Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Je kulový blesk jen přelud?

kulový blesk    Ohnivá koule vyskytující se nejčastěji za bouřek a známá pod označením kulový blesk patří k dosud nerozluštěným tajemstvím přírody. Se svérázným pokusem o řešení přišli vědci z Univerzity v Insbrucku: tvrdí, že jde o halucinaci při ovlivnění mozku elektrickým polem běžného blesku.

    Stále nové a nové zprávy o spatření kulového blesku podněcují diskuse o tom, co tento jev vlastně je - a léto je ročním obdobím, kdy je pravd?podobnost takového setkání největší. Popisy nemnoho očitých svědků se navzájem velmi liší - může to být drobná žhavá kulička, stejně jako světelný útvar s více než metrovým průměrem. Někdy projde oknem, aniž by rozbil sklo a můžete jej zahnat plácačkou na mouchy, jindy zdemoluje dům, nebo zabije člověka. Jisté je zatím jen jedno: věda před ním stále stojí v rozpacích.

 

    Teorií o podstatě kulového blesku je mnoho, žádnou se ale nepodařilo přesvědčivě potvrdit. Zatím poslední nedávno zveřejnili Josef Peer a Alexander Kendl z University v Insbrucku. Vycházejí z toho, že kulové blesky se vyskytují především za bouřek a tvrdí, že příčinou je silné elektromagnetické pole obyčejných blesků. To ovlivňuje mozek svědků a vyvolává v něm iluze jevů, které ve skutečnosti neexistují.

    Josef Peer a Alexander Kendl studovali bouřkové výboje a magnetická pole jež při nich vznikají. Zjistili při tom, že mezi nimi jsou i impulsy nápadně podobné těm, které se používají při metodě známé jako transkraniální magnetická stimulace (TMS). Jde o postup uplatňovaný v klinické praxi, při němž se pomocí magnetických polí v mozku indukují elektrická napětí dráždící jeho neurony, zejména v oblasti známé jako vizuální kortex, kde jsou zpracovávány zrakové jevy.

    "Při klinické aplikaci TNS má pacient zcela reálný pocit, že vidí světla různých barev a velikostí," vysvětluje Alexander Kendl. "Na základě toho, co popisuje, pak mohou lékaři lépe stanovit diagnózu".

kulový blesk    Insbručtí fyzikové se proto domnívají, že ke stejnému jevu dochází i při bouřce, pokud se svědek ocitne blízko místa úderu běžného blesku. Magnetické pole výboje přitom ovlivní mozek a způsobí iluzi světelné koule. Stejným způsobem je možné objasnit i zvukové efekty a zápach, které lidé v souvislosti s kulovým bleskem někdy popisují.

 

    obr: Nová teorie nevysvětluje případy, kdy mnoho svědků jedné události kulový blesk popisovalo stejně 

 

    Nová teorie je zajímavým příspěvkem k řešení záhady kulového blesku, může ale vysvětlit jen některá svědectví. Vůbec neobjasňuje prokázané případy, kdy světelný objekt zcela reálně zpustošil obytné místnosti, zapálil dům, poškodil elektrické spotřebiče, nebo dokonce usmrtil člověka. Nevysvětluje ani svědectví, podle nichž byl kulový blesk spatřen i nezávisle na výskytu bouřky, nebo případy, kdy jev stejně popisovalo větší mnočství svědků - halucinace sotva mívají jednotnou podobu.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com