Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Hororová schizofrenie v přímém přenosu

houser

Když dostanete k recenzi knihu, jejíž hrdina má stejné povolání jako vy, kde se dějí stejné věci jako vám, odejde odtamtud stejným způsobem a hrdinka se jmenuje stejně jako vaše dcera, pak z toho nevyhnutelně dostanete trochu schizofrenní pocit. Když pak navíc u hrdiny pronásledovaného běsy, které ani vám nejsou tak úplně cizí, ta schizofrenie opravdu propukne (a ještě je to popsáno dostatečně sugestivně), pak o svém duševním zdraví po dočtení nevyhnutelně aspoň trochu zapochybujete.

 

K takové knize při recenzování jen těžko zaujmete nezaujatý postoj, takže jsem si raděj před hodnocením dal pořádný odstup. Přesto i teď musím konstatovat, že Houserova kniha je dobrá - i když nějaké to "ale" se občas najde.

V podtitulu Domu v temnotách je napsáno psychothriller, což obsah vystihuje docela přesně. Navíc je to psychothriller ze současnosti - podivné doby české kocoviny z divokého rádobykapitalismu 90. let, jejíž atmosféru i průvodní jevy dokáže autor popsat dokonale (na rozdíl třeba od mnoha vážněji myšlených pokusů jiných autorů, které díky povrchnosti kombinované s urputným úsilím o "hloubku" a "neotřelost" obvykle sklouzávají do trapnosti). A i letmý, spíš okrajový pohled do dusného terária české žurnalistiky a jeho obyvatel je při vší zkratkovtosti skoro geniální...

Podobně silný Houser většinou je také v líčení snových scén, kocovin, delirií a psychotických stavů. Tu a tam možná trochu připomene americkou drsnou školu (i ten alkohol tu teče proudem a sem tam nechybí ani soukromý detektiv), jindy se přímo odvolává na klasiky filmového hororu., aniž by ale ztroskotával na obvyklých úskalích takového epigonství. Blázinec dokáže vystihnout bez silných slov a efektů, ke kterým prostředí svádí, a přesto vás z toho mrazí.

Trochu méně uvěřitelné občas bývají jeho dialogy - ale spíš v porovnání s ostatními pasážemi knihy, než s podobnou literaturou jiných českých autorů. Konstrukce zápletky je dokonalá a o rozuzlení knihy nejspíš budete hodně dlouho přemýšlet. I navzdory tomu, že některé obraty v ději tu a tam vypadají trochu moc uměle vykonstruované.

Jinými slovy: Dům v temnotách si nenechte ujít, i přesto, že možná místy přece jen nedosahuje úrovně zahraničních mistrů žánru. Vše nasvědčuje tomu, že důvod není v nedostatku talentu, ale v tom, že český autor tvoří v úplně jiných podmínkách než jeho kolegové z anglicky nebo německy mluvící oblasti.. Jméno Jiří Houser slyším poprvé, ale je to autor, na jehož další díla jsem začal být zvědavý.

 

(Jiří Houser: Dům v temnotách. Obálka Zdenka Gelnarová, Brno, MOBA 2011. 223 s. 229 Kč)

Jan A. Novák

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com