Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Severní Korea se zase nedostala do kosmického klubu

unha1

Třetí pokus umístit severokorejský satelit na oběžnou dráhu zase nevyšel: raketa se krátce po startu rozlomila na několik kusů a zřítila do moře. Přesto je událost zajímavá – kdyby kvůli ničemu jinému, tak třeba jen pro to, že orgány Severní Koreje tentokrát neměly problém s tím neúspěch poměrně rychle přiznat.  I další okolnosti experimentu dávají jistou naději, že režim se začíná měnit.

Už od 16. března svět věděl, že Severní Korea se chystá oslavit sté výročí narození "věčného prezidenta" a "prvního vůdce" Kim Ir-sena vypuštěním satelitu na oběžnou dráhu Země. Jak se datum 15. dubna blížilo, nervozita roste, protože severokorejský režim je stále nevyzpytatelný: země sužovaná hladomory a neváhající občas napadat své sousedy, opakovaně provádí testy jaderných zbraní - a kosmická raketa může posloužit jako jejich nosič.

Zpívající satelity

Shodou okolností právě v těch dnech uplynuly 3 roky od druhého pokusu dostat severokorejský satelit na oběžnou dráhu, zatímco první se uskutečnil už v srpnu 1998. Severokorejská propaganda tyto starty označila jako úspěšné a satelity prý z oběžné dráhy vysílaly budovatelské písně.

korea2

Ty však nikdo v zahraničí nezachytil, což bylo možné vysvětlit jen dvěma způsoby: buď se pokusy prostě nepovedly - pak ale není jasné, proč jej severokorejští představitelé jednoduše neutajili, jak se v podobných režimech běžně dělá. Nebo šlo ve skutečnosti o zkoušku balistické mezikontinentální rakety schopné donést jadernou nálož (například) z Asie do USA a pohádka o kosmickém satelitu (byť i zříceném) byla jen kamufláží.

V každém případě se poslední pokus nesl ve znamení šťastného čísla 3 - nosič se jmenuje Unha-3 (Galaxie-3), satelit Kwangmyongsong-3 (Zářící hvězda-3). Má vážit 100 kilogramů a o jeho nákladu se ví jen to, že by měl údajně sloužit pro předpovídání počasí a dálkový průzkum pozemních zdrojů. Jeho součástí má být také kamera.

Nosič měl satelit umístit na kruhovou polární dráhu ve výšce 500 kilometrů nad zemí. Na této orbitě satelit přelétá oba zemské póly. Z toho také vyplývá, že dráha letu po startu neměla vést  nad Japonskem, ale přímo na jih z nově vybudovaného kosmodromu Sohae na západním pobřeží Severní Koreje. Severokorejský Výbor pro kosmické technologie také tentokrát oznámil místa předpokládaných dopadů prvního a druhého stupně nosiče, zhruba odpovídající polární dráze. Japonsko nicméně oznámilo, že je připravené raketu sestřelit, pokud by parametry její dráhy naznačovaly možné ohrožení země.

Otevírání se světu

Oproti předešlým pokusům se ten současný vyznačoval i dalšími, na severokorejské poměry nevídanými novotami. Zdaleka nejde jen o to, že diskotéku budovatelských písní na palubě satelitu zřejmě nahradil vědecký náklad. Počátkem dubna vláda pozvala ke sledování startu zástupce kosmických agentur jiných zemí, včetně USA, Evropské kosmické agentury, Ruska, Japonska a Číny.

korea3

Jen o pár dní později dostalo pozvánky i přibližně 70 zahraničních novinářů. Součástí programu má být nejen prohlídka nového kosmodromu, ale také řídícího střediska letu.

Jiní zahraniční experti jsou na kosmodromu přítomni trvale, byť prostřednictvím špionážních satelitů. Poslední snímky ukazovaly nádrže s palivem a vymícení suché trávy v okolí startovací rampy. 10. dubna severokorejští představitelé potvrdili, že kompletování rakety je u konce a začíná plnění palivem. Ke startu mělo dojít mezi 12. a 16. dubnem. Vše nasvědčovalo tomu, že ať už bylo za předchozími dvěma pokusy cokoliv, tentokrát to Severní Korea myslela s vesmírem vážně.

Přesto byl svět  ve střehu. Severokorejský režim už mnohokrát ukázal, že je mistrem zastíracích manévrů - a i "mírová mise" satelitu Kwangmyongsong-3 může být jen krycí legendou pro pokračující budování jaderného arsenálu. Čas od nástupu nového vůdce Kim Čong-una je příliš krátký na to, aby šlo posoudit, zda se kurs opravdu mění, nebo zda jde o další Potěmkinovu vesnici.

Další pokus se tedy nepovedl, přesto si odpustím zlomyslné poznámky na adresu komunistického režimu i laciné úvahy, kolik by se za ztracenou Unhu-3 nakrmilo hladových krků. Přejme vědcům a inženýrům severokorejského kosmického programu, ať nezdar ve zdraví přežijí, ať jejich země vyřeší své problémy a ať mohou svůj talent připojit k úsilí všech, kdo se snaží pokračovat v klopotné cestě naší civilizace do vesmíru.

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny

 

korea4


You have no rights to post comments

 
Joomla Templates by JoomlaShack.com