Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tajemství jablka smrti

apple1

Když nedávno Steve Jobs slavil narozeniny, nemohly se komentáře vyhnout ani záhadě loga Apple. Co vlastně znamená nakousnuté jablko? Za desetiletí existence firmy se objevily snad stovky vysvětlení, z nichž mnohé se už staly součástí urban legends. Vzhledem k okolnostem asi moc nepřekvapí, že při letošním Jobsově jubileu nikdo nepřipomenul jednu obzvlášť morbidní: jablko symbolizuje podivnou smrt počítačového prúkopníka Alana Turinga.

 

Alan Mathison Turing (1912-1954) se proslavil teorií takzvaného Turingova stroje, která vytvořila teoretický základ pro vznik skutečných počítačů. V širší veřejnosti se stal populární Turingův test - poněkud sporný postup zjišťování, jestli už počítač konečně dosáhl lidské inteligence.

 

apple_turingTuring ale byl také nejvýznamnějším členem skupiny kybernetiků, kteří za druhé světové války pro britskou vládu luštili německé depeše zašifrované strojem Enigma.

  

obr: Alan Turing, počítačový génius, homosexuál, luštitel šifer, sebevrah...

  

Turingova smrt byla opravdu nevšední. Namočil jablko do roztoku kyanidu a pak se do něj zakousl. Když ho našli (to jablko), vypadalo prý stejně jako logo Apple Computers. To se stalo 10. června 1954. Steven Paul Jobs se narodil jen o 7 měsíců později. A roku 1977 dal své společnosti slavný znak. Údajně jako poctu Newtonovi - jenže kdo kdy slyšel, že by se geniální fyzik do plodu atakujícího jeho hlavu vzápětí také zahryzl...

 

 

Věděl příliš mnoho?

Důvody Turingovy sebevraždy se nikdy nepodařilo přesvědčivě objasnit. Nejčastěji se uvádí jeho homosexualita, která tehdy byla ve Velké Británii trestná. Turinga přistihli a musel podstoupit léčbu, která spočívala v kastraci prostřednictvím hormonů - a ještě ke všemu mu pak narostla prsa. Což by  normálního člověka jistě vyvedlo zmíry – jenže už jste někdy viděli počítačového génia, který by současně byl i normálním člověkem?

apple-enigmaNechybí  proto ani názor, že jeho smrt souvisela s aktivitami za druhé světové války. V soft verzi se říká, že Turing lačnící po slávě neunesl utajení svého podílu na vítězství. Hard verze je zajímavější: kybernetik věděl něco, co nesmělo nikdy vyjít na světlo. Možné to je, protože války ve skutečnosti nikdy nejsou tak přímočaře černobílé, jak je dodatečně líčí vítězové.

  

obr: Německý šifrovací stroj Enigma. Turing nikdy nesměl mluvit o tom, co se při dešifrování jeho kódu dověděl.

 

Nejspíš proto ani nepřekvapí, že kolem Turingovy smrti se vynořila dlouhá řada konspiračních teorií.

Buď jak buď, Turingovo jablko v logu jedné z nejúspěšnějších počítačových firem je věc, která otevírá široký prostor pro fantazii. Opravdu se Jobsovy myšlenky před 34 lety ubíraly tímto směrem? A pokud ano, co to o něm říká? A nebo je podobnost s plodem poznamenaným smrtí počítačového génia opravdu jen náhodná?

 

Jan A. Novák

Psáno pro Futurum.cz

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Tutorial: by JoomlaShack