Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Létající talíře se vracejí

   Už se skoro zdálo, že masová svědectví o spatření létajících talířů nenávratně patří minulosti, od počátku letošního roku však o sobě záhadné objekty zase dávají v rostoucí míře vědět. Začalo to v lednu zprávou z malého texaského města Stephenville, kde došlo k vlně pozorování podivného tělesa, které se nepodobalo žádnému známému letadlu. 

 

"Vím jak se letadla pohybují po obloze," řekla místnímu listu jedna ze svědkyň, bývalá letuška Claudette Jonesová. "Tohle docela určitě nebylo letadlo. Pohybovalo se to nesmírně rychle, úplně tiše a bylo to obrovské. Po povrchu toho tělesa přebíhaly světelné záblesky z jedné strany na druhou."

 Letadla vypadají jinak

Claudette se svým manželem a Lance Jonesem a přáteli 8. ledna pozorovali nádherný západ slunce na bezmračném texaském nebi, když se v jejich zorném poli objevilo něco naprosto nečekaného. Nejpodrobnější svědectví vydal bývalý pilot Steve Allen.

"Třicet let jsem byl soukromý pilot, tak myslím, že dokážu pohyb a rozměry předmětů na obloze odhadnout docela přesně," tvrdí. "Z téhle věci jsme viděli jen světla, která ji ohraničovala. Muselo to být aspoň míli dlouhé a půl míle široké (míle je přibližně 1,8 km). Rychlost bych odhadl na 3000 mil za hodinu. Světla vypadala úplně jinak, než poziční světla letadel. Vypadalo to spíš jako stroboskopy na diskotéce."

   Podobně vypovídali i ostatní členové skupiny. Předmět se jim ztratil ze zorného pole po několika málo vteřinách, o deset minut později se však objevil znovu.

"Tentokrát to přelétalo ze západu na východ, směrem na Glen Rose, dvě nebo tři míle jižně od dálnice 67," doplňuje svědectví Allen. "Za tím letěly dvě stíhačky, nejspíš F-16."

"Nikdy v životě jsem nic podobného neviděl," dodává k tomu Lance Jones. "Nemyslím, že by to byli mimozemšťané, spíš bych řekl, že to může mít něco společného s armádou."

  Stovky svědků

Nejblíž k místu podivných událostí je 301. stíhací letka ve Fort Worth. Její mluvčí major Karl Lewis však popřel, že by toho dne byla jejich letadla ve vzduchu. Současně nabídl vlastní vysvětlení: "Jsem si jistý, že to byla dvě dopravní letadla. Při západu slunce často vypadají jejich poziční světla nezvykle. Pokud letí dva stroje blízko sebe, může se pozorovateli snadno zdát, že pozoruje jeden obrovský létající objekt."

V dalších dnech se však přihlásilo několik desítek nových svědků, kteří objekt viděli také. A všichni popírali, že by šlo o běžné letadlo.

"O pár dní dřív jsem viděl nad polem ve výšce asi 300 stop (okolo 100 metrů) lesklý hladký předmět, ale řekl jsem si, že bude lepší, když si to nechám pro sebe," prohlásil mechanik Rick Sorrells. "Teď alespoň vím, že nejsem blázen".

Ze Stephenville se postupně přihlásilo asi 200 svědků. Jejich výpovědi se shodovaly na obrovských rozměrech a rychlém tichém pohybu objektu. Ale i to byl jen vrchol ledovce. Reportéři, kteří se začali o věc blíž zajímat, zjistili, že z různých míst Texasu přicházejí podobná hlášení už od začátku ledna. Jedno z prvních popisovalo skupinu světelných objektů na noční obloze nedaleko Houstonu 2. ledna.

Poněkud méně přesvědčivě vypadá několik fotografií a videozáznamů, z nichž jeden odvysílala i televizní stanice CNN. Pocházejí z mobilních telefonů a kvůli nízké kvalitě nelze posoudit, zda nejde o podvrhy.

  UFO od pravěku až po Area 51

Zprávy o záhadných létajících objektech se objevují už v antické době, někteří autoři dokonce rozeznávají UFO i na pravěkých jeskynních malbách. Často se také vyskytují ve středověkých kronikách. Záhadné světlo na obloze pozoroval také Kryštof Kolumbus v předvečer svého historického přistání i amerických břehů.

Masová pozorování neidentifikovatelných létajících objektů se vyskytla poprvé v USA na konci 19. století. V roce 1896 vidělo tisíce svědků v dlouhém pásu od Sacramenta na západním pobřeží až po středozápad podivné objekty na obloze, které dostaly přezdívku "bloudivé zjevení".

Další vlna svědectví se objevila až po druhé světové válce. Začala v červnu 1947 setkáním seriózního obchodníka a amatérského pilota Kennetha Ardolda s podivnými letouny nad Kaskádovým pohořím. Arnold však ve skutečnosti nepopisoval klasická diskovitá tělesa, ale stroje nápadně podobné tajným projektům německých proudových letounů. Je víc než jisté, že plány, konstruktéry a rozpracované konstrukce si Američané po válce přivezli domů jako kořist. Možná i proto se hodilo nevyvracet veřejnosti, že jde o návštěvníky z Marsu. Hysterie vyvrcholila, když jen o rok později při pronásledování záhadného létajícího objektu za podivných okolností zahynul kapitán Thomas Mantell. Jeho poslední slova z vysílačky údajně zněla: "Proboha, vždyť v tom jsou lidé!" Trosky jeho letounu se našly o pár hodin později.

Zdaleka ne všichni ufologové proto věří na příchozí z jiných planet. Někteří dávají pozorování UFO spíše do souvislosti s legendární Area 51 - utajovanou leteckou základnou v odlehlých pouštích Nevady, kde se testují supertajné konstrukce. Nelze proto vyloučit, že i stephenvillské může souviset s aktivitami označovanými jako "projekty z černého světa".

 

 

Psáno pro slovenské Hospodárske noviny

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates by JoomlaShack.com