Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tajemství závěti prezidenta Masaryka

masaryk1Tradice přestárlých senilních prezidentů je v naší zemi velmi dlouhá. Tomáš Garrigue Masaryk sice všechny své následníky na prezidentském postu intelektuálně i vzděláním vysoce předčil, nakonec ale ani jemu se tento smutný osud nevyhnul. S jeho smrtí je navíc spojené znepokojující tajemství, které dodnes zůstává nezodpovězené. Co odkázal v zapečetěném dopisu "tatíček Masaryk" svému národu?

 

Tomáš Garrigue Masaryk se v dobrém stavu dožil vysokého věku (což přičítal nekuřáctví a abstinenci), ale jeho poslední léta byla rušná. První záchvat mrtvice přišel v dubnu 1934, od té doby býval dezorientovaný, později mu ochrnula pravá ruka. Když už emohl podepisovat listiny, vyrobili mu speciální razítko, často ni nevěděl, co stvrzuje. Přesto byla veřejnost stále informována jeho vynikajícím zdravotním stavu. Ve skutečnosti ale zmatených rekcí přibývalo, zapomínal, nepoznával lidi a ve světlejších chvílích si to i uvědomoval. Když mu na jaře 1935 představovali nový vládní kabinet, pouze stále opakoval "I am lost" (Jsem ztracen). Abdikoval v prosinci následujícího roku a zemřel v Lánech 14. září 1937. Bylo mu 87 let.

- - -

prvrep

 

UPOZORNĚNÍ 

 

Text je ukázkou z knihy První republika, zamlčená historie, kterou vydalo nakladatelství Alpress. Můžete si ji se slevou objednat zde

 

- - -

 

S jeho smrtí souvisí záhada, která nejspíš nebude rozluštěna ještě nejméně 4 roky. V Národním archivu leží zapečetěná obálka, která má údajně obsahovat poslední slova Tomáše G. Masaryka zaznamenaná jeho synem Janem. Je u ní přípis, podle níž smí být otevřena až 19. září 2025. Byla součástí osobního archivu Jana Masaryka, který se po jeho podivné smrti v březnu 1948 dostal do Velké Británie, aby se do České republiky vrátil až roku 1996. O tom, co je v něm tak třaskavého, že to Češi nesmějí vědět, kolují jen dohady.

Jan A. Novák

 

obr: Po "tatíčkovi" Masarykovi zůstal zapečetěný dopis, jehož obsah nesmí být zveřejněn

masaryk2

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack