Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vesmír

Po Mezinárodní kosmické stanici má přijít základna nad Měsícem

dsg1Americká kosmická agentura NASA překvapivě nechce na Mezinárodní kosmickou stanici navázat stálou základnou na Měsíci, ale jen malou přestupní stanicí nad jeho povrchem Měsíci. Projekt je známý jako Deep Space Gateway, nebo Cis Lunar Station,  by měl být mezinárodní a představovat generálku pro pilotovaný let na Mars. Využití pro výzkum Měsíce se ale nevylučuje.

SpaceX má konkurenci: Rocket Lab vypustila raketu Electron

rocketlab1Soukromá společnost Rocket Lab vypustila svou první raketu Elektron určenou pro komerční vypouštění malých satelitů. Postavila pro ni kosmodrom na Severním ostrově Nového Zélandu. Cílem je cena jednoho startu nižší než 5 milionů dolarů

Astronomové poprvé objevili atmosféru planety podobné Zemi

explred1Vědecký tým vedený Johnem Southworthem z britské Keele University poprvé v historii dokázal existenci atmosféry u planety velikostí podobné naší Zemi. Obíhá kolem hvězdy Gliese 1132, která se od nás nachází ve vzdálenosti 39 světelných let. Pozorováním pomocí teleskopu Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile se podařilo zjistit, že planeta s označením GJ 1132B má hustou atmosféru skládající se převážně z vodní páry a (nebo) z metanu.

Obamův sloní tanec v porcelánu kosmických programů

obam1Éra odcházejícího prezidenta Obamy bude hodnocená podle mnoha jeho aktivit. Málokde je ale výsledek tak zřejmý, jako v astronautice: při celé řadě nepochopitelných zvratů byly utraceny miliardy dolarů na to, aby USA neměly pilotované lodě a dramaticky omezily planetární výzkum.

Čína cílevědomě šplhá na vrchol žebříčku kosmických supervelmocí

chind1Nedávno vypuštěnou čínskou kosmickou stanici Tiangong 2 během října obsadí dvoučlenná posádka lodi Shenzhou-11 a svět opět upře pozornost na čínský kosmický program. Není to totiž jediný vesmírný triumf Říše středu v poslední době.

 
Joomla Templates: by JoomlaShack