Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Volby po prvním kole: radost s podmínkou

vol1

Plním slib z editorialu, že se nenechám umlčet a zrovna dneska je k tomu skvělá příležitost. Výsledek voleb vypadá jako důvod k radosti - ale možná nejen pro Karla Schwarzenberga. Ve skutečnosti se nejspíš dost radují i ti, kdo tahají za drátky ovládající duo Zeman-Šlouf.

 

Dobrý výsledek Karla Schwarzenberga je samozřejmě především důkaz toho, že zdravý rozum i logický strategický odhad si uchovalo víc Čechů, než to navenek může vypadat.

 

Karel Schwarzenberg

Klobouk je ale třeba smeknout i před organizátory Schwarzenbergovy kampaně. Přiznám se, že mi dlouho připadala neobratná až diletantská, nakonec se ale ukázalo, že byla přesně zamířená a dobře gradovala.

vol3

 

obr.: Vítězové prvního kola

 

 

Ted jde o to, jestli vlna nadšení příznivců vydrží celých čtrnáct dní do druhého kola. A jestli se podaří získat dostatečný počet těch, kdo v prvním kole hlasovali pro někoho jiného. Těsný výsledek jim dává naději, budou mít ale proti sobě protřelého a zákeřného protivníka.

Přiznám se, že Karla Schwarzenberga jsem volil "bez strachu a bez naděje". Je mi sympatický a vidím v něm i jakýsi symbol starých dobrých hodnot - ale kdyby byl o deset let mladší a bez stigmatu TOP 09 (která je v některých ohledech snad ještě horší než ODS), by to bylo lepší.

Totéž platí i pro druhé kolo: v tomto případě ale už opravdu není proč váhat. Ostatně, jako ministr zahraničí si vedl docela dobře. Udržet zemi v euroamerické civilizaci, když prezident kope za Kreml a ODS do značné míry také, asi nebylo snadné.

 

Miloš Zeman

Za Zeman-Šloufem stojí síly, které mají dlouholeté zkušenosti s manipulací davem, zejména jeho nejspodnějšími patry. Mimochodem: pamatujete na "mrtvého studenta" v listpadu 89? Na jejich metody jsem už párkrát narazil a není to nic hezkého - ale to je na jiné povídání.

Nyní se možná ale trochu spletli: místo na Karla Schwarzenberga vychrstli špínu (včetně rasistické) na zdánlivě silnějšího Jana Fischera. Můžeme ted čekat, že se stejným způsobem zaměří i na knížete. Budeme nejspíš svědky podpásové xenofobie, antigermánství, reminiscencí na Bílou Horu, zastydlého husitství, jiráskovské líčení zvěrstev cizácké šlechty... prostě všeho toho, co zdejší slavjanofašitům tak dobře jde. Samozřejmě ne v hlavních médiích - oni pracují jinak.

Možná ale výsledek prvního kola LUKOILu zas tak moc nevadí. Jeho lidé si mohou celkem oprávněně myslet, že těmito zbraněmi Schwarzenberga v Česku snadno porazí. Bude to tedy skutečná prověrka zdravého rozumu národa - a jestli obstojí, tak ještě nejsme úplně ztracení.

Ale jestli Zeman vyhraje... raděj nemyslet. Každopádně se začnou dít také zajímavé věci nejen v jeho vlastní pidistraně, ale i v ČSSD, která pak výrazně posílí levicové křídlo smluvně opozičního mafiánství ČSSD-ODS.

 

Jan Fischer

Už se asi nedovíme, proč a za koho vlastně doopravdy kandidoval - a to je nejspíš dobře. Nebyl mi tak docela nesympatický, ale jako výkonného úředníka si ho dovedu představit lépe. Zvlášť v situaci, kdy tahle země potřebuje výrazně změnit kurs, by améba na Hradě nic dobrého nepřinesla.

 

Jiří Dienstbier

Kdybych byl levičák nebo aspoň sympatizant ČSSD (což není tak docela totéž), asi bych ho volil. Zatím neměl moc šancí se projevit, ale snad je v něm určitá naděje, že i u nás jednou bude demokratická levice západního typu.

 

Vladimír Franz

Jiří Peňáz v Lidovkách hezky napsal: "Zakazuji si myslet v souvislosti s ním na inkoust a Ostrovy lidojedů". Já se přesto pokusím domyslet kousek dál. Je to podobný fenomén jako Anonymous a bude zajímavé sledovat, co se z toho vyvine. Někdy mluví docela rozumně, přesto si nemohu odpustit poznámku, že do čela civilizované země tenhle make up nějak nepatří - zvlášť ne po pověsti, jakou nám ve světě udělal Václav Klaus, působení českých politiků v Unii i další výtečníci.

 

Přemysl Sobotka

Nesmysl Sobotka... vypadá jako slušný člověk, kdyby i po desetiletích skandálů nereprezentoval velmi neslušnou ODS. Opravdu nevím, co tím strana sledovala, zajímavě si ale notoval s Janou Bobošíkovou. Mám na to svoji hypotézu, ale i to je trochu jiné téma, k němuž se snad brzy vrátím.

 

Jana Bobošíková

Smutný a trapný zjev - ale současně právě proto i zjev nebezpečný. Její eurofobie a šovinismus naštěstí nedošel sluchu, to je dobrá zpráva. Špatná je, že v tom bude pokračovat a ve chvílích krize tenhle druh myšlení asi najde posluchačů víc. Její "povolání do zbraně Václava Klause" současně naznačuje další záměry zdejších slavjanofašitů. Ještě štěstí, že v časech podivné amnestie asi bude mít přesně opačný účinek, než tato dáma doufá.

Jinak platí totéž, co už jsem psal u pana Sobotky a ODS: rád bych se k tomu časem vrátil.

 

Ostatní

Zuzanu Roithovou bych asi volil, kdyby měla nějakou šanci - jenže neměla. Nevím proč. Možná proto, že ač bez potřebného kapitálového zázemí se snažila kampaň financovat poctivě. Poučení pro příště: pokud se nějaké dobrovolnické hnutí rozhodne podporovat slušného kandidáta, bude muset pracovat na 150 procent. Tady jsem to neviděl a je to škoda.

No, a Táňa Fischerová... asi jako Přemysl Sobotka: fakt nevím, proč k tomu došlo a co si od toho kdo sliboval.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Novákoviny, 11. ledna 2013

 

 

 

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack