Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Celer není jen afrodisiakum

celer

Už od časů faraonského Egypta je celer hlíznatý (Apius graveolens) vyhlášeným prostředkem povzbuzujícím potenci - moderní věda ale zjistila, že má kromě toho také celou řadu dalších příznivých účinků. Obsahuje několik druhů éterických olejů, které mají protibakteriální a protizánětlivé účinky. Konzumace proto pomáhá zejména sliznicím trávicího traktu (od úst až po střeva), likviduje záněty ledvin a močového ústrojí, dokonce chrání před chřipkou, rýmou a dalšími infekcemi dýchacích cest. Snižuje také krevní tlak i hladinu krevního cukru. Kromě toho celer obsahuje vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro játra, nervovou soustavu a stav kůže...

 

Tak by se ve výčtu příznivých účinků celeru dalo pokračovat velmi dlouho - lékaři jej považují za jednu z nejzdravějších zelenin. Pro mnoho lidí však představuje problém jeho chuť. Podívejme se tedy, jak si konzumaci celeru zpříjemňovali naši předkové za časů staré monarchie.

 

Celerový salát

Vypraný a oloupaný celer vaříme v osolené vodě dokud nezměkne (vodu pak lze použít pro výrobu polévky - například bramborové). Měkký celer nakrájíme na tenké plátky, polijeme octem smíchaným s trochou celerového vývaru, lžící oleje a dvěma až třemi lžícemi bílého kyselého vína. To pak okořeníme tlučeným pepřem. Tento salát se podával nejčastěji ke zvěřině.

Ingredience:

1 až 2 celery

3-4 lžíce octa nebo kyselého vína

1 lžíce oleje

pepř

 

Celerový sladký salát

Dva středně velké nedřevnaté celery oškrábeme do čista, krátce omyjeme ve studené vodě, v hrnci zalijeme osolenou vodou s 2 dkg másla a vaříme  až změkne (tj. asi půldruhé hodiny). Celer pak necháme vychladnout a ostrým nožem nakrájíme na tenké plátky. Ty položíme na salátovou mísu a lehce posypeme práškovým cukrem. Stejným způsobem pak přidáváme další vrstvy celeru a cukru, dokud nespotřebujeme uvařený celer.

Pak vezmeme asi 6 lžic vody, v níž se celer předtím vařil, v hrnku k ní přidáme 5 až 6 lžic vinného octa (možno nahradit kyselým vínem), 4 kapky polévkového koření, jednu lžíci stolního salátového oleje, lžičku soli a dobře promícháme. Tuto směs pak nalijeme na salát na míse a necháme asi dvě hodiny odležet. Salát pak ještě můžeme posypat tlučeným pepřem.

Tak je sice možné si konzumaci celeru zpříjemnit, současně ale touto úpravou přicházíme o řadu účinných látek. V zájmu zdraví proto není od věci si během přípravy občas kousnout i nějakého toho plátku syrového celeru.

Ingredience

2 celery

1 lžička soli

2 dkg másla

1 dkg práškového cukru

4 lžíce vinného octa

4 kapky polévkového koření

1 lžíce stolního oleje

tlučený pepř

 

Jan A. Novák

Psáno pro www.i60.cz

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack