Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Doktor Livingstone, nemýlím-li se...

David LivingstoneNení to výročí zrovna kulaté, ale přesto se hodí si tu událost připomenout. 10. listopadu 1871 Henry Stanley nalezl ztraceného Davida Livingstona. Toho dne se v domorodé vesnici Ujiji poblíž jezera Tanganika ve východní Africe setkali dva bílí muži. "Doktor Livingstone, nemýlím-li se," řekl ten menší a druhý mu s lehkým úsměvem odpověděl: "Ano, to jsem já." Na první pohled nic výjimečného, tehdy ale zpráva o setkání vyvolala světovou senzaci. A jejich krátký dialog vstoupil do legend.

 Ten druhý muž totiž nebyl jen tak někdo. Dr. David Livingstone (nar. 1813) působil jako lékař, misionář, cestovatel a bojovník proti otroctví v dosud neprobádané východní Africe. Šlo o oblast, na níž se upínala pozornost celého světa, mimo jiné i díky dramatickéhu úsilí cestovatelů najít ve zdejší divočině bájné prameny Nilu.

Livingstone, člen Královské geografické společnosti a nositel její prestižní zlaté medaile, tu tedy zkoumal, objevoval, léčil a pomáhal - a brzy se tak stal ikonou viktoriánské Británie. Do civilizace jen občas a s velkým zpožděním přicházely jeho dopisy, v polovině 60. let ale ztratil kontakt se světem úplně. Mnozí si mysleli, že je mrtev a roku 1869 se americký deník New York Herald rozhodl spojit příjemné s užitečným: vyšle záchrannou výpravu a zvýší si tím náklad.

Livingstone, Stanley, Africa, 1871Vůdcem výpravy se stal Henry Morton Stanley, také Brit, ale jinak Livingstonův pravý opak. Cílevědomý a bezohledný dobrodruh podezřelý vražd a krutého zacházení s domorodci nakonec Livingstona opravdu našel.

 

obr: Setkání dr. Livingstona s Henry Stanleyem na dobové ilustraci.

 

Urval tak pro sebe kus jeho slávy a mimo jiné i díky tomu nakonec také získal bohatství a šlechtický titul. Livingstona ale zpět do civilizace nepřivezl. Ten se navzdory vážné nemoci rozhodl pokračovat v tom co dělal doposud: zkoumat Afriku a uzdravovat těla i duše jejích obyvatel. Zemřel u jezera Bangweulu v dnešní Zambii, pravděpodobně 1. května 1873.

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny"Víkend

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack