Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Meteorologická samoobsluha

pocas1

Vědět, jaké bude počasí, se v létě hodí víc než kdy jindy - a spoléhat na profesionální předpověď může být často ošidné. Proto není špatné k ní občas přidat i něco z pozorování projevů přírody, které často předpovídají velmi přesně.

 

Mráček se sluníčkem a kapkami deště - tahle předpověď ve stylu "nebude-li pršet nezmoknem" se často objevuje i na webech ctihodných meteorologických institucí. Jindy je sice konkrétnější, ale přesto nevyjde. Netřeba za to meteorology lynčovat. Jedna z příčin nepřesností spočívá v tom, že předpovědi počasí, jak je známe z televize, rozhlasu a novin jsou vypracovávány pro rozsáhlé území - jenže vy se nacházíte na konkrétním místě, vyznačujícím se specifickými podmínkami. Předpovědi vyčtené z přírody jsou mnohem víc šité na míru, alespoň pro toho, kdo k v nich umí číst. Není to zas tak těžké.

 

 

Řeč červánků

Všeobecně se ví, že počasí ráno mnoho neznamená. "Raní déšť, ženský pláč a psí kulhání, nemají dlouhého trvání," říká stará česká pranostika. Když se tedy ráno probudíte a slunce svítí na jasné obloze, obvykle se přes den ještě stačí zatáhnout a nejspíš začne i pršet. Naproti tomu raní déšť mnoho neznamená - ne nadarmo se říká, že rozhoduje teprve devátá (a nejpozději jedenáctá) hodina.

pocas2

Mnohé napovídá také vítr. V našich podmínkách vzhledem k poloze uprostřed Evropy přináší západní vítr nejčastěji oblačnost a vodu z Atlantického oceánu. Večerní západní vánek tedy nejspíš ohlašuje zhoršení počasí, nejpozději do dvou dnů. Vítr z opačné východní strany v létě obvykle věští suché a teplé počasí, v zimě zase třeskutý mráz. Nejspíš nepřekvapí, že severní proudění přináší ochlazení, jižní zase oteplení.

Vítr má velký vliv na šíření zvuku. Zkušení místní lidé proto vědí, jaké počasí předpovídá náhle jasně slyšitelný hlahol zvonů, či troubení lokomotivy - záleží jen, kterým směrem od místa vašeho bydliště leží kostel, železniční trať, nebo jiný zdroj hluku.

Mnohé prozradí také západ slunce. Červánky oznamují vítr a v zimě často i mráz, žlutý západ věští jasné počasí. Sluneční duha po dešti bývá pokládána za dobré znamení.

I uprostřed léta je někdy déšť příjemný, nesmí ovšem trvat dlouho. Výraznou změnu počasí obvykle věští bouřka - jenže ne každá. Pokud jde o hromobití způsobené jen proudem teplého vzduchu stoupajícího vysoko do atmosféry v horkém dni (tzv. místní bouřka), pak je reálná naděje na brzké vyčasení. Naproti tomu bouřky vznikající na čele postupující masy chladnějšího vzduchu (tzv. frontální) skoro vždy přinesou výrazné ochlazení a zhoršení počasí. Frontální bouřku nejčastěji poznáte podle rychlé změny teploty vzduchu a směru větru a vytrvalého deště, který po ní následuje, zatímco místní bouře nemá dlouhého trvání i kdyby vypadala sebeděsivěji.

 

 

Měsíc, rosa, pavouci

Mnohé napoví také noční úkazy, zejména světlo Měsíce. Všeobecně se ví, že měsíční kolo (závoj) věští výrazné zhoršení počasí. Jev je způsoben drobnými krystalky ledu ve vysoké atmosféře. Stejnou příčinu mají i některé vzácnější denní úkazy, například tzv. vedlejší slunce (na obloze je vidět jedno až čtyři další světelné kotouče ležící na svislé nebo vodorovné ose protínající skutečné Slunce), sluneční kruhy a podobné úkazy. Naši předkové je pokládali za velmi špatná znamení, nevěští však nic horšího než déšť.

pocas3

Měsíc ale předpovídá i jinými způsoby. Jeho daleká a jasná záře na čisté obloze věští pěkný den. Naproti tomu měsíční duha (je vždy na opačné straně oblohy než Měsíc) je předzvěstí neobyčejně špatného počasí. Jeví-li se "rohy" měsíčního srpku ostré, bude foukat vítr.

Některé pranostiky přikládají význam i postavení měsíčního srpku na obloze. Stojí-li svisle, nebo je-li skloněn dozadu bude hezky. Pokud se sklání dopředu, má do dvou dnů pršet. Stejně tak se má zato, že lepší počasí je kolem úplňku. Tyto jevy však bezprostředně nesouvisejí s ději v atmosféře, ale s oběžnou drahou našeho kosmického souseda, mnozí proto o jejich meteorologickém významu pochybují. Ovšem vzhledem ke gravitačnímu (a snad i jinému) vlivu Měsíce na pozemské dění, jej vyloučit nelze.

Předpovídat lze také podle rosy a mlhy. Rosa večer i ráno věští hezký následující den, stejně jako ranní mlha, která se dlouho rozplývá. Pokud se ale brzy po ránu zvedne, nejspíš lze očekávat brzký déšť.

Také chování zvířat mnohé napoví. Vlaštovky nízko nad vodou mají předpovídat špatné počasí, v posledních letech se však zdá, že jim to kdosi zapomněl sdělit. Naproti tomu spolehliví bývají pavouci: když mají nachystané sítě, bude hezky, před deštěm je obvykle ruší. Ovádi bývají aktivnější před bouřkou.

Obzvlášť spolehliví ale bývají zejména někteří citlivější jedinci, především starší lidé, kteří už také obvykle vědí, co který příznak znamená. Před výraznou změnou počasí se zhoršují chronické neduhy, bolí stará zranění, dostavuje se špatná nálada a nevyrovnanost.

Jan A. Novák

Psáno pro www.i60.cz

pocas4

obr: Výrazné červánky nad Prahou

Foto: Jan A. Novák

 

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack