Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Letadlo z časů faraonů

eglet1

Na první pohled to vypadá jako obyčejná dřevěná plastika znázorňující ptáka - je tu ale jeden podivný anatomický detail: místo ocasu má svislé kormidlo, stejné jako je u letadel. Ale nejen to. V kormidle je výřez, který nepochybně nesl vodorovné řídící plochy, lidově zvané výškovky. Všechno nasvědčuje tomu, že nejde o umělecké ztvárnění opeřence, ale o přesný model letadla, které mělo tvary ptáka. A to nejlepší nakonec: ta věc je stará několik tisíc let a pochází ze staroegyptské hrobky.

 

Měli tedy faraonové létající stroje? Dokonce i seriózní Guinessova kniha letadel plastiku popisuje jako "hornoplošník s pečlivě opracovaným profilem křídla." Pozdější zkoušky v aerodynamickém tunelu, stejně jako počítačové modely, potvrdily, že tvary „ptáka“ byly skutečně navrženy pro skutečný let.

 

Není to pták

Ptačí letadlo mělo složitou historii. Bylo nalezeno už roku 1898 v egyptské Sakkáře. Se svými 14 centimetry délky a osmnácticentimetrovým rozpětím ale nevynikalo ani rozměry a ani uměleckým ztvárněním, a tak archeology nijak zvlášť nezaujalo.

eglet2Nakonec bylo pod evidenčním číslem 6347 uklizeno do depozitáře káhirského archeologického muzea. Sotva to lze tehdejším vědcům zazlívat: v té době žádná letadla neexistovala, a tak si nikdo nemohl všimnout nenápadných detailů, kterým se dřevený pták odlišoval od skutečných opeřenců.

 

obr: Pták-letadlo ze Sakkáry 

 

První si jich všiml egyptský archeolog Chalil Missih až roku 1969. V současnosti ani vědečtí skeptikové nepopírají, že předmět číslo 6347 nejspíš není ptákem, ale s největší pravděpodobností jde o model létajícího přístroje. Sám sice létat nemohl, protože jeho 40 gramů je na malé rozpětí křídel příliš mnoho. Jenže pokud by byl nějaký létající stroj té doby zhotoven z příslušně lehkých materiálů, nepřečkal by do dnešní doby. Nicméně dokonalé tvary a řešení ocasních ploch plastiky nasvědčují, že jde o přesné znázornění něčeho, co se vznášet opravdu mohlo. Byly to létající modely, hračky, nebo dokonce skutečné velké kluzáky z lehkých materiálů?

 

Inženýři antiky

Dnes odborníci vznik předmětu datují do doby okolo roku 200 př. n. l. Tehdy zemi vládla řecká dynastie Ptolemaiovců přející vědám a antické vzdělanosti. V Alexandrii její příslušníci založili Múseion - instituci, která je nikoliv neprávem označována jako první výzkumný ústav světa a stala se předlohou vědeckých institucí novověku. Snaha postavit létající stroj tedy není v této době tak nečekaná, jak by se na první pohled zdálo.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

POZNÁMKA:  Víc o neznámé prehistorii létání najdete v knize Záhadné vynálezy, kterou vydalo nakladatelství Alpress. Pokud už není ve vašem knihkupectví, lze ji objednat na webové adrese

http://eshop.alpress.cz/index.php?page=detail&item=9788073628048

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ale nejen to. Z antických spisů (Vitruvius) je také známo, že tehdy se konstrukcí létajících modelů skutečně zabýval jakýsi Archytás z Tarentu, zatímco v egyptské Alexandrii jiný učenec jménem Heron sestrojoval reaktivní parní motory a další pozoruhodné přístroje. Nejspíš nebyli sami, protože atmosféra té doby v mnohém připomínala pozdější renesanci. Přesto model letadla ze Sakkáry zůstává velkou záhadou - víc naznačuje než vysvětluje. Je aerodynamicky mnohem čistší, než byla první letadla z éry bratří Wrightů, mlčí ale o tom, podle jakého vzoru vzniklo a kdo byl jeho konstruktérem.

 

Jan A. Novák

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack.com