Strach z dronů: mezi ostražitostí a paranoiou
- Kategorie: Technika
- Vytvořeno 12. 6. 2016 15:22
Bez většího zájmu nedávno proběhla médii stručná zpráva, že u letiště Heathrow se srazilo letadlo s igelitovým sáčkem. Na první pohled opravdu nic pozoruhodného - jenže šlo o výsledek vyšetřování údajné srážky s dronem, která naopak o pár týdnů dřív vzbudila velký rozruch.
"To, s čím se letadlo srazilo, nebyl dron," uvedl na tiskové konferenci po vyšetření incidentu ministr dopravy Robert Goodwil. "Informace o dronu pocházela z tweetu místní policie, další vyšetřování ale nic takového nepotvrdilo. Na letadle nebyly sebemenší stopy po srážce. Domníváme se, že nejspíš šlo o igelitový sáček nebo něco podobného."
Přesto se novináři ptali, jak budou letadla chráněna před drony řízenými teroristy. Ministr odpověděl: "Současná opatření jsou zcela dostačující. Pro teroristy je mnohem jednodušší a levnější zaútočit na letiště na zemi s kufrem plným výbušnin."
Válka s igelitovým sáčkem
Příběh začal 17. dubna, když se Airbus A320 patřící British Airways na cestě z Ženevy blížil k letišti Heathrow. Nad Richmond Park v jihozápadním Londýně ve výšce 1700 stop (přibližně 540 metrů, tedy vysoko nad povolenou hranicí dostupu bezpilotních prostředků ve Velké Británii) oznámil jeden z pilotů řídící věži, že stroj se srazil s dronem.
obr: Tenhle incident dron určitě nezavinil - stopy krve prozrazují ptáka. Srážky s opeřenci jsou přitom podstatně pravděpodobnější než srážky s běžně dostupnými drony
Ostraha letiště okamžitě zahájila vyšetřování a do světa se rozletěly zprávy o srážce letadla s dronem, úvahy o teroristech nebo lehkomyslných hazardérech, připomínaly se tresty za létání s drony v blízkosti letišť nebo v nepovolené výšce (ve Velké Británii to je 122 metrů a za porušení hrozí až 5 let vězení). Následovalo volání po ještě přísnějších pravidlech a tvrdších testech.
Média také při té příležitosti přinášela obsáhlé přehledy předešlých "blízkých setkání" letadel s drony (nikdy o srážce) v okolí Heathrow - nebo s něčím, co bylo za drony označeno. Například zpráva z 22. září 2015 mluví o "stříbrném dronu, který měl ve středu cosi podobného balónu", zpráva z 30. září téhož roku o "bezpilotní helikoptéře". Rozruch v mnohém připomínal někdejší horečky UFO - a stejně do ztracena i skončil. Zůstal po něm jen ještě silnější strach veřejnosti z dronů.
A ten stále sílí. Zatímco člověk, který si na louce pouští model letadla, se setká nanejvýš se shovívavou zvědavostí, s multikoptérou už musí počítat i s nějakým tím "mělo by se to zakázat". Ani výhrůžky střelbou nejsou výjimkou - v internetových diskusích pod články o dronech dokonce leckdy převažují. Přestože drony ještě nikoho nezabily (pochopitelně kromě vojenských, což je ovšem úplně jiná kategorie strojů). Titíž lidé se přitom nebojí myslivců a včel, kteří ročně způsobí řadu úmrtí - o řidičích ani nemluvě.
Daň ze zbytečného strachu
Nejběžnější obecná představa o útoku dronem je, že stroj naložený výbušninami nenápadně přiletí někam, kde je hodně lidí a tam exploduje. Laik sledující úžasné kousky kvadrokoptér na YouTube si ale neuvědomuje, že malé, obratné a tiché drony, které je předvádějí, mají nosnost v řádu dekagramů a dolet sotva stovky metrů.
Naproti tomu multikoptéry schopné unést profesionální kameru (a tedy řádově kilogramy výbušniny) stojí statisíce až miliony korun, jsou velké asi jako pračka - a ve vzduchu přibližně stejně nenápadné. Neumí je postavit každý, takže pachatelé by zanechali mnohem víc stop než organizátoři sebevražedných atentátů. Existují desítky nesrovnatelně levnějších a efektivnějších způsobů jak zabít co nejvíc lidí.
Stejné je to s hrozbou útoku na letadla. Stroj letící ve výšce 10 kilometrů rychlostí 900 km/h je pro jakýkoliv dron poháněný vrtulemi nedostupný. Ale i v okolí letiště by se operátor dronu musel strefit do ústí motoru nebo jiné zranitelné části. Vzhledem k vzájemné rychlosti obou strojů je to s běžně dostupnými multikoptérami nemožné.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
TIP:
Pokud se o drony zajímáte, nebo už nějaký máte, navštivte náš nový web Droneweb.cz. Najdete tu aktuality za světa dronů, recenze, návody, údaje o legislativě a řadu dalších cenných informací
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zbývá jen možnost kombinace lidské hlouposti a nešťastné náhody, kdy nezodpovědný majitel hračky bude létat poblíž letiště - ale to je samozřejmě přísně zakázané. Pro ostrahu letišť by představoval přibližně stejný problém, jako maniaci, kteří se snažili oslňovat piloty laserovými ukazovátky - shodou okolností velmi často opět na Heathrow.
Rozšířená je také představa, že drony budou lidi špehovat. S jejich pomocí opravdu jde vyfotografovat sousedku u bazénu - ale to je také asi tak všechno. Limity jsou stejné jako u dopravy výbušnin: buď je stroj malý a nenápadný, ale ve vzduchu dlouho nevydrží (případný mikrofon navíc ohlušuje těsné sousedství motorů), nebo je tak velký a drahý, že se dá snadno nahradit mnohem efektivnějšími sledovacími prostředky.
Zdálo by se tedy, že strach z dronů (a vůbec snadné šíření fobií všeho druhu v dnešní společnosti) by mohl zajímat nanejvýš psychology a sociology - jenže má i další efekty. Podobně jako třeba v případě geopatogenních zón podnikavci nabízejí zaručené metody jak drony "sundat z oblohy" (včetně tak absurdních, jako nasazení dravců, nebo velkých dronů se sítěmi) a atmosféra strachu jim otevírá dveře i účty.
Úředníkům a politikům zase umožňuje vytvářet další místa a další fondy - a bez odporu vydávat předpisy, které rozvoj slibného oboru dusí. Například v ČR i pouhý zájemce pro použití multikoptéry pro vlastní potřebu zaplatí úřadům jen za správní poplatky 14 400 Kč (a to je jen část z řady dalších povinných plateb za certifikaci stroje, za povinné pojištění atd.). V neposlední řadě to také umožňuje už zavedeným subjektům provozujícím drony stěžovat nové konkurenci vstup do svého revíru.
Jan A. Novák
psáno pro časopis Ekonom