Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Recenze: O záhadách historie z první ruky

zahist

Zájem o záhady všeho druhu je stále velký, a tak nepřekvapí, že knižní trh chrlí publikace na toto téma ve velkém - a velmi nestejnorodé úrovně. Kniha španělského novináře Javiera Sierry "Záhady historie, které řídí naše kroky", je v této záplavě příjemným osvěžením, především proto, že tajemná místa popisuje z osobní zkušenosti.

 

"Neuspokojivé odpovědi, které jsem dostával na hádanky historie, mě opravňovaly k hledání vlastními prostředky," píše Sierra v úvodu své knihy - a zjevně to hledání pojal velkoryse, protože spolu s ním navštívíme Ameriku, Evropu, Asii i Afriku a někdy se přitom ponoříme i tisíce let do historie. Některé záhady, o nichž mluví jsou přitom málo známé, jiné už jsou dost zpopularizované a některé nejspíš ve skutečnosti ani žádnými záhadami nejsou, vždy ale jsme s autorem přímo na místě.

Kniha je členěná na několik tématických okruhů (objevení Ameriky, záhady křesťanství, ztracené civilizace a jejich znalosti), které však navzájem téměř nesouvisí - jediným jejich pojítkem je právě jen minulost. Místy se autor zjevně inspiruje popularitou knih Dana Browna a z faktografického úhlu se blíží k zápletkám Da Vinciho kódu, nebo Ztraceného symbolu, jindy ho potkáváme zase na místech, kudy před ním kráčel Erich von Däniken, ale přiznává to jen letmo nebo vůbec. Vždy však ale mluví s odborníky na danou tématiku, obvykle nechybí ani osobní novinářské postřehy a skoro vždy si i zasvěcený čtenář odnese něco nového.

Odvrácenou stránkou tohoto přístupu je určitá roztříštěnost a jakási nedořečenost. Témata, která by vydala na celou knihu, nebo i několik knih, jsou tu jen lehce nahozená, přičemž Sierra pouze konstatuje a ptá se, ale nikdy nedělá závěry. Totéž platí i o popisu míst: když už se tam autor dostal (což se každému nepovede), chtěl by od něj čtenář možná slyšet víc. Kniha tedy je - kromě příjemného a podnětného čtení - i jakýmsi návodem pro skutečné badatele: ukazuje problémy, které by stály za hlubší pohled, protože Sierrův přístup je až příliš novinářský. Což ovšem mnozí čtenáři naopak uvítají.

Jedinou skutečnou slabinou knihy je místy  dost ledabylý překlad. Říkat uhlíku karbon se ještě snese, ale zcela zavádějící výraz typu "Toth, patron vědomí" (který by ve skutečné češtině měl znít "Thovt, patron poznání") už poněkud ruší - a takových míst je tu bohužel dost. Kladem naopak je příjemná grafická úprava a přítomnost kvalitních barevných fotografií.

Jan A. Novák

Psáno pro Novákoviny

Javier Sierra: Záhady historie, které řídí naše kroky. Alpress, Frýdek-Místek 2012. Překlad: Petr Koutný. Obálka: Tomáš Řízek. 320 s.

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates by JoomlaShack.com