Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Smartphone nebo stupidphone?

Čím dřív bývali sluhové, tím dnes často jsou mobily. Do genetické výbavy každého sluhy ovšem odjakživa patřil sklon neposlouchat, lhát a krást - Švejkův nadporučík Lukáš by mohl vyprávět. S mobily je to o to horší, že čím jsou chytřejší, tím jsou rafinovanější... 

Sklon odmítat poslušnost a škodit měly mobily odnepaměti - jenže pořád se v tom zdokonalují a dnes už často slouží víc výrobci a mobilnímu operátorovi než majiteli. Můj smartphone například vykazuje neustálou snahu připojovat se ke všemu, co má spadeno na můj účet, zatímco nejeden pokus o telefonování končí na hlášce o nových produktech v e-shopu výrobce. Zatím věřím, že to mám pod kontrolou, ale co já vím, třeba už mě přelstil. Některé majitele jejich smartphony dostaly - soudě alespoň podle internetových diskusí, kde se postižení trumfují, který mobil je o peníze za zcela nepotřebné pitomosti obírá lépe a rychleji.

A tak si říkám, jestli by nebylo dobrým marketingovým tahem vedle smartphonů nabídnout uživatelům stupidphony. Už tři mušketýři přece věděli, že opravdu dobrý sluha má být ukázkově blbý: v kontrastu se svým dementním pomocným personálem jejich kladné vlastnosti vynikly o to víc. A naopak: pokud si osoba ducha poněkud mdlého pořídí smartphone, může vedle něj vypadat ještě hloupější než je.

 

- Konstrukční poznámka č. 1: "Výkon procesoru stupidphone ať nepřevyšuje 5 procent intelektuální kapacity uživatele. Přístroje s jednoprocentním IQ budiž prodávány za příplatek

 

Díky nízkému IQ mušketýrských sluhů také nemusel Alexander Dumas popisovat, jak d°Artagnan posílá Plancheta za paní Bonacieux s milostným dopisem, jenže sluha mu navrhne, aby si nejdřív objednal paštiku od trhovce u Matky boží. A chrabrý mušketýr ho pak v několika následujících odstavcích přesvědčuje, že misi k dámě svého srdce na stupnici priorit klade nad donášku vyhlášené delikatesy.

Nic takového: Planchet buď odkluše s dopisem, nebo dostane kopanec do zadku - a odkluše s dopisem. Něco takového by měl umět i stupidphone.

 

- Konstrukční poznámka č. 2: opatřit stupidphone tlačítkem "Kopanec do zadku".

 

Jiná klasika nás ovšem učí, že obzvlášť rafinovaní sluhové se rádi maskují předstíranou idiocií. Odstrašujícím příkladem oběti takového individua je již zmíněný nadporučík Lukáš. Vždyť kdyby Švejka po právu oběsili hned po krádeži psa plukovníka Krause von Zillergut, musel by Hašek sepsat knihu úplně jinou - asi by se jmenovala "Vítězná tažení udatného 91. pluku". A možná, že i naše rakousko-uherská vlast by pak dopadla ve světovém konfliktu lépe. Skrytě inteligentní sluha tedy může mít dalekosáhlé následky. Proto i stupidphony musí být blbé prokazatelně, ověřitelně a certifikovaně.

 

- Konstrukční poznámka č. 3: Vybavit stupidphone programem IQ-test. Po zjištění nepřípustně vysoké hodnoty se spouští podprogram autodestrukce a majiteli je automaticky zaslán nový zaručeně hloupý přístroj.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Futurum.cz

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack