Sisyfos se definitivně zbláznil
- Kategorie: Komentáře
- Vytvořeno 7. 4. 2012 8:56
Český klub skeptiků zase rozdával své Bludné balvany, tedy jakési anticeny za šíření pavěd. Byla to vždy cena trochu podivná, ale koneckonců i stárnoucí akademikové trpící komplexem latentní vševědoucnosti se musí nějak realizovat. Letošní výběr laureátů ale naznačuje, že činnost Sisyfa nabývá méně neškodných forem a začíná se nápadně podobat symptomům choroby, která už nějaký čas krutě řádí na Hradě: skeptikové letos odsoudili k vědeckému opovržení mimo jiné i Institut pro ekologické zemědělství (Bioinstitut) - a v podstatě biozemědělství jako takové.
Nemíním se přít o prospěšnost či škodlivost pšenky bez fujtajblů na zabití brouka - i když jako absolvent agronomické fakulty mám jakési povědomí, že koktejly sypané na pole a kuřátkům do volátek, opravdu nepatří mezi elixíry dlouhověkosti (když už pominu, že ostatní přírodě škodí docela prokazatelně). Na Bludných balvanech mě ale udivuje něco jiného: jak mohou vyhlašovatelé ceny (kteří se potravinářským výzkumem nezabývají) hodit biopotraviny do jednoho pytle například s "propagací přímého hledění do slunce pro lepší zrak a odblokování mozku"? Ano, to je další z aktivit letos oceněných sisyfovskou cenou.
Na biozemědělství je možné hledět z různých úhlů a střetává se v něm mnoho zájmů, takže existují tisíce fundovaných studií pro, i tisíce fundovaných studií proti. Jak to, že pánové a dámy ze Sisyfa ten dlouholetý spor, jehož výzkum už pohltil miliony dolarů, dokázali rozřešit tak snadno a prakticky zadarmo? Vše naznačuje, že se nám tu zrodil druhý think tank, podobný tomu, který na Hradě - stejně hravě - rozhodl, že člověk se nevyvinul z lidoopa. Je ostatně zajímavé, že zrovna tenhle bizarní názor Sisyfos ještě Bludným balvanem neocenil: duchovní i jiná spřízněnost s hradními mudrci možná bude ještě větší, než se na první pohled zdá.
Patrně jen ze závisti zbytek světa tyto průkopnické metody ignoruje. Bláhové Spojené státy ani netuší kolik peněz by ušetřily za vědecký výzkum, kdyby se rovnou zeptali někoho z českého Sisyfa. Je ve vesmíru život? Hloupý Američan vypouští rakety a staví radioteleskopy, chytrý Sisyfos dávno ví, že ne - a zadarmo. Nevěříte?
"Osobně si myslím, že takové názory jsou úplně scestné, " komentuje teorie o možnostech života ve vesmíru známý popularizátor astronomie a jaksi mimochodem i jeden z nejaktivnějších členů Sisyfa Jiří Grygar ve své knize Věda a víra. Takže by nás možná nemělo překvapit, kdyby některé z Bludných balvanů v příštích letech putovaly třeba do NASA. Jestli bude mít choroba zvaná progresivní neomylnost stejně dramatický průběh jako v prezidentské kanceláři, pak se možná dočkáme už napřesrok.
Je mi celkem jedno, že tenhle spolek směšováním seriózních aktivit s naprostými magory a podvodníky ve své sebestředné bohorovnosti není schopen rozpoznat, že těm magorům a podvodníkům dělá reklamu, o jaké se jim ani nesnilo. Důležité je něco jiného: Sisyfos se rád tváří jako tak trochu recese, ale obávám se, že jde jen o mimikry. Na serveru iHned vyjádřil Jiří Grygar politování, že "žádná cesta právního postihu těchto osob neexistuje, takže Bludné balvany jsou jedinou možností, jak veřejnost upozornit na nejkřiklavější příklady." Jinými slovy: anticeny dáváme jen proto, že (zatím?) nemůžeme zakazovat, exkomunikovat a i jinak dělat ve vědě ordnung podle našeho gusta.
A to už není legrace. Zkušenost nás učí, že v české zemi - nevím proč - progresivní neomylnost pacienty nepřivádí k lékaři, ale na nejvyšší posty. Není to ostatně tak dávno, kdy tu byly genetika a kybernetika oficiálně prohlášeny za zhoubné pavědy.
Jan A. Novák
Psáno pro Reflex