Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vesmír

Model předpovídá, že Slunce poleví v aktivitě a může přijít ochlazení

solzim1Slunce je motorem téměř všeho, co se na Zemi odehrává, přesto zůstává poněkud stranou pozornosti poukazování vědců na to, že současné minimum sluneční aktivity se může projevit v chodu ekonomik i v každodenním životě mnoha nečekanými způsoby. Přitom důkazů, že pozemské klima ovlivňuje především naše hvězda, je z minulosti známo hodně. 

Pomozte vědcům najít meteorit

bbolid0Pád mimořádně jasného bolidu, který 8. listopadu proletěl nad severovýchodními Čechami, zachytilo hned několik speciálních kamer pro sledování oblohy. Astronomům se díky tomu podařilo přesně stanovit jeho dráhu a určit i kam nejspíš dopadly jeho zbytky. Pátrání odborníků na místě však nebylo úspěšné, a tak o 10 dní později astronomové zveřejnili oblast dopadu v naději, že pomůže veřejnost - a že případný nález nepadne do rukou obchodníků s meteority.

Jaderný pohon kosmických lodí se vrací na scénu

atomves1Připravovaná pilotovaná výprava na Mars se zřejmě neobejde bez jaderného pohonu kosmické lodi, aby se zkrátila doba letu. Miniaturizace reaktorů ale křísí také nové možnosti využití síly jádra i při pohonu roverů nebo budování stanic na povrchu planet.

Jak pozorovat a fotit kometu Neowise

kom1"Až příště přiletí, my už tu nebudem...", zpívá Jarek Nohavica - sice o jiné kometě, ale o té současné jménem Neowise to platí také. Navíc je to jedna z mála komet, která je opravdu dobře vidět pouhým okem, což se poštěstí tak jednou dvakrát za lidský život. Teď zrovna jsou k jejímu pozorování nejlepší podmínky - a je na co se dívat (i co fotit), takže jsem tu shrnul své zkušenosti z prvních pokusů o focení pro ty, kdo by to chtěli zkusit taky.

Po Mezinárodní kosmické stanici má přijít základna nad Měsícem

dsg1Americká kosmická agentura NASA překvapivě nechce na Mezinárodní kosmickou stanici navázat stálou základnou na Měsíci, ale jen malou přestupní stanicí nad jeho povrchem Měsíci. Projekt je známý jako Deep Space Gateway, nebo Cis Lunar Station,  by měl být mezinárodní a představovat generálku pro pilotovaný let na Mars. Využití pro výzkum Měsíce se ale nevylučuje.

 
Joomla Templates: by JoomlaShack