Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Aféra Catalina: Jak studená válka zabíjela nad Baltem

dc31

To, že je pátek nešťastný den, věděla už hrdinka Erbenovy Kytice, natož pak když ještě ke všemu připadne na 13. v měsíci. Přesto právě v takový neblahý den roku 1952 odstartovalo švédské letadlo typu Douglas DC-3A k letu nad Baltským mořem. Na palubě bylo několik vysokých důstojníků leteckých sil, o neblahém osudu stroje ale zřejmě rozhodlo, že v něm cestovali i příslušníci složky FRA zabývající se elektronickou špionáží. Krátce po startu se letoun odmlčel, pozdější rekonstrukce událostí naznačila, že se ztratil někde v blízkosti ostrova Gotska Sandön, který leží asi 40 kilometrů severně od Gotlandu.

 

O tři dny později byl při pátrání po pohřešovaných v mezinárodních vodách nedaleko ostrova Dagö, který tehdy patřil SSSR (dnes v Estonsku) dvěma sovětskými letadly napaden a sestřelen švédský létající člun PBY-5 Catalina. Posádka ale přežila a později ji z moře zachránila západoněmecká loď.

dc32

To vyvolalo podezření, že i za zmizením DC-3 mohou být Rusové. Sovětské vedení to okamžitě odmítlo, brzy na to se ale ukázalo, že jde o klasickou komunistickou lež.

 

obr: Rusové sestřelili i létající člun Catalina pátrající po zmizelém švédském letadle

 

Byly nalezeny plovoucí trosky s průstřely, v nichž experti poznali dílo projektilů z palubních zbraní ruských strojů. Přesto účast v incidentu popřel jak první tajemník KSSS Nikita Chruščov, tak ještě roku 1991 představitelé ruského letectva.

Roku 2003 švédská společnost Marin Mätteknik lokalizovala vrak DC-3 na dně a o rok později se jej podařilo vyzdvihnout. Krátce na to byla vytažena z moře i catalina. Experti jednoznačně prokázali, že vrak DC-3 nese stopy po zásazích zbraní ruských stíhaček Mig-15.

Dnes je vystaven v Muzeu švédských leteckých sil (Flygvapenmuseum) v Malmslatt. Tak trochu i jako malé připomenutí skutečnosti, na níž se dnes rádo zapomíná: totiž, že studená válka opravdu byla balancování na hraně s válkou pořádně horkou. A nejspíš jadernou.

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny

dc33

obr: Ztracený Douglas DC-3 Švédského královského letectva

Komentáře   

#1 Frtanišek 2015-01-09 11:26
Proč autor nenapíše ,že výše uvedené letadlo provádělo špionáž pro VB nad Sovětským územím , tudíž narušilo Sovětský vzdušný prostor . To je ta neutralita. Když už chcete něco psát ,tak pište všechno a ne to vytrhávat z kontextu. Zaleťte si do amerického vzdušného prostoru ,jak dop=adnete.
#2 j.a.n. 2015-01-09 12:11
Františku, letadlo letělo nad mořem východně u švédského ostrova Gotska Sandon. Když jsme u toho širšího kontextu: dokonce i kdyby opravdu letělo nad územím SSSR, letělo by nad Estonskem, tedy nad územím agresivně zabraným a protiprávně okupovaným zločinným Stalinovým režimem.

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack