Dragon: Drama na cestě k Mezinárodní kosmické stanici
- Kategorie: Vesmír
- Vytvořeno 4. 3. 2013 7:09
Druhá cesta bezpilotní soukromé kosmické lodi Dragon k Mezinárodní kosmické stanici se krátce po úspěšném pátečním startu změnila v drama. Nosná raketa Falcon 9 ji sice vynesla na oběžnou dráhu, pak se ale ukázalo, že tři ze čtyř manévrovacích motorů nereagují na povely.
Pro pracovníky firmy Space X, která Dragon i její nosnou raketu Falcon 9 postavila, nastaly krušné chvíle. Šéf společnosti Elon Musk si přesto našel čas na psaní tweetů.
"Nemáme žádné známky úniku pracovních hmot, ani nevidíme trosky, " okomentoval Elon Musk záběry pořízené kamerou připevněnou na nosné raketě Falcon, která snímala oddělující se kabinu. "Toho jsme se báli nejvíc. Vypadá to, že všechny systémy jsou funkční."
"Ted metodicky procházejí všechny anomálie v chodu palubních systémů," komentoval práci lidí z SpaceX Michael Suffredini, který má v NASA na starosti program ISS. A krátce na to mohla tisková mluvčí výrobce lodi Christina Ra oznámit, že problém způsobila chybná funkce jednoho z ventilů a byl vyřešen.
"Všechny systémy ted pracují normálně, Dodal Elon Musk. "Zažehujeme motory a pokračujeme v cestě".
Nakonec všechno dobře dopadlo: v neděli ve 12:31 našeho času loď dorazila k ISS a byla zachycena jejím robotickým ramenem, které ji dopravilo ke spojovacímu uzlu stanice.
"Nesnáze soukromé lodi opět připomněly, že lety do vesmíru stále nejsou rutina," napsal Mike Wall, komentátor specializovaného serveru Space.com. Incident ale ukázal ještě něco dalšího: pracovníci soukromé firmy jsou nejen schopni postavit nosnou raketu a orbitální loď, ale také let úspěšně řídit a řešit krizové situace.
Ovoce místo sladkostí
"Vezeme tentokrát trochu zdravější náklad, než minule, " okomentovala poslání mise Gwynne Shotwell, prezidentka společnosti SpaceX. Předešlá cesta soukromé lodi k ISS totiž byla první svého druhu a ne všichni věřili v úspěch. Kosmická agentura NASA proto soukromému dopravci raději svěřila náklad, který mohla oželet, mimo jiné i čokoládovou a vanilkovou zmrzlinu.
obr: Kosmická loď Dragon se blíží k Mezinárodní kosmické stanici.
Kresba: SpaceX
Letos už se ale posádka stanice sladkých kalorií nedočkala - na palubě Dragonu jsou důležitější věcí. Především vědecké experimenty, například myší kmenové buňky a semena rostlin. Zmrzlinu v nákladu vystřídalo čerstvé ovoce a zelenina natrhané přímo ze zahrady otce jednoho ze zaměstnanců SpaceX. Astronautovi Thomasi Marshburnovi zase Dragon přivezl nahrávku písně Up in the Air od rockové kapely Thirty Seconds to Mars. Součástí zásilky byl také středoškolský experiment, který dali dohromady studenti aby otestoval vlastnosti různých nátěrů v kosmických podmínkách.
Dragon při současné misi veze 544 kilogramů užitečného nákladu. S pomocí nosné rakety Falcon 9 je schopná dopravit na oběžnou dráhu 3,3 tuny nákladu uvnitř kabiny, kde je běžná atmosféra (má objem 10 čtverečních metrů) a kromě toho další 3,3 tuny v netlakované sekci. Lod je vysoká 6, 1 metru má maximální průměr 3,7 metrů a váží 4,2 tuny.
Důležitou součástí systému je nosná raketa Falcon 9. I tu vyvinula společnost Space X. Dvoustupnový stroj byl konstruovaný tak, aby byly náklady na provoz co nejnižší. Výrobce předpokládá, že později bude možné oba stupně používat opakovaně a tím dopravu na oběžnou dráhu dál výrazně zlevnit.
Řada raket Falcon společnosti SpaceX nese jméno podle kosmické lodi Millennium Falcon z filmové sci-fi epopeje Star Wars. Inspiraci jména pro svou loď Elon Musk našel v písni Puff the Magic Dragon.
S astronauty na palubě - a možná hodně daleko
Podle dosavadních plánů má současná mise lodi Dragon skončit okolo 25. března. Ještě předtím astronauté na její palubu naloží 1043 kilogramů nákladu - převážně výstupů z vědeckých experimentů prováděných na stanici. Pak se Dragon odpojí od ISS a přistane na padácích v moři.
obr: Kosmický dopravní systém Falcon 9/Dragon. Vpravo nosná raketa, uprostřed kabina v nákladním provedení, vpravo loď pro 7 astronautů.
Kresba: SpaceX
NASA uzavřela se společností Space-X kontrakt v hodnotě 1,6 miliard dolarů na 12 zásobovacích misí k ISS. Současná mise je druhá v pořadí a celkově třetí let lodi Dragon. Při panenském letu v prosinci 2010 Dragon jen dvakrát oblétl Zemi a zase přistál, při druhém letu v říjnu 2012 označeném jako CRS-1 už se spojil s ISS.
V současnosti je kombinace Falcon 9/Dragon jediný systém od soukromého výrobce, který dokáže na oběžnou dráhu dopravit skutečnou kosmickou kabinu. Dragon je to také jediná automatická zásobovací loď, která také umí dovézt náklad opačným směrem: ze stanice zpět na Zemi. Podobné bezpilotní stroje sice má i Rusko, Evropská kosmická agentura a Japonsko, ty však po odpojení od ISS shoří v atmosféře.
NASA se přesto rozhodla nesázet na jednoho koně a podobný kontrakt v rámci svého programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services) uzavřela i se společností Orbital Science Corp. Ta má pomocí své kabiny Cygnus uskutečnit 9 zásobovacích letů k ISS. Na rozdíl od Dragona ale není tato kabina schopná uskutečnit přistávací manévr - po skončení mise ji astronauté naplní odpadky a nechají shořet v atmosféře. První start by se měl uskutečnit letos v červnu.
Dragon je sice zatím pouze bezpilotní loď, to by se však mělo poměrně brzy změnit. SpaceX připravuje pilotovanou verzi pro 7 astronautů, který by měla nastoupit do služby okolo roku 2015 - tedy přibližně ve stejné době, kdy chce NASA začít testovat i svoji velkou kosmickou loď Orion.
obr: Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk u kosmické lodi Dragon
Foto: SpaceX
Společnost SpaceX ale zřejmě má ještě velkorysejší záměry. Testuje také demonstrátor Grashopper, který dokáže za pomoci raketového motoru odstartovat a zase měkce přistát. Výsledkem vývoje by měly být mnohonásobně použitelné raketové motory, ale možná také zařízení, které by umožnilo kabině Dragon přistávat na pevnině - a jednou snad i na Měsíci či asteroidech.
První soukromý kosmonaut světa Dennis Tito se nedávno nechal slyšet, že právě s pomocí technologií vyvíjených společností SpaceX (včetně vylepšené kabiny Dragon) chce okolo roku 2018 vyslat dva lidi na oblet Marsu...
Elon Musk by zřejmě nebyl proti, protože jeho cíle nikdy nebyly malé. Zakladatel společnosti SpaceX (nar. 1971) už v dětství prohlásil, že jednou vynikne ve třech oborech: v informatice, v alternativních energiích a v dobývání vesmíru. To si také splnil: své jmění získal díky internetovému platebnímu systému PayPal, má také společnost Tesla Motors vyvíjející a prodávající elektromobily.
Společnost SpaceX Musk založil v červnu 2002. Roku 2011 o jejím poslání prohlásil: "Jedním z dlouhodobých cílů naší společnosti je zlevnit lety do vesmíru. Tak aby jednou každý, kdo se pro to rozhodne, mohl odletět na Mars se vším, co k tomu potřebuje a začít tam budovat novou civilizaci."
Jan A. Novák
Psáno pro Hospodářské noviny