Mystický výlet na nebeské souostroví
- Kategorie: Tipy a varování
- Vytvořeno 22. 3. 2013 10:43
Magické fiktivní cestopisy jsou snad nejstarší forma literatury - co jiného byl Gilgameš nebo třeba Odysea. Později se stalo zvykem do nich ukrývat morality, utopie či jiná poselství, jako to udělal třeba Komenský ve svém Labyrintu světa nebo Byron v Childe Haroldov? pouti a svým způsobem i Verne v Dobrodružných cestách. Když se do toho ještě ke všemu dá široká a rozervaná ruská duše, pak vznikne dílo, které je sice pro Evropana trochu obtížně uchopitelné, nicméně plné neskutečné obrazotvornosti, trefných postřehů a zvláštní snové touhy po dokonalém sv?t? lásky s níž jde dělat jen dvě věci: bud ji utopit ve vodce - nebo napsat román, který se jmenuje Nebeské příbytky.
Rovnerovy Nebeské příbytky nesou podtitul Alchymistický román, zle by se ale spletl, kdo by po něm sáhl v naději, že půjde o zběsilou honičku za smrtícími hermetickými tajnostmi ve stylu Dana Browna. Rovner sáhl mnohem hlouběji, až do studnice esoterických alegorií z časů raného novověku snažících se v symbolech dobrat podstaty člověka i vesmíru. Takže cesta hlavního hrdiny, asyrologa a lingvisty Vasilije podivným světem nebeského souostroví Makam je ve skutečnosti spíš cestou za poznáním sebe sama - svých tužeb, snů, chyb i neupřímností.
Pro zvýraznění kontrastu (ale zřejmě i pro vypořádání se s neradostnou realitou) Vasilij do Makamu přichází z ubohé existence pomocné vědecké síly v muzeu pozemského města Durakin. To snad má zosobňovat bídu lidské reality, ze všeho nejvíc ale představuje obraz odvrácené tváře současného Ruska. A také mnohé vysvětluje: třeba touhu emigrovat do mystických světů žijících z radosti, harmonie, duchovna a krásy.
O to větším překvapením pro čtenáře asi bude zjištění, že autor sice asi je svérázný chlapík, ale žádný outsider prchající před svými neúspěchy do snů. Arkadij Rovner v 60. letech vystudoval v Moskvě filosofii, roku 1974 emigroval do USA, kde přednášel na několika prestižních univerzitách religionistiku a mysticismus. Svým neortodoxním učením o "veselé vědě" vzbudil svého času pozornost - i když patrně víc mezi studenty než mezi vědeckými kolegy. Později se vrátil do Ruska.
Nebeské příbytky nejsou čtení snadné a vyžadují určité rozpoložení. Přesto stojí za námahu, protože nutí k jiným pohledům, dokonce i v případě, že s autorem jeho specificky ruský pohled na svět nesdílíme.
(Arkadij Rovner: Nebeské příbytky. Přel.Marie Iljaščenko. Obálka: studio Lacerta. Praha, Malvern 2013. 239 s. 258 Kč)