Kmenové buňky zachrání zrak při cukrovce
- Kategorie: Zdraví
- Vytvořeno 20. 2. 2013 17:30
Jedním z velkých rizik doprovázejících onemocnění cukrovkou je poškození oční sítnice vedoucí až ke slepotě. Tento takzvaný syndrom diabetické retinopatie ohrožuje zrak milionům lidí - vysoký obsah cukru v krvi způsobuje poškození cév v sítnici. Včasná kontrola cukrovky může toto nebezpečí snížit, ne však zcela odstranit. Léčba těch, kdo už zrak poškozený mají, je málo účinná, má nejisté výsledky a celou řadu nepříjemných vedlejších účinků. Přitom většinou spočívá pouze v regulaci hladiny krevního cukru, aniž by současně řešila komplikace cukrovky, jako je právě poškození zraku a slepota.
Vědci z Queens University of Belfast nyní zveřejnili metodu, pomocí které lze diabetické poškození zraku léčit speciální kultury pomocí kmenových buněk. Kmenové buňky odebrané zdravým dárcům v laboratorních podmínkách rozmnoží, upraví a pak aplikují pacientům s již vážně poškozenou sítnicí. Buňky se zabudují na poškozená místa krevního řečiště a obnoví jeho funkci.
obr: Obávaná komplikace cukrovky - tak se projevuje diabetická rethinopatie
Metoda je výsledkem práce mezinárodního týmu, na kterou Evropská unie přispěla částkou 6 milionů eur. Na pracovišti Center of Vision and Vascular Sciennce Quenns University v Galway se řeší část většího projektu REDDSTAR týkajícího se léčby komplikací cukrovky, na němž pracují špičkoví vědci z Velké Británie, Irska, Německa, Spojených států, Holandska, Dánska a Portugalska.
"Naše práce spočívá ve využití specifické kultury kmenových buněk, které odebíráme z kostní dřeně," vysvětluje ředitel centra, profesor Alan Stitt. „Hledáme také metody jak je pak vpravit právě tam, kde je v organismu potřebujeme.“
Metody pěstování těchto buněk mají být začleněny do předklinických testů modelů léčby komplikací cukrovky, které se uskuteční v specializovaných výzkumných centrech v Belfastu, Mnichově, Galway, Berlíně a Portu. Teprve pokud proběhnou úspěšně, budou moci vědci zahájit testování na lidech, které se uskuteční v Dánsku. Od zavedení do běžné klinické praxe tedy metodu dělí ještě dlouhá řada let.
Jan A. Novák
Psáno pro www.i60.cz