Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Vynikající průvodce po Alpách

alpyExploze zájmu o cestování vedla i k záplavě tištěných průvodců v knihkupectvích. Úroveň je různá, ale kniha "Alpy - nejkrásnější vyhlídky" z nakladatelství Alpress splňuje i ty nejnáročnější požadavky: přesně takhle má správný průvodce vypadat.

 

Kniha, kterou napsala zkušená rakouská milovnice Alp Ewamaria Wecker, nese upřesňující podtitul "40 túr v oblasti mezi Wettwestein a Dolomity". Zdaleka ale nejde jen o strohý popis udaného počtu tras. Publikace obsahuje také pasáž popisující rostliny, živočichy a geologii této části Alp a nechybí ani seznámení se specialitami zdejšího jídelníčku. Velká pozornost je věnována bezpečnému pohybu v horách, potřebnému vybavení, přípravě na túru, meteorologickým zprávám a dalším užitečným informacím (doprava, ubytování atd.)

Každý popis trasy uvádějí názorné symboly charakterizující její obtížnost, časovou náročnost převýšení a vhodnost pro děti. Kromě vlastního vylíčení túry jsou do zvláštního boxu přehledně vytažené informace o výchozím a koncovém bodu, možnostech dopravy k němu, ubytování a občerstvení na trase, nejvhodnějším ročním obdobím a řada dalších. Každá túra má kromě nádherných fotografií vlastní názornou a pěkně vyvedenou mapku. Na své si nepřijdou jen turisté: pro milovníky historie (či spíše prehistorie) a záhad vede jedna cesta do míst, kde byl nalezen slavný muž z ledovce Ötzi.

Kniha má dokonalou grafickou úpravu, kvalitní překlad, skvělé technické provedení, neodbytou textovou část - prostě všechno, co má správný průvodce mít.

 

Evamaria Wecker: Alpy, nejkrásnější vyhlídky, přel. Richard Kříž. Frýdek-Místek, Alpress 2013. 142 s. 329 Kč

hodnocení: *****

 

Jan A. Novák

Komentáře   

#1 slv 2013-05-13 21:16
Pridavam velmi zaujimave video, noveho ludskeho vyzitia v alpach, vtomto sa stavaju ihriskom pre nove technologie.
http://www.youtube.com/watch?v=GASFa7rkLtM&list=PLEBFA5FFC0B7DABBC&index=3

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack