Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Lidé bezcenní a lidé vzácní

jama

Už mobily inspirovaly snahu vytvá?et digitální zpravodajství speciáln? pro n?, tablety a ?te?ky úsilí vytvo?it speciální internetové noviny ješt? akcelerují. Kritéria jsou jasná: nic dlouhého, žádné kudrlinky, rychlost..., ale hlavn? ?tenost, ?tenost a zase ?tenost.

 

A tak třeba zpravodajství, které se objevuje na domovské stránce Yahoo! má pod palcem editor, který zná jediné kritérium výběru: čtenost. Pokud na zprávu do určité doby neklikne dostatek čtenářů informace zmizí v něčem, co by George Orwell jistě nazval Jáma pamětnice. Někdy už po pouhých několika málo minutách. V Google jsou ještě dál - jak také jinak, že? Obejdou se úplně bez editora, protože počítat návštěvnost pochopitelně zvládne i softwarový robot.

Lidský prvek z editování se tak úplně vytratil. Zpětná vazba na první pohled vypadá jako dobrá věc, ale...

Čteností internetových zpráv se poslední dobou tak trochu zabývám, a tak si troufám tvrdit, že výsledky takové selekce do značné míry odhadnu i bez sofistikovaného softwaru. Ono to v mnoha případech není ani tak těžké. Například, když vedle sebe dáte "zprávu" o dalším důkazu, že Američané nikdy nepřistáli na Měsíci a skutečnou zprávu o startu nové kosmické lodi - hádejte, která by v takovém systému hodnocení bodovala? A která by byla rychle vyřazena?

Pokud bude čtenost jediným měřítkem, pseudozprávy ty skutečné zprávy nejspíš rychle převálcují. A odtud už není daleko k tomu si je podle předpokládané návštěvnosti rovnou vymýšlet - v informační hodnotě není rozdíl. Bulvát to ostatně  přesně tak dělá už dnes.

Z tohoto způsobu informování trochu běhá mráz po zádech - obávám se, že postupně zůstanou jen dva druhy informací: bezcenné a vzácné. "Řekni mi co čteš, a já to povím, kdo jsi," pravil prý kdosi moudrý už ve starém Římě. A britský politik Benjamin Disraeli k tomu dodal: "Krmte svou mysl velkými myšlenkami, neboť nikdy se nedostanete výše než jak myslíte." Troufám si proto tvrdit, že až bude zpravodajství vyráběno demokratickým hlasováním čtenářů, zůstanou na světě jen dva druhy lidí: lidé bezcenní a lidé vzácní.

Jan A. Novák

psáno pro Futurum.cz

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack