Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Draci z dutých skal

dr1Mnohé nápadné kopce bývaly také sídlem draků. Platí to například o Třemšínu (827 m. n m.) u Rožmitálu - a stejně jako jinde, i tady nemá pověst příliš jasno v tom, jestli to vlastně nebyl spíš had. Jisté je jen jedno: šel z toho oheň a kouř. V každém případě dopadl špatně a poněkud nedůstojně. Obtěžoval jakousi ženu a ta mu do hlavy zaťala srp. Buď byl zdejší drak nějaký invalida, nebo to s těmi pohádkovými boji princů, hloupých Honzů a Bajajů o princezny nebylo zas tak horké.

 

 

Draci jsou ovšem zajímaví spíš z jiného hlediska. Zatímco ti asijští představují princip dobra, jejich evropští soukmenovci byli považováni spíš za škodnou. Mají ale také atributy, které z nich při troše fantazie mohou dělat i reakci prostého člověka na spatření něčeho, s čím si nevěděl rady. Nejenže měli křídla a chrlili oheň, ale do konce po sobě ve vzduchu zanechávali kouřovou nebo světélkující stopu. Někteří proto snad ve skutečnosti mohli být stopou po přeletu jasného bolidu, v jiných případech to ale nesedí.

dr2Tak třeba drak, který přilétal do Hředlí (Rakovnicko) z nedalekého vrcholu Džbán, se předem ohlašoval hlasitým pískáním. Někteří etnografové tvrdí, že ve skutečnosti pískaly hlídky, které z kopců strážily území před nájezdy sousedních Lučanů - ale kde je potom ten drak?

 

obr: Staročínská dvoustupňová střela v podobě draka z období dynastie Ming. Boční rakety vynesly draka do výšky, pak se teprve zažehl hlavní motor v trupu. Podobnost s chrličem na svatovítské katedrále (viz foto v titulku) asi bude jen náhodná... 

 

 

Nezbývá než konstatovat, že pokud si pověst někdo úplně nevycucal z prstu, tak naznačuje existenci létající okřídlené věci chrlící oheň, která vydává pískavý zvuk. O pískání ostatně mluví i další dračí pověsti.

Velmi zvláštní pohádku o drakovi sídlícím v blíže nespecifikované hoře si vyprávějí na Moravských Kopanicích. Zde jakýsi pasák pozoroval hady, kteří vylézali ze skály, sbírali podivnou bylinu a zase se s ní vraceli pod zem. Utrhl ji proto také - a skála se před ním rozevřela. Vešel dovnitř a zjistil, že je v prostoře plné spících hadů.

Nakonec usnul také. Nic jiného mu ani nezbývalo, protože otvor se mezitím uzavřel. Probudil ho až drak, který ho pustil ven pod podmínkou, že nic neprozradí.

Dál už si to asi můžete snadno domyslet. Pasáček pochopitelně jazyk za zuby neudržel a dostal se do potíží s drakem. Ovšem do potíží velmi zvláštních: drak jej přinutil sednout na jeho hřbet a vyletěl s ním až nad mraky. Chovatel užitkového zvířectva neměl pro aviatiku žádné vlohy a usoudil, že nadešla jeho poslední hodinka. Jenže mezitím přiletěl jakýsi pták, vložil drakovi do úst popsaný list papíru a ten i s pasáčkem na hřbetě zase přistál.

- - - - - - - - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ: Text je ukázkou z knihy Tajemné Česko. Pokud není k dostání u vašeho knihkupce, můžete ji objednat zde.

- - - - - - - - - - - - - - 

Existují stovky pověstí o dracích, ale málokterá je tak divná a nelogická. Skoro se vnucuje myšlenka, že právě proto není vymyšlená. Kdo ví, třeba je vzdáleným ozvukem setkání s něčím, co souvisí s pověstmi o existenci tajemných kovových jeskyní obsahujících podivná zařízení, o božských vozech křižujících oblohu nad celým světem, o setkáních s bytostmi, které nebyly ani lidské, ani zvířecí. 

Jan A. Novák

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack