Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Samsung Galaxy Xcover 2: Obrněný smartphone s Androidem

samsg1Mobil a sníh, to někdy nejde moc dohromady: když už vám přímo nespadne do závěje mokrého sněhu, nebo sebou na sjezdovce neplácnete zrovna na tu kapsu, ve které ho máte, tak se aspoň pořádně orosí při každém příchodu z mrazu do tepla. V létě na vodě to je ještě horší. Všechny tyhle problémy řeší kategorie outdoorových smartphonů - a jedním z nejnovějších je toho času Samsung GALAXY Xcover 2.

Na první pohled je k nerozeznání od běžných smartphonů s dotykovým displejem, jak vzhledem, tak schopnostmi. Má dvoujádrový procesor taktovaný na pracovní frekvenci 1 GHz a pracuje s operačním systémem Android 4.1 (Jelly Bean). Pracuje v sítích GSM (850, 900, 1800 a 1900 MHz) a UMTS (900 a 2100 MHz). Dotykový TFT displej se může pochlubit čtyřpalcovou úhlopříčkou a rozlišením 480x800 bodů, nechybí ani přední a zadní kamera (k jejímž schopnostem se ještě vrátíme podrobněji. Samozřejmostí je Bluetooth (verze 4.0, údajně s dosahem do 50 metrů), WiFi, hudební přehrávač s podporou velkého množství formátů... Li-ion akumulátor s kapacitou 1700 mAh slibuje podle výrobce výdrž až 570 hodin v pohotovostním režimu. Vnitřní paměť 4 GB + 1 GB (RAM) jde pomocí karet MicroSD a MicroSDHC rozšířit až o 32 GB.

Mnohem zajímavější ale je, čím se Samsung GALAXY Xcover 2 od dalších smartphonů výrazně liší - a to je především vysoká odolnost a funkce, které se hodí při pobytu v přírodě nebo různých outdoorových aktivitách. Nemusí to být ani žádné extrémní sporty. On už i takový pobyt na horské boudě bez elektřiny nebo jakákoliv trochu delší cesta často ukáží, že běžný mobil má své meze.

Samsung GALAXY Xcover váží 148,5 gramů a má odolný plášť zaručující prachutěsnost i vodotěsnost do hloubky jednoho metru (certifikace IP67). Je tu ale i řada vychytávek, které z přístroje dělají užitečného společníka v prostředích, která nejsou zrovna kavárenskou idylkou. Diodový blesk může posloužit jako baterka, hlasové ovládání umí spustit zobrazení mimo jiné i týdenní předpověď počasí (a také fotoaparát, takže nahradí bezdrátovou spoušť), nechybí ani elektronický kompas. Navigace dokáže přímo přijímat signál GPS a Glonass, pracuje i s A-GPS. Užitečná může být za určitých okolností i možnost přichytit přístroj na ruku poutkem s pevným úchytem. Mechanická spoušť fotoaparátu funguje i pod vodou.

Jste-li sportovcem zajímajícím se o konkrétní parametry růstu své fyzické kondice (nebo hubnoucí dámou, či cvičícím hypochondrem), je k dispozici funkce Cardio Trainer Pro, která umožňuje například s pomocí GPS plánovat tréninkové trasy, sledovat výkony při józe, běhu, jízdě na kole atd., zjistit, kolik kalorií jste při tom spotřebovali .

Samsung GALAXY Xcover 2 je užitečným a v neposlední řadě i dobře vyhlížejícím mobilem do přírody, má ale i své koncepční mouchy. Tou největší je kapacita akumulátoru. Ani na běžný smartphone není 1700 mAh nic moc - pokud ale budete používat GPS, kompas, nebo si mobilem dokonce svítit, pak je to vysloveně málo. A vybitý přístroj se nehodí ani k zatlučení kolíků od stanu. Dvojnásobná kapacita (jištěná možná i solární nabíječkou) by outdoorovému výrobku rozhodně slušela mnohem víc.

Totéž platí i o fotoaparátu. Smartphonem určeným pro použití v neobvyklých prostředích se určitě bude i hodně fotit a natáčet video. Jenže pětimegový fotoaparát s autofokusem už dnes není nic moc. Kontroverzní je také ujištění výrobce, že funguje i pod vodou - k čemu je to, když smíme jen metr hluboko? Nicméně video 1280x720 celkem dostačuje.

Dodatek: zkušenosti z provozu

Přístroj jsem nakonec dostal i k otestování. Sice bohužel bez návodu, což je smutná vizitka některého z novinářů, kteří ho měli před sebou, nicméně dobrá možnost v praxi ověřit, jak je ovládání intuitivní. Ostatně, machři tvrdí, že návod se má číst teprve když všechny ostatní možnosti selžou, nezbylo mi tedy než dělat machra.

První dojem je opravdu příjemný – a ty další nejsou horší. Přístroj se dobře drží, čemuž napomáhá i jemně „ťuflíkovaná“ zadní stěna. Velký displej je přesně to, co smartphone potřebuje aby byl smartphonem a ještě lepší je, že konstruktéři přesto zanechali i tři hardwarová tlačítka na čelní stěně pod ním. Ergonomicky to skvěle zabraňuje situacím, kdy po zazvonění mobilu s ním chvíli ručkujete ve snaze zorientovat se, kde je nahoře a kde dole.

Stejně příjemné a intuitivní je i další ovládání – i když mé nadšení může vyplývat i z toho, že sám vlastním Nokii N8, jejíž systém zřejmě navrhovala nějaká mimozemská entita. U Samsungu najdete všechno přesně tam, kde to čekáte. Což je také můj nejvýraznější dojem z tohoto přístroje.

K telefonování není co říct: ano, jde s ním telefonovat. Velká a dobře reagující softwarová klávesnice se ovládá pohodlně. Hry nehraji a ani další mobilní aplikace vnucované mobilními prodejci mě také nějak neberou, takže už se tu trochu zdržím jen u kamery, která mě na mobilech naopak zajímá velmi. I její ovládání je (ve srovnání s nokiemi) vyřešené skvěle a logicky. Trochu méně logická mi připadala struktura adresářů, kam přístroj snímky a videa ukládá: kupodivu je při snaze o přetáhnutí jinam nenajdete pod Pictures, ale v jakémsi adresáři hluboko pohřbeném pod složkou s názvem DCIM. Ostatně i celý telefon se v Průzkumníku Windows zobrazí jako GT-S7710, což trochu mate. Fotografie a videa nejsou špatné, ale na fotkách při větším zvětšení nebo udělaných v horších podmínkách je poměrně malé rozlišení čipu znát. Nicméně pro většinu běžných využití je kvalita více než dostačující.

Na našem trhu se cena Samsung Galaxy Xcover 2 pohybuje okolo 7000 Kč.

Jan A. Novák

 

Samsung Galaxy Xcover 2

pro: odolnost, nízká hmotnost, užitečné outdoorové funkce

proti: malá kapacita akumulátoru, průměrný fotoaparát

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Template Tutorial: by JoomlaShack