Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Šťastý domov podle feng šuej

feng-suej

Čínské učení feng-šuej se stalo poslední dobou trendem také v architektuře a zařizování bytu. Současné feng-šuej (překládá se jako vítr-voda) je nauka o harmonii člověka s vesmírem, která uplatněná na bydlení má přinést vyrovnanost, zdraví a harmonii. Jde o produkt n?kolik tisíc let dlouhého vývoje filosofického směru, jehož původ se ztrácí v dávnověku. Zajímavou publikací na toto módní téma je kniha Lady Skulilové „Šťastný domov pomocí feng-šuej" s podtitulkem "Na míru pro české prostředí“, kterou vydalo nakladatelství Alpress z Frýdku-Místku.

 

"Svět energií, design prostoru i jeho podvědomé působení - to vše v sobě slučuje umění feng shui. Česká architektka doporučuje zásahy vhodné pro naše podmínky, jimiž si můžeme ovlivňovat pocity, nálady, spokojenost i úspěch. Využijeme při tom řeči barev, tvarů, prostorové znalosti, přidejme špetku hravosti a vytvořme harmonii kolem sebe i ve svém nitru..." To je charakteristika, kterou knihu uvádí nakladatel a prodejní weby - a vcelku výstižná.

 

Publikace se po teoretickém úvodu o podstatě učení feng-šuej a principu jin-jang věnuje aplikacemi těchto principů na zařizování obytného prostoru. Nejde jen o obecné pokyny pro prostorové dispozice bytu, domu, či zahrady nebo jeho zařízení, ale i o hledání optimálního vztahu mezi typem osobnosti uživatele a obytným prostorem, poučení o představě energetických zón bytu ve smyslu feng-šuej a přístup k bydlení jako k vyjádření souladu mezi uživatelem a prostorem.

 

Víc napoví samotný obsah knihy:

- Co nabízí feng-šuej

- Trocha teorie, která se v praxi bude hodit

- Jak v praxi postupovat

- Úklid vnitřního prostoru

- Energetická očista prostoru

- Zákon předchůdců

- Posouzení pozemku a polohy domu

- Pravidla pro vstup a jeho okolí

- Hodnocení prvního dojmu

- Posouzení toku energie chi v interiéru

- Jak správně zařídit jednotlivé místnosti

- Význam účinku a použití barev

- Hledáme problematickou zónu podle pa-kua

- Nápravné prostředky pro posílení zóny

- Osobní energetický typ

- Feng šuej v malém panelákovém bytě

- Chceme stavět nový dům

- Rady a postupy pro vylepšení zahrady

- Zharmonizujte si pracoviště

- Některé moderní trendy v bydlení podle feng-šuej

- Vytváření harmonie jako životní styl

 

Autorkou knihy je odbornice - architektka, přesto je text srozumitelný a čtivý i pro naprostého laika v oboru architektury. Napomáhá tomu také přehledné členění a bohatý obrazový materiál včetně názorných skic. Ocení ji patrně nejvíc milovníci alternativních životních stylů a orientálních shopů. Kromě toho ale všichni, kdo se zajímají o bydlení a životní styl jako takové, protože zájem o feng-shuej je fenomén, který nejde přehlížet.

 

Znalci asi namítnou, že tohle je hodně poevropštělá variace na skutečnou čínskou feng-shuej. Jenže kniha není o filosofických školách Východu, ale o bydlení, takže v ní inspiraci najde každý, bez ohledu na svůj vztah k principům jin a jang, elementům života, cyklům přeměn a dalším rekvizitám architektů sázejících na oblíbený směr. Osobně by mi asi na tomhle stylu víc vadil důraz na zbavení se všeho osobního, zbytečného a souvisejícího s minulostí, takže výsledné interiéry působí poněkud sterilně. Je ale věcí každého, co si ze zajímavé knihy pro sebe vybere pro vlastní inspiraci při zařizování bytu, domu nebo zahrady.

 

 

Skulilová, L.: Šťastný domov pomocí feng-šuej (Na míru pro české prostředí). Frýdek-Místek, Alpress 2012, 160 s. 269 Kč.

 

 

Jan A. Novák

Psáno pro Novákoviny

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack