Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

35 let na cestě ke hvězdám

voyager1

Významné jubileum slaví americké sondy Voyager 1 a Voyager 2, s nimi americká kosmická agentura NASA - a v podstatě i celé civilizované lidstvo: už 35 let míří ven ze sluneční soustavy. Staly se tak nejdéle pracujícími a současně i nejvzdálenějšími vyslanci lidstva ve vesmíru, prvními výrobky lidských rukou, které doletí až k jiným hvězdám.

 

 

Při příležitosti výročí kosmická agentura NASA uspořádala 5. září v kalifornské Pasadeně velkolepou oslavu pro všechny, kdo měli nebo mají s misí něco společného. Mezi účastníky byla i Ann Druyan, vdova po populárním astronomovi a spisovateli Carlu Saganovi, který se podílel na vytvoření poselství pro mimozemšťany umístěné na trupech obou sond.

Na oslavě také zahrál band tvořený pracovníky NASA. Na repertoáru byly samozřejmě především skladby nahrané na deskách tvořících součást poselství jiným civilizacím.

 

 

Poselství mimozemšťanům

Sondy Voyager 1 a 2 odstartovaly koncem léta roku 1977 (Voyager 1 paradoxně jako druhý 5. září, zatímco Voyager 2 už 20. srpna) s cílem prozkoumat vnější planety sluneční soustavy. Posledních pět let se pohybovaly oblastí, které se říká vnější heliosféra - obálkou gigantické bubliny obklopující náš planetární systém, kde se částice slunečního větru zpomalují, jeho tlak se vyrovnává s tlakem částic z okolních hvězd a magnetické pole Slunce definitivně ztrácí svou sílu.

voyager3

 

obr: Při příležitosti pětatřiceti let na cestě vesmírem NASA uspořádala oslavu pro všechny, kdo se na misi podíleli a podílejí.

Foto: NASA

 

 

Voyagery nejsou první sondy mířící mimo naši sluneční soustavu, přesto jsou nejdál. Po jedenadvaceti letech ve vesmíru totiž "předběhly" starší sondy Pioneer letící po podobné dráze. V obou případech se použilo metody zvané kosmický kulečník: dráha byla zvolená tak, aby stroje urychlilo působení gravitačních polí několika planet.

K nejbližším hvězdám Voyagery doletí až za desítky tisíc let. Voyager 1 míří k jedné z hvězd v souhvězdí Žirafy, kam dospěje za 40 000 let. Mine ji ve vzdálenosti, 1,6 světelného roku. Voyager 2 se za 296 tisíc let podívá zblízka na nejjasnější hvězdu pozemské oblohy Sirius nacházející se ve vzdálenosti 4,3 světelného roku od Slunce.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

UPOZORNĚNÍ: Víc zajímavostí o možnostech existence života v cizích planetárních soustavách a hledání mimozemských civilizací najdete v knize Život ve vesmíru, kterou vydalo nakladatelství Daranus. Pokud ji nemají ve Vašem knihkupectví, můžete ji objednat u nakladatele nebo zde.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

Pro případ, že by se sondy někdy setkaly s mimozemskou inteligencí, jsou vybaveny speciální destičkou se "zpáteční adresou". Na ní je srozumitelným kódem vyjádřeno vše základní o Zemi, lidech a sondách Voyager. Kromě toho je na trupech umístěna také pozlacená gramodeska s názorným návodem k použití, na níž jsou zaznamenány zvuky Země a obrazy.

 

 

Bouřlivá hvězdná hranice

Přibližně od roku 2003 se sondy pohybují oblastí, kde končí vliv Slunce a začíná skutečný mezihvězdný prostor.

"Informace, které přicházejí z Voyagera ukazují, že vstoupil do nové odlišné oblasti vesmíru," napsal v říjnu toho roku dr. Eric Christian, který se v americké kosmické agentuře NASA zabývá výzkumem našeho planetárního systému.

voyager4

 

obr.: Tak před 35 lety začala cesta mířící ven ze sluneční soustavy. Sondy jsou stále aktivní a podávají zprávy z míst, kde začíná skutečný mezihvězdný prostor

Foto: NASA

 

 

"Sonda zaznamenala mohutné vlny vznikající v důsledku toho, že proud částic přicházející ze Slunce působí proti mezihvězdnému větru," dodal k tomu dr. Edward Stone z California Iinstitute of Technology. "Údaje z Voyageru jsou překvapující a plné záhad, protože začal zkoumat dosud neznámou oblast na samé vnější hranici sluneční soustavy."

Vědci si dlouho představovali, že naše sluneční soustava končí za drahou nejvzdálenější planety - a pak už je jen mezihvězdná prázdnota. Dnes se ví, že za Plutem jsou ještě nejméně dva prstence ledových těles, tzv. Kuiperův pás a Oortovo mračno. Ani tím ale moc Slunce nekončí; jím vysílané elektricky nabité částice, kterým se říká sluneční vítr, pokračují ještě dál. Jejich síla pomine teprve v oblasti, kde převládne řídký chladný mezihvězdný plyn.

Hranice mezi prostorem ovládaným Sluncem a mezihvězdnou prázdnotou však má složitou strukturu a odehrává se v ní řada bouřlivých dějů. Svým způsobem připomíná příboj narážející na pobřeží. Podobná rozhraní už byla pozorována na hranici některých blízkých hvězdných systémů pomocí Hubbleova kosmického teleskopu. Nikdo však dosud přesně neví, v jaké vzdálenosti má své hraniční vrstvy naše sluneční soustava. Bez nadsázky proto lze říci, že Voyagery mapují cestu pobřežním kosmickým příbojem pro další mezihvězdné mise.

 

 

Dál a dál...

"I po pětatřiceti letech naše Voyagery přinášejí nové objevy, " řekl při příležitosti pětatřicetiletého výročí startu Voyagerů  Ed Stone z California Institute of Technology. "Úplně změnily náš pohled na bouřlivé prostředí Jupitera a Saturnu, přinesly první podrobnější údaje o Uranu a Neptunu. Díky nim se pro nás měsíce velkých planet změnily z teček v dalekohledech na svérázné světy plné překvapení. A nyní nám umožňují zkoumat samotné hranice našeho hvězdného systému a prostředí za nimi.

voyager2

 

obr: Pozlacená destička s poselstvím mimozemšťanům připevněná na trupech sond. Obsahuje základní údaje o nás, včetně polohy našeho planetárního systému. Nechybí ani návod na použití přiložené desky s nahrávkami zvuků Země. Naděje, že vzkaz někdo najde, je ale mizivá...

Foto: NASA

 

 

Už po splnění primárního úkolu (průzkum velkých planet) NASA misi Voyagerů přejmenovala na Voyager Interstellar Mission (VIM), Mezihvězdná mise Voyager. Je to první skutečná mezihvězdná výprava lidstva, protože sondy jsou stále aktivní a komunikují se Zemí.

Voyager se nyní nachází 15 miliard kilometrů od Slunce, jeho dvojče Voyager 1 11 miliard kilometrů, daleko za drahou nejvzdálenějších planet.

Nasloucháme Voyagerům každý den," říká Suzanne Dodd z kalifornské Jet Propulsion Laboratory. "Odhadujeme, že obě sondy mají dost energie, aby sbíraly data a posílaly je na Zemi do roku 2020 nebo možná i 2025."

NASA uvažovala i o dalších mezihvězdných misích, i když současná situace nedává moc šance na realizaci v dohledné době. Agentura původně předpokládala, že někdy po roce 2010 by se mohla na cestu vydat sonda Intelstellar Probe, jejíž cílem mělo být prozkoumat vesmír do vzdálenosti 250 astronomických jednotek (tj. 250násobku vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem).

voyager5

 

obr.: Dráha obou Voyagerů napříč sluneční soustavou. Obě sondy použily metodu tzv. kosmického kulečníku, kdy jejich rychlost zvýšilo gravitační pole planet, kolem kterých prolétaly. Tak byly nakonec vymrštěny ven ze sluneční soustavy 

 

 

Následovala by měla expedice na vzdálenost 500 až 1000 astronomických jednotek. Pak by už mohla přijít na řadu skutečná výprava k některé z hvězd.

V současnosti sice není kosmický výzkum USA ve stavu, kdy by mohly být takové plány reálné, vědci ale věří, že výpravy do hlubokého vesmíru se časem podaří obnovit..

Kdy a kam to bude, záleží mimo jiné na výsledcích programu NASA Origins, což je hledání obyvatelných světů podobných Zemi pomocí kosmických teleskopů a také na pokroku ve vývoji nových kosmických pohonů. A samozřejmě především na politické a ekonomické situaci zde na Zemi.

Jan A. Novák

Psáno pro www.i60.cz

 

 

 

 

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack