy - díky společnosti Space Adventures, která v kosmické turistice není žádným nováčkem. Letos sice výlet za odvrácenou stranu přirozené družice Země v katalozích cestovních kanceláří ještě asi nenajdete, ale to většině potenciálních zákazníků asi nevadí. Už proto, že 150 milionů dolarů je výdaj, který přece jen chce trochu času na rozmyšlenou. Někteří ale neváhají.

"Jednoho zákazníka, který podepsal smlouvu, už máme," pochlubil se výkonný ředitel společnosti Space Adventures Eric Anderson. "V současnosti jednáme s druhým. Pokud vše půjde dobře, měl by se jejich výlet kolem Měsíce uskutečnit do konce roku 2015." 

Opravdu důležité je ale něco jiného: Space Adventures má dobrý plán, jak cesty kolem Měsíce realizovat relativně lacino pomocí techniky, která je k dispozici už dnes.

 

Loď z tajného programu

Kromě 150 milionů dolarů už toho na výlet okolo Měsíce moc nepotřebujete: dobrou fyzickou kondici, žádné problémy s klaustrofobií a 17 dní dovolené. Na oběžnou dráhu vás vynese desetiletími prověřená ruská loď Sojuz a ze všeho nejdřív s vámi zamíří k Mezinárodní kosmické stanici. Tam si budete deset dní zvykat na stav beztíže (přesněji řečeno mikrogravitace) a přitom se kochat pohledy z vyhlídkové kopule, která tu byla instalovaná v únoru 2010.

moo2

 

obr: Kosmická loď Sojuz byla původně určená pro cesty k Měsíci. Montáž: autor

 

To nejlepší ale přijde potom: tím, čím je turistům povalujícím se na plážích Hurghady výlet k pyramidám, tím pro vás bude cesta kolem Měsíce - přesně v duchu stejnojmenného románu Julese Verna. Jen vás tam nevystřelí dělem, ale speciálním raketovým stupněm, který odstartuje ze Země zvlášť a k lodi Sojuz se připojí na oběžné dráze.

Myšlenka použít pro turistické oblety Měsíce Sojuzy přitom zdaleka není tak bláznivá, jak na první pohled vypadá. Tyto lodě se totiž skutečně zrodily pro cesty k naší přirozené družici a pod krycím jménem Zond ji dokonce úspěšně absolvovaly. Poprvé se tak stalo už v září 1968 a od té doby se to povedlo ještě třikrát, naposled v říjnu 1970. Tehdy už však závody o Měsíc měli Američané vyhrané a Rusové proto svůj pilotovaný lunární program zrušili. Tak důkladně, že oficiálně vlastně ani neexistoval a byl odtajněn až po rozpadu SSSR. Lodě Sojuz se pak už používaly jen k cestám na oběžnou dráhu Země.

 

Dvoupokojové apartmá

"Lunární mise Space Adventures je pro civilní osoby jedinečnou příležitostí, jak se zařadit mezi slavné objevitele 21. století, " tvrdí na webu Space Adventures dobyvatel Měsíce a člen posádky Apolla 11 Edvin "Buzz" Aldrin. I když to na první pohled trochu vypadá jako reklamní přehánění, nejde o zas tak velkou nadsázku. Státní kosmické agentury v současnosti žádný konkrétní plán pilotovaných výprav k Měsíci nemají, takže pokud záměry kosmické cestovky vyjdou, budou její zákazníci nejen prvními soukromníky u Měsíce a prvními lidmi, kteří se k naší přirozené družici vydají v tomto tisíciletí, ale vůbec první pilotovanou lunární výpravou po skončení programu Apollo.

moo8

 

obr: Sojuz s pomocným stupněm pro turistické lety kolem Měsíce 

 

Space Adventures se projektem využití Sojuzů k turistickým výpravám kolem Měsíce zabývá už řadu let. Letos v květnu ale kromě oznámení o prvním zákazníkovi přišla i s vylepšením projektu. Urychlovací stupeň pro cestu k Měsíci neponese jen motor a palivo, ale také další obytný modul. Ten zdvojnásobí prostor lodi a udělá z "fakultativního výletu" téměř pohodlnou záležitost. A co je z hledisky turistiky neméně důležité: jeho průzory nabídnou další možnosti výhledu. Vše nasvědčuje tomu, že tímto modulem bude opět jen upravená kabina Sojuz.

Posádka zůstane stejná jako u předešlé varianty: pilot a dva platící pasažéři. Let tam potrvá tři dny, pětačtyřicetiminutový oblet loď zanese do vzdálenosti až 110 kilometrů od Měsíce. Už teď si můžete představovat, jak se vznášíte přilepeni obličejem k průzoru lodi, zatímco pod vámi pomalu defiluje cizí svět. A jak si pak zbytek života při pohledu na srpek Měsíce můžete říkat: tak, tam jsem byl...

 

Návrat s problémy

Dráha je vypočtena tak, aby po jediném obletu turisté bez jakýchkoliv dalších korekcí samovolně zamířili zpět k Zemi. Jde o stejnou trajektorii, která zachránila posádku lunární lodi Apollo 13, když jí nečekaná exploze kyslíkové nádrže znemožnila na Měsíci přistát.

moo3

 

obr: První zastávkou kosmických turistů bude Mezinárodní kosmická stanice. Její největší atrakcí se jistě stane vyhlídková kopule, která již dnes slouží k relaxaci posádek. Foto: NASA

 

Cesta zpátky potrvá také tři dny a nakonec loď druhou kosmickou rychlostí (11 kilometrů za vteřinu) pod přesně stanoveným úhlem vletí do atmosféry Země. Právě tady ale vidí kritikové projektu největší problémy. Poukazují například na to, že lety Sojuzů-Zondů k Měsíci a zpět byly úspěšné jen částečně a že posádka skládající se z nepříliš trénovaných multimilionářů bude při návratu čelit mnohem většímu přetížení, než tomu je při sestupu dosavadních kosmických turistů z oběžné dráhy Země. Sojuz také bude muset mít mnohem bytelnější tepelný štít pro brzdění v atmosféře Země než má jeho dnes používaná verze. Větší je i riziko přistání na neplánovaném místě; jeden ze Zondů se tak kdysi dostal i do rukou Číňanů. Podobnost jejich dnešních kosmických lodí se Sojuzem není náhodná...

 

Vše je připravené

Představitelé Space Adventures přesto jsou optimističtí. Mimo jiné i proto, že ruští odborníci, s nimiž na projektu spolupracují, se těmito problémy už důkladně zabývali. Nejen v rámci starého programu Zond, ale i poměrně nedávno (2006), kdy existoval záměr poslat Sojuz znovu k Měsíci jako součást oficiálního kosmického programu ACTS (Advanced Crew Transportation System) známého také jako Euro-Sojuz.

moo7

 

obr: Jiná představa Sojuzu s lunárním stupněm. 

 

ACTS měl prakticky všechny prvky turistické lodi, jak si ji představuje Space Adventures: loď Sojuz, obytný modul, urychlovací motorový stupeň a navrch ještě manévrovací stupeň Fregat. Rusové očekávali financování ze strany Evropské kosmické agentury, ta to ale odmítla, a tak projektu nakonec sešlo. Teď se ale zřejmě hodí.

"Kosmičtí turisté budou moci létat k Měsíci v ruských lodích," řekl v únoru představitel federální agentury Roskosmos Alexej Krasnov. "Je to technicky realizovatelné."

Ne náhodou následovalo prohlášení Erica Andersena o podepsané smlouvě s prvním zákazníkem jen o pár měsíců později.

 

Soukromníci na Mars

Space Adventures je v současnosti nejúspěšnější kosmickou turistickou agenturou: 7 turistů, které už úspěšně vypravila na ISS (z toho jednu ženu), mluví za všechno. Kromě ISS a Měsíce uvažuje i o dalších destinacích. Měly by jimi být především dvě soukromé orbitálních stanice, které se už rodí na rýsovacích prknech amerických a ruských inženýrů.

moo99

 

obr: Elon Musk, šéf společnosti SpaceX, vážně uvažuje o soukromé cestě na Mars. Foto: SpaceX

 

Konkurence ale roste také. Asi nejambicióznější plán v dubnu oznámil podnikatel Elon Musk, který chce letět dokonce až na Mars. Musk zbohatl v internetovém podnikání a patří mu také výroba luxusních elektromobilů Tesla Motors. Pro Mars ho ale kvalifikuje především jeho společnost SpaceX, která zkonstruovala kosmické nosiče Falcon a kabinu Dragon. Ta bude v první fázi sloužit sice jen k bezpilotním zásobovacím letům na ISS, Musk ale usiluje i o její využití pro lety s lidmi. Včetně turistických.

Z orbitální dráhy kolem Země k Marsu je sice hodně daleko, ale Elon Musk si věří: "Jedním z dlouhodobých cílů naší společnosti je zlevnit lety do vesmíru. Tak aby jednou každý, kdo se pro to rozhodne, mohl odletět na Mars se vším, co k tomu potřebuje a začít tam budovat novou civilizaci."

"Věřím, že během 20 let se to dá dokázat," dodává ještě podnikatel, který nepoužívá Facebook ani Twitter a médiím se většinou spíš vyhýbá. "Už dnes by byl let na Mars pomocí našich raket Falcon možný, kdyby se spojovaly na oběžné dráze. A dvacet let - to je půl věčnosti"

Jan A. Novák

 

moo9

obr: Prní kosmická turistka Anousheh Ansari, jejíž výlet lodí Sojuz na ISS uspořádala právě Space Adventures

 

 

 

 

 

Přílohové texty

Space Adventures

moo6

Kosmická turistická agentura Space Adventures nepatří k oněm obskurním podnikavcům prodávajícím prostoduchým lidem pozemky na Měsíci nebo na Marsu. Eric Anderson ji založil ve Virginii roku 1998. K jejím spokojeným klientům patří prvních sedm kosmických turistů, kteří mají za sebou pobyt na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Zájemci si za 14 miliónů dolarů mohou připlatit i hodinový výlet ve skafandru, této možnosti ale zatím nikdo nevyužil.

 

obr: Eric Anderson 

 

Space Adventures má ve svém programu i nabídku pro poněkud méně náročné (a méně movité) zájemce. Součástí katalogů jsou například výlety "na hranice vesmíru" pořádané v ruských nadzvukových letounech, pobyty ve stavu beztíže, k nimž jsou využívána speciální letadla určená pro přípravu kosmonautů, nebo možnost absolvovat zjednodušený výcvik pro programy Space Shuttle či Sojuz. Nechybí ani čistě pozemní akce, například výlet k Velkému meteorickému kráteru v Arizoně, návštěva kosmodromů či slavných hvězdáren a podobně. Do budoucna připravuje pro turisty suborbitální kosmické lety v modulu konstruovaném společností Armadillo Aerospace. Od roku 2000 má pobočku v Rusku.

 

Kosmická loď Sojuz

moo4

délka: 7,48 m

max. průměr: 2,72 m

hmotnost: 7220 kg

obytný prostor: 8,5 krychlových m

posádka: 3 lidé

You have no rights to post comments

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack