Tma začíná být ohroženým druhem
- Kategorie: Příroda a ekologie
- Vytvořeno 2. 2. 2013 17:08
Tma začíná být ohroženým druhem. V některých místech naší Země se noc vytrácí velmi nápadně, někde velmi nenápadně, zato vytrvale a někde stále ještě najdeme místa s přirozenou tmou neovlivněnou umělým osvětlováním lidí. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse, rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění. Chceme ztratit krásu vesmíru, která je součástí lidské civilizace od jejího počátku?
Českými médii včera proběhla informace: Francie chystá novinku - všechny nebytové objekty tam budou muset od 1. července zhasínat na noc světla, aby se ušetřila energie a snížilo světelné znečištění.
obr: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přezdívaný také "ministr pro konečné řešení otázky životního prostředí". V případě světelného znečištění si zřejmě vzal poučení od Miloše Zemana: vzbuzování strachu z cizáků přináší v Česku úspěch. Mimochodem, čím to je, čeští politikové už zase vypadají všichni stejně divně
Na druhý den přišla reakce ministra životního prostředí Tomáše Chalupy: "České ministerstvo životního prostředí se nebude účastnit politiky, kdy se lidem bude nakazovat, kdy mají svítit, kdy mají chodit na toaletu, kolik toho mají sníst a jak dlouhé sukně mají dámy mít. Tento direktivismus a tmářství odmítáme. Máme poněkud jiné starosti, než toto regulovat."
Pan ministr zjevně vůbec nepochopil, o co jde, co je světelné znečištění a jaké jsou jeho negativní účinky. A především nepochopil, že je ministrem životního prostředí. Je to velmi smutný příběh. Bez ohledu na to, že jeho vyjádření muselo být nutně zkratkovité a řešení není tak jednoduché a zaslouží si delší úvahu.
Připusťme, že veřejné osvětlení v obcích a městech může být navrženo špatně a produkuje zbytečně velkou míru světelného znečištění. Ale slouží s dobrým úmyslem, řekněme veřejnému zájmu, svítí nám všem na cestu. Není ale nejmenší důvod ponechat na soukromých subjektech, ať si svítí do venkovního prostředí, jak chtějí. Dělají to s úmyslem svého vlastního zisku a není žádný důvod, proč by tím měli negativně zasahovat do nočního prostředí. Uvědomme si, že světlo je ve dne užitečné, v noci nám jeho přemíra naopak škodí. V České republice ke světelnému znečištění největší mírou přispívá právě soukromý sektor.
obr: Světelná smog nás připravil o hvězdné nebe. Ale nejen to - svícení pánubohu do oken v časech docházejících zdrojů fosilních paliv je sice nelogické, ale pro někoho dobrý kšeft. Neviditelná ruka trhu pracuje proti nám...
Francie po nás navíc nic nechce. Naopak se ale přidala k zemím, které v současnosti palčivý globální problém světelného znečištění začínají řešit. Přidala se tak k zemím, které už osvětlení v noci regulují. V roce 2000 byl přijat regionální zákon v italské Lombardii, dnes platí na většině italského území. Od roku 2007 platí ve Slovinsku nařízení vlády, které si klade za cíl snížení spotřeby el. energie a snížení světelného znečištění – výsledky zde jsou patrné již dnes, i když lhůta pro nápravu byla stanovena na 10 let. V americkém státě Connecticut nelze použít veřejné finanční prostředky na svícení, které svítí do horního poloprostoru.
Celosvětově se světelné znečištění zvyšuje. Prognózy ukazují na to, že při současném trendu čím dál častějšího a intenzívnějšího osvětlování bude kolem roku 2025 na venkově takové světlo, jako dnes v příměstských částech velkých měst. V Evropě už v současné době nelze najít místo s přírodním stavem tmavé oblohy a tedy i neporušené noční životní prostředí.
Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 181 z 1. 2. 2013