Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tohle ještě není demokracie

 

    Myslím, že to nejhorší co by se dalo udělat, by bylo volání po návratu nějaké "osvědčené" totality. Nejen rudé nebo černé - znepokojující je už i ono všeobecné vrnění nad úřednickou vládou, která nic zásadního řešit nesmí, zato snímá z politiků odpovědnost za pokračující velkorysé rozkrádání státního majetku a prostředků vybraných na daních..

    Cesta vede jinudy: systém se tváří, že je demokratický, měli bychom tedy demokraticky prosazovat změny. Ne tím směrem, že se bude ještě víc rozdávat z toho, co už dávno nemáme. Ale směrem pryč od státu, kde si podmínky diktují velké společnosti, takže tu už skoro nejde podnikat. Pryč od státu, kde se nevolí lidé, ale neprůhledné strany, v nichž vydrží jen lidský odpad, který nechce a neumí se živit poctivě. Pryč od státu  kde jsou politikové vyslaní ne lidem ,ale těmito stranami nekontrolovatelní, neodvolatelní, beztrestní a spřáhnutí s mafiemi všeho druhu. Pryč od státu se špatným a neprůhledným „právem“, všemocnými právníky a přemnoženými úředníky. Pryč od státu, který je nástrojem pro okrádání občanů tlupou gaunerů.

    To všechno jsou požadavky naprosto slučitelné s principy demokracie. Nejen to - jsou základem pro demokracii skutečně fungující.

Jinými slovy: problém není v demokracii jako takové, ale v tom, že tohle demokracie není, přestože se tak tváří. Současný systém je jen pokračování bolševika jinými prostředky. S věčnými principy spravedlnosti pro poctivé, odměny pro pracovité, trestu pro zločince nemá nic společného. V listopadu 89 tedy nic neskončilo, pokud vůbec něco začalo - dál proto pracujme pro nastolení demokracie skutečné. Máme na to právo, je to legitimní.

    A hlavně: nebuďme už pasivní.

    Začít jde hned a je to docela jednoduché. Nebuďme jako oni, nehrajme jejich hru, nepřemýšlejme z hlediska vlastních krátkodobých výhod nebo dokonce jen toho, co se nám jako výhody podsouvá. Dodržujme základní principy duševní hygieny chránící před reklamou, propagandou, tupým konzumem a oblbováním všeho druhu, Aktivně vyhledávejme informace od nezávislých zdrojů. Podporujme poctivé, ignorujme nepoctivé, pomáhejme dobrým.

   Ale to je samozřejmě jen začátek…

   Jan A. Novák

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: from JoomlaShack