Šťastý domov podle feng šuej
- Kategorie: Tipy a varování
- Vytvořeno 28. 9. 2012 20:23
Čínské učení feng-šuej se stalo poslední dobou trendem také v architektuře a zařizování bytu. Současné feng-šuej (překládá se jako vítr-voda) je nauka o harmonii člověka s vesmírem, která uplatněná na bydlení má přinést vyrovnanost, zdraví a harmonii. Jde o produkt n?kolik tisíc let dlouhého vývoje filosofického směru, jehož původ se ztrácí v dávnověku. Zajímavou publikací na toto módní téma je kniha Lady Skulilové „Šťastný domov pomocí feng-šuej" s podtitulkem "Na míru pro české prostředí“, kterou vydalo nakladatelství Alpress z Frýdku-Místku.
"Svět energií, design prostoru i jeho podvědomé působení - to vše v sobě slučuje umění feng shui. Česká architektka doporučuje zásahy vhodné pro naše podmínky, jimiž si můžeme ovlivňovat pocity, nálady, spokojenost i úspěch. Využijeme při tom řeči barev, tvarů, prostorové znalosti, přidejme špetku hravosti a vytvořme harmonii kolem sebe i ve svém nitru..." To je charakteristika, kterou knihu uvádí nakladatel a prodejní weby - a vcelku výstižná.
Publikace se po teoretickém úvodu o podstatě učení feng-šuej a principu jin-jang věnuje aplikacemi těchto principů na zařizování obytného prostoru. Nejde jen o obecné pokyny pro prostorové dispozice bytu, domu, či zahrady nebo jeho zařízení, ale i o hledání optimálního vztahu mezi typem osobnosti uživatele a obytným prostorem, poučení o představě energetických zón bytu ve smyslu feng-šuej a přístup k bydlení jako k vyjádření souladu mezi uživatelem a prostorem.
Víc napoví samotný obsah knihy:
- Co nabízí feng-šuej
- Trocha teorie, která se v praxi bude hodit
- Jak v praxi postupovat
- Úklid vnitřního prostoru
- Energetická očista prostoru
- Zákon předchůdců
- Posouzení pozemku a polohy domu
- Pravidla pro vstup a jeho okolí
- Hodnocení prvního dojmu
- Posouzení toku energie chi v interiéru
- Jak správně zařídit jednotlivé místnosti
- Význam účinku a použití barev
- Hledáme problematickou zónu podle pa-kua
- Nápravné prostředky pro posílení zóny
- Osobní energetický typ
- Feng šuej v malém panelákovém bytě
- Chceme stavět nový dům
- Rady a postupy pro vylepšení zahrady
- Zharmonizujte si pracoviště
- Některé moderní trendy v bydlení podle feng-šuej
- Vytváření harmonie jako životní styl
Autorkou knihy je odbornice - architektka, přesto je text srozumitelný a čtivý i pro naprostého laika v oboru architektury. Napomáhá tomu také přehledné členění a bohatý obrazový materiál včetně názorných skic. Ocení ji patrně nejvíc milovníci alternativních životních stylů a orientálních shopů. Kromě toho ale všichni, kdo se zajímají o bydlení a životní styl jako takové, protože zájem o feng-shuej je fenomén, který nejde přehlížet.
Znalci asi namítnou, že tohle je hodně poevropštělá variace na skutečnou čínskou feng-shuej. Jenže kniha není o filosofických školách Východu, ale o bydlení, takže v ní inspiraci najde každý, bez ohledu na svůj vztah k principům jin a jang, elementům života, cyklům přeměn a dalším rekvizitám architektů sázejících na oblíbený směr. Osobně by mi asi na tomhle stylu víc vadil důraz na zbavení se všeho osobního, zbytečného a souvisejícího s minulostí, takže výsledné interiéry působí poněkud sterilně. Je ale věcí každého, co si ze zajímavé knihy pro sebe vybere pro vlastní inspiraci při zařizování bytu, domu nebo zahrady.
Skulilová, L.: Šťastný domov pomocí feng-šuej (Na míru pro české prostředí). Frýdek-Místek, Alpress 2012, 160 s. 269 Kč.
Jan A. Novák
Psáno pro Novákoviny