Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Malé české tunely

tunel

Také si myslíte, že změna vlády vyřeší všechny problémy, včetně korupce a tunelování veřejných rozpočtů? Nebuďte naivní a trochu se rozhlédněte. Pokud nemáte klapky na očích, tak zjistíte, že tu tuneluje kdekdo, každý ovšem jen to, na co v dané pozici dosáhne - zato ale s nasazením hodným lepších věcí a často až sebevražedným způsobem. Chcete příklady?

Tak třeba: firma se rozjíždí půjčkou, za níž se ze všeho nejdřív luxusně vybaví kanceláře. Majitel malého podniku se zadluží a posléze i zkrachuje, jen aby mohl sobě koupit audi a milence kožich. Redakce raději vyhází odborníky a najme studenty neovládající ani pravopis, aby ušetřila na exotické "služební cesty" šéfů a pohodlné posty pro jejich kamarádky. A koneckonců co jiného než tunelování sama sebe jsou půjčky s vysokými úroky na tak zbytné věci jako modernější nábytek nebo televizor s o pár centimetrů větší úhlopříčkou. Více než jedno století vyhánění elit tu prostě vypěstovalo populaci, jejíž podstatná část má mentalitu cikánské tlupy: neumí myslet na zítřek, co nikdo nehlídá, to bere (viz ono slavné „Češi, nekraďte nám tady“), bezplatné požitky a prebendy vyhledává, zatímco práci a odpovědnost pokud možno přenechává jiným. Populaci, která ze svého středu nemůže vydat vůdce v dobrém slova smyslu, protože takoví lidé tu nejsou. Za celých dvacet let se žádný neukázal…

Nevymlouvejme se na to, že ryba smrdí od hlavy a zle tu je, protože "voni" nás okrádají. Ti "voni" jen pocházejí z lidu, jemuž je tunelování vlastní a kradou víc než druzí, proto, že na víc dosáhnou. Říká se, že kdo lže, ten krade - a my jsme si dvacet let vědomě volili lháře, protože jsme po nich chtěli, aby slibovali věci, na které nemáme. Nemělo by nás tedy překvapovat, že jsme zároveň volili i zloděje. Ten, kdo je vystřídá, bude krást taky, dokud nezačneme hledat a vybírat lidi, kteří už dokázali, že umí vytvářet hodnoty i bez dluhů, podrazů a "odklánění".

Prostě a jednoduše: nebude líp, dokud nepochopíme, že můžeme mít jen to, na co jsme si vydělali - nejen jako stát, ale i jako firma, rodina, jednotlivec. Že žít dobře vůbec není totéž co mít hodně. Obávám se, že tohle prozření tu bude trvat ještě hodně dlouho.

Jan A. Novák

Psáno pro Novákoviny,

text je volný k dalšímu šíření za předpokladu uvedení autora a funkčního odkazu

 
Joomla Templates by JoomlaShack.com