Mokele mbembe: výpravy za přežívajícím dinosaurem
- Kategorie: Záhady
- Vytvořeno 4. 4. 2011 7:33
Živí dinosauři se dnes vyskytují už jen ve filmech (když nepočítáme ptáky, kteří jsou jejich přímým pokračováním). Někteří kryptobiologové ale věří, že v Africe se stále ještě ukrývá tvor, který by klidně mohl být obyvatelem Spielbergova Jurského parku. Říká se mu Mokele-mbembe a má vypadat přibližně jako býložraví dinosauři skupiny Sauropoda, kteří vyhynuli před 65 miliony let.
Pověsti o velkém a nebezpečném živočichovi žijícím na mělčinách jezer a řek kolují mezi domorodci zejména v Kongu, Kamerunu a Gabunu. Má být dlouhý 5 až 10 metrů, nápadný je jeho dlouhý krk dosahující údajně až tři metry. To byl i typický znak vyhynulých sauropodů. V barvě se svědkové rozcházejí - může být hnědavá až do ruda, ale také černá nebo zelenavá. Povrch kůže připomíná hrocha nebo slona, ale o savce v žádném případě nejde.
Podle některých svědectví má pod hlavou na krku kožní lem připomínající kohouta. Stejně jako sauropodi je vegetarián, domorodci jej přesto považují za nebezpečného: údajně útočí na čluny a zabíjí lidi, i když je nežere.
Evropané se s pověstmi o Mokele-mbebe setkali už během 18. století, kdy vyšla kniha abbého Lievaina Bonaventury o přírodě v oblasti řeky Kongo. Mimo jiné obsahuje také první známou zmínku o stopách obrovského neznámého tvora - a od té doby jej výpravy z evropských zemí, USA i Japonska v džunglích centrální Afriky vytrvale hledají.
"Zvíře ode mne bylo ve vodě asi 240 metrů a otáčelo se za mnou. Zadní část krku a hlava byly černé a leskly se na slunci. Pak se ponořilo a nad hladinu vyčníval jen krk s malou hlavou, nakonec zmizelo úplně." To roku 1983 napsal o svém setkání s Mokele-mbembe v jezeře Telle konžský zoolog Marcelin Agnagna.
obr: Mokele-mbembe v představách malíře
Podobných svědectví je víc, nikdy se ale nepodařilo přinést věrohodné fotografie nebo filmový záznam. Situace je o to nepřehlednější, že zatímco část domorodců pod pojmem "Mokele-mbembe" myslí jen jeden konkrétní druh se znaky sauropodního dinosaura, jiní tak označují všechny vědě dosud neznámé nebo jen bájné tvory středoafrických džunglí.
Skeptikové proto tvrdí, že za legendou jsou jen optické klamy na hladině, nebo koupající se sloni či hroši. Kryptobiology ale možnost existence živého dinosaura nepřestává vzrušovat a organizují další a další expedice. Jejich úsilí jim ale komplikuje nestabilní politická situace v oblasti, kde se kruté občanské války pořádají jak na běžícím pásu.
Jan A. Novák
obr: Poněkud romantizující představa mokele-mbembe jako pohádkového draka