Střelné zbraně v pravěku
- Kategorie: Záhady
- Vytvořeno 2. 6. 2011 9:07
Na první pohled to vypadá spíš jako zápletka ze sci-fi o Indiana Jonesovi: archeologové mají pravěkou lebku s otovrem po kulce z moderní zbraně. A přece je to nejspíš pravda. Řeč je o nálezu známém jako lebka z Broken Hill, nebo také lebka z Kabwe.
Broken Hill leží v dnešní Zambii, kde se už od roku 1902 těží olovo a zinek. Dne 17. června 1921 tu švýcarský horník Tom Zwiglaar při práci našel podivnou lebku podobnou lidské, která byla zjevně velmi stará. Nález se krátce nato dostal do rukou antropologa Arthura Smitha Woodwarda, který jej podrobna popsal v prestižním vědeckém časopise Nature. Článek měl velký ohlas - a nebylo divu. Lebka z Broken Hill je dodnes považovaná za jeden z významných milníků v dějinách poznávání historie lidského druhu.
Woodward tehdy usoudil, že lebka je stará necelých 40 tisíc let. Mozkovna o obsahu 1100 krychových centimetrů nasvědčovala, že jde o některého z předchůdců moderního člověka. Tvor tedy dostal název Homo rhodensianensis (člověk rhodézský).
obr: Pravěká lebka z Broken Hill se záhadným otvorem nápadně připomínajícím střelnou ránu
Pak se ale ukázalo, že všechno je jinak. Přesné datování sice nebylo možné, protože vrstvy v okolí nálezu vzaly za své při těžbě a lebka sama je prosycená olovem a zinkem, nicméně kosti dalších tvorů nalezených společně s ní naznačují, že její majitel opustil tento svět před nejméně 125 tisíci lety. Dnes se má za to, že jde o důležitý přechodný článek mezi primitivnějším člověkem vzpřímeným (Homo erectus) a nejranějšími zástupci moderního člověka Homo sapiens. Proto v současnosti bývá nález z Broken Hill nejčastěji zařazován k druhu Homo heidelbergensis. A protože v důsledku nepříliš šťastného politického vývoje v Africe změnila název také lokalita, kde k nález došlo, je možné údaje o tomto artefaktu najít i pod heslem "lebka z Kabwe". Dnes je uložená v britském Muzeu přírodní historie.
Výstřel z výšky
Lebka z Broken Hill je ale zajímavá i jinak. Nad místem, kde měl tvor levé ucho, se nachází malý kruhový otvor, který je k nerozeznání podobný ráně po zásahu kulkou. Má průměr skoro přesně 8 milimetrů, což nápadně připomíná ráži mnoha moderních střelných zbraní.
Navíc v okolí nejsou žádné prasklinky, které by vznikly při úderu něčím pomalejším než je kulka, například zbraní zhotovenou ze špičáku zvířete. A na druhé straně na spodu lebky kus kosti chybí, jako by jí zevnitř vyrazil projektil zdeformovaný prvotním nárazem. Pokud jde skutečně o stopu dráhy střely, pak výstřel šel z leva, částečně zpředu a shora; projektil lebku opustil částí zvanou okcipitální kost. Mimoděk se vnucuje představa střelce lovícího z něčeho na způsob korby terénního vozu nebo nízko letícího vrtulníku - podobně jako to lovci dělají i dnes...
obr: Lebka prastura se střelnou ranou přesně uprostřed čela
Další možností by byla nějaká choroba. Jenže jediná známá nemoc s těmito symptomy má jméno kulka. Existují tedy jen dvě možná vysvětlení. Buď tu někdo střílel z moderní zbraně v době, kdy je to prakticky nemožné, nebo tvor považovaný za Homo heidelbergensis je něco úplně jiného. Britský odborník Jack Cuozzo se například domnívá, že jde o současného afrického domorodce postiženého degenerativní chorobou, například akromegalií, která zmenšila objem jeho mozkovny a zdeformovala tvar. Tomu ale nenasvědčují okolnosti nálezu - nehledě na to, že lovci na safari obvykle střílejí divokou zvěř a nikoliv nemocné černochy.
Není přitom bez zajímavosti, že existuje nejméně ještě jeden nález podobného druhu. V moskevském paleontologickém muzeu je údajně uložena lebka pratura, jejíž stáří je přibližně stejné, jako stáří nálezu z Broken Hill. Má téměř stejný průstřel přesně mezi očima. Jako na porážce...
Jan A. Novák
POZNÁMKA: Text je z knihy Záhadné vynálezy, kterou vydalo nakladatelství Alpress. Pokud už není ve vašem knihkupectví, lze ji objednat na webové adrese: http://eshop.alpress.cz/index.php?page=detail&item=9788073628048
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.