Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Kosmický obraz Internetového Čecha

Na první pohled jsme národ jako všechny jiné: i v Čechách má skoro každý jedinec jednu hlavu a v ní mozek a dýchá kyslík - prostě příslušník druhu Homo sapiens, tedy člověk moudrý. Kdyby ale nějaký mimozemšťan nahlédl do tuzemských internetových diskusí a na základě toho vytvořil portrét Internetového Čecha, spatřili bychom nejspíš něco jiného.

Ač se i Češi sami považují za národ nesvorný, v internetových diskusích vykazují překvapivě jednotný světový názor. Základem je přesvědčení, že bolševik sice měl pár kosmetických vad, nicméně za jeho vlády bylo líp. Internetový Čech se tedy má špatně a bude se mít ještě hůř, rozhodně za to ale může někdo jiný. V domácím měřítku vláda (ať už je toho času jakákoliv), v kontinentálním Evropská unie. Přesto internetový Čech jedním dechem nadává na Řeky, protože umějí jen brát, odmítá ale slyšet, že i do nás unie cpe víc než si bere. EU je totiž nástroj Němců, kteří jsou ve skutečnosti nacisté a jde jim o porobení a vyhubení sousedů.

Přesto Internetovým Čechům skuteční nacisté nejsou zas tak cizí, soudě podle častého názoru, že z globálního pohledu může za současný svrab a neštovice Velký Žid. Ten ovládá nejen banky a Izrael, ale i říši všeho zla USA. Aby si při hlásání této elementární pravdy ušetřil několik namáhavých úderů do kláves, používá Internetový Čech zastřešující termín Usrael. Fandí proto Chavezovi, Ahmadínežádovi, Talibanu a Al Kajdě, kupodivu ale mešity ve své rodné vísce nechce.

V mezinárodní politice je Internetový Čech izolacionista, který vychází z nepochybně zajímavého předpokladu, že jeho vlast je ostrov s rozměry kontinentu. Češi nikoho nepotřebují, protože jsou nejlepší na světě a všem by ukázali, nebýt zaprodanců, vlády, počasí, skvrn na slunci a možná i přemnožených vlků. Vzpomeňte jen na naše kluky v Naganu. Když bude nejhůř, stačí okovat cepy a sudlice. A neříkejte nám, že bratr Žižka byl loupežník, palič a masový vrah.

Také ohledně řešení své osobní situace (od malého platu až po nenesoucí slepice) má Internetový Čech jasno. Vše vyléčí předčasné volby, nebo raději generální stávka zakončená defenestrací, která přeroste do revoluce, pokud možno krvavé. Ke zvýšení platů a rekordní snůšce slepic pak dojde jaksi automaticky. Internetový Čech zjevně tedy je vyznavač pohanských kultů, jehož božstva si žádají krvavé oběti. Současně ale opakovaně ujišťuje o svém atheismu, neboť věří, že tím, čím je dnes Usrael, tím byla v minulosti církev - a byla by zase, kdyby polevil v bdělosti.

Ač v názorech jednotni, jsou Internetoví Češi hašteřiví a nedůtkliví. Každá jen trochu delší diskuse se i přes všeobecný souhlas zákonitě zvrhává ve vzájemné urážky, při němž účastníci okázale dávají na odiv svou schopnost být duchaplně vulgární. Původní téma je brzy úspěšně zapomenuto, nicméně hádka se dál rozvíjí, aby názorně ilustrovala hypotézu, že pocházíme z šimpanzů.

Pochází ale z šimpanzů i ostatní internetové národy? Náš hypotetický mimozemšťan by k zodpovězení této závažné otázky nejspíš nenalezl relevantní srovnávací materiál, protože opravdu významné zpravodajské servery vyspělejší části světa diskuse umožňují zřídka. Připouštějí je spíš tématicky zaměřené weby, kam ale průměrný občan nezavítá. A když už omylem zavítá, tak v panice prchá, protože jeho stádo se tam nenachází. I v uplatňování demokracie jsme tedy předběhli svět: lůza tu má zdarma k dispozici ty nejsledovanější servery.

Utěšme proto našeho mimozemšťana pracovní hypotézou, že svou internetovou spodinu má každý národ - ostatně jen magor problémy neřeší, ale mudruje o spiknutích a žaluje své klávesnici. A pokusme se zapomenout, že Internetový Čech jeví vlastnosti překvapivě blízké těm, kterými skuteční Češi projeli všechny své dějinné šance.

Jan A. Novák

Psáno pro Reflex

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack